Egyelőre nem talált magára a magyar ipar. Márciusban az ipari termelés 0,1%-kal haladta meg a februári szintet, miközben szezonálisan és munkanaphatástól megtisztítva 5,4%-kal múlta alul a tavaly márciusit. Az ipar nagy súlyú ágazatai vegyesen teljesítenek: az akkumulátorgyártás még mindig nagyon gyenge, miközben az autóiparban felcsillant a remény. De milyen kilátásai vannak az iparnak? Mit sugallnak a megrendelési adatok?
Miközben Donald Trump vámháborúja feszíti a világgazdaságot, Kína csendben, de annál hatékonyabban használja fel ritkaföldfém-monopóliumát stratégiai fegyverként. A diszprózium nevű fém révén Peking kulcsfontosságú ágazatokat – köztük a hadiipart, az energiaátmenetet és a csúcstechnológiát – tud befolyásolni világszerte. Peking hónapok óta nem jelent be exportkvótákat, ami hatalmas bizonytalanságot jelent a piacokon. Az EU és az USA ugyan igyekeznek csökkenteni függőségüket, de a szakértők szerint Kína fölénye még hosszú ideig megmaradhat.
Európa élvonalába, a második-negyedik helyre, ugrottak a nem-lakossági áramárak Magyarországon a tavalyi második félévben a különböző fogyasztási sávokban, így versenyképességi szempontból tovább romlott a magyar cégek helyzete – derült ki a Portfolio vizsgálatából. Az Eurostat friss adatai alapján az is látszik, hogy a nem-lakossági gázárak közül az egyik nagy fogyasztási sávban messze a legmagasabb a magyar ár, de közben jó hír, hogy a kisebb céges fogyasztók gázára Európa középmezőnyébe csúszott vissza.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöi adása. A műsor első részében a friss ipari adatokat elemeztük, amelyek hozzájárulhattak a vártnál gyengébb első negyedéves GDP-adathoz. Vendégünk Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője volt. A második blokkban azt jártuk körül, hogy 2025 elején a magyarok tömegesen nyitottak új tartós befektetési számlákat, emellett szó volt a nyugdíj-előtakarékossági számlák helyzetéről is. Erről Süle-Sziget Bulcsút, a Portfolio pénzügyi elemzőjét kérdeztük.
Márciusban az ipari termelés jelképes mértékben, 0,1%-kal haladta meg a februárit. Az első negyedév alapján kijelenthetjük, hogy a GDP visszaesésében a szektor szenvedésének kiemelkedő szerepe van.
A német ipari termelés márciusban 3%-kal nőtt az előző hónaphoz képest, jelentősen felülmúlva az elemzői várakozásokat.
Debrecen és a kelet-magyarországi régió kiemelkedő gazdasági fejlődésen megy keresztül, amit jól példáz a BMW gyár őszi termelésindítása és a nemrég átadott 7,5 milliárd forintos Panattoni gyártócsarnok beruházás vagy a 8 milliárdos XANGA PARK. Erre a dinamikus növekedésre reflektálva a Portfolio 2025. június 4-én Debrecenben rendezi meg a Kelet-magyarországi Gazdasági Fórumot, amely a helyi vállalkozások versenyképességének javítását célozza, és átfogó képet ad a gazdasági kilátásokról, finanszírozási lehetőségekről és vállalkozásfejlesztési támogatásokról.
A Navigator Investments május 5-én kötelező érvényű szándéknyilatkozatot írt alá a Brunnbauer-Budapest Szerelvénygyártó Kft. 100 százalékos üzletrészének megvásárlásáról annak tulajdonosi képviselőivel - derült ki a cég közleményéből.
Az európai ipari energiafogyasztók gázszerződései szinte teljes mértékben a holland TTF gáztőzsdéhez, vagy valamely európai gáztőzsdéhez vannak indexálva, és öngól lenne, ha továbbra is csak egyetlen indexre tennék fel a vállalatok „az életüket” – hangsúlyozta a Portfolio-nak adott exkluzív interjúban Szabó Gergely. A MET Central Europe régiós elnöke három konkrét érv, köztük a potenciális árelőny, miatt azt szorgalmazza, hogy a cégek a gázbeszerzéseik egy részét az amerikai Henry Hub-hoz indexálják. Szerinte hiába várnak a cégek állami, vagy uniós szintű segítségre, az nem fog jönni, és a Henry Hub-indexáláson kívüli lehetőségekre utalva leszögezte: „nem nagyon látunk olyan érdemi megoldást az ipari energiafelhasználóknak, amellyel saját hatáskörben lehet javítani a gázbeszerzés költség oldalán.” Rámutatott: „már egy részleges Henry Hub indexálás is természetes védelmet nyújthat az emelkedő árkörnyezet ellen”, a csökkenő árkörnyezetben pedig nem olyan lényeges versenyképességi tényező az iparnak a gázár.
A Covid19-világjárvány és az orosz–ukrán háború hatására egyre több nagyvállalat helyezi át termelőegységeit Európához közel eső régiókba, többek közt az észak-afrikai országokba és Törökországba, a kedvező jogszabályi környezetnek és az alacsony munkabéreknek köszönhetően. Az Észak-Afrikába és Kelet-Közép-Európába érkező nearshoring befektetések éves összege 2023-ra elérte a 82 milliárd dollárt, 62%-os emelkedést elérve a járvány előtti szinthez képest. Törökország, Egyiptom, Marokkó és Tunézia gazdaságai nagymértékben integrálódtak az európai gazdaságba, ezért az ott működő vállalatok az Európai Unió vámjait is ki tudják kerülni. Az Energiastratégia Intézet nearshoring sorozatának 4. része.
Ukrán erők támadást hajtottak végre egy oroszországi gyár ellen a Brjanszki régióban, jelentős károkat okozva a létesítményben – számolt be a Reuters.
A legfrissebb adatok szerint a globális gyártószektor egyre inkább megsínyli Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúját, miközben a vállalatok bizonytalanságban várják a vámok alakulását. Egyelőre Európa tűnik ellenállónak, míg India kifejezetten nyertese a káosznak – tudósított a Bloomberg.
Bár visszaesett a GDP az első negyedévben, a kormány a költségvetés számait helyesnek tartja, és nem kívánja feladni gazdaságfejlesztési céljait – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában. A kormányfő szerint a növekedés elmaradása nem lehet kifogás, ezért továbbra is kitartanak az adócsökkentési és iparfejlesztési program mellett. Az édesanyák élethosszig tartó adómentességre, a nyugdíjasok pedig októberben élelmiszer-áfa visszatérítésre számíthatnak.
Zelenszkij elnök egyenlő és méltányos megállapodásként üdvözölte az Egyesült Államokkal kötött ásványkincs-egyezményt, amely a Donald Trump amerikai elnökkel a vatikáni találkozójukon folytatott tárgyalások első eredménye.
Két érdeklődő jelentkezett a felszámolás alatt álló Dunaferr hengermű megvásárlására: a kínai állami CIEC-csoport és a kassai üzletember, Jozef Szivák által alapított Dunaferr Steel Rolling Zrt – írta meg a HVG.
Úgy tűnik, 2025 sem a magyar gazdaság dinamizálódásával indult: a Portfolio által megkérdezett elemzők szerint a holnap megjelenő első negyedéves GDP-növekedés még a 2024 végi szerény lendületet is alulmúlhatja.
A mesterséges intelligenciát használják.
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
A WTS szakértőivel beszélgettünk.
Játékosság, kreativitás és pozitív hozzáállás a kulcs a Munch és a Maradék nélkül csapata szerint.