
Kínában vannak olyan piacok, ahol a legkülönfélébb állatokkal kereskednek az emberek, sok olyan egzotikummal is, ami számunkra felfoghatatlan. Tavaly az a magyarázat került elő a koronavírus-járvány eredetéről, hogy talán egy ilyen piacon szabadulhatott el a SARS-CoV-2, ami azóta is sakkban tartja a világot.
Már a megjelenésekor sem hitte el mindenki ezt a forgatókönyvet, mert volt pár gyanús tényező a Kínában történtek körül. De aztán jelent meg olyan neves tudományos publikáció, amely a vírus természetes eredetét látszott megerősíteni, és egy időre alább hagytak a kételkedő hangok. Persze azért sokan szkeptikusak maradtak, elvégre az, hogy természetes eredetű, még nem jelenti azt, hogy természetes módon is terjedt el a világon. És a kínai kormányzat működése, meg a közvetlen eseményekről való kommunikációja nem nevezhető éppen a világ legőszintébbjének. Aztán ezt tetőzték még azok a körülmények, hogy a WHO koronavírussal kapcsolatos kutatási kezdeményezései sorra el lettek halasztva, ugyanis a kínai hatóságok nem voltak eleinte túl együttműködőek.
A koronavírus eredete fontos kérdés, és nem csak azért, hogy ujjal mutogathassunk valakire, hanem hogy jobban megértsük, mégis milyen tényezők tették lehetővé, hogy egy ennyire halálos vírus rászabaduljon a világra. Nem ártana a dolognak alaposan utánajárni, mert ha egyszer végre megszabadulunk ettől a pusztító járványtól, akkor jó lenne egy fokkal felkészültebben szembenézni a hasonló jövőbeli esetekkel. Ki tudja, talán rájönnénk, hogy örökre be kell zárni az ilyen vagy olyan típusú piacokat, vagy hogy éppen valamelyik egzotikus állatot nem túl jó ötlet rendszeresen fogyasztani. Netán, hogy a víruslaborokat kell még sokkal szigorúbban bebiztosítani.
A WHO és Kína egy nagyszabású kutatást indított tavaly, hogy felderítsék a SARS-CoV-2 vírus forrását, amely a Covid19 megbetegedés okozója. Eredményeiket idén márciusban publikálták, de túl erős konklúzióról nem számoltak be. Továbbra sem biztosak benne a kutatók, hogy pontosan honnan és hogyan indulhatott világpusztító útjára ez a vírus. Sőt, olyan állatot sem találtak, amelyikre egyértelműen rá lehetne fogni, hogy a terjesztője volt ennek a halálos járványnak.
A gyanús kínai víruslabor
Amióta bekerült a hírekbe, hogy Vuhanban volt olyan kínai víruslabor, ahol koronavírusokat is tartottak, az összeesküvés-elméletek megállíthatatlanul terjedni kezdtek. Ezek állítása szerint nem holmi denevér tehet erről a világjárványról, hanem az egyik ilyen kínai labor. Hogy szándékos dologról vagy balesetről van-e szó, arról szintén megoszlanak a vélemények, de a többség inkább valamiféle véletlen balesetet lát a dolog mögött. Hangsúlyoznunk kell már most, hogy egyelőre semmilyen érdemi bizonyíték nincs ezekről a forgatókönyvekről.
De azért most itt tegyük fel a kérdést: amennyiben tényleg ez a bizonyos labor lenne a felelős a világjárványért, akkor azt mennyire szívesen vallaná be a kínai vezetés?
Amennyiben a körülményeket kritikusan nézzük, és meghallgatjuk a hozzájuk kapcsolódó szakértői megállapításokat, akkor azért joggal merülhet fel bennünk néhány további kérdés.
Pro és kontra érvek
Először is: elmondható, hogy ritkák, de nem példa nélküliek az olyan laborbalesetek, ahol valamilyen hibából kifolyólag a személyzet kitetté válik vírusoknak. Az is tény, hogy a világon több olyan laborról is tudunk, ahol – például denevérekből kinyert – koronavírusokat tárolnak, mert azokat kutatják.
Ami pedig igazán érdekes, hogy a SARS-CoV-2 vírushoz genetikailag legközelebb álló ismert vírusfajtát pont a WIV-ben szekventálták (Wuhan Institute of Virology). Igen, ugyanott Vuhanban, ahol az első nagy gócpont alakult ki.
Ezen felül tény, hogy ez a szóban forgó víruslabor pont 2019. december 2-án költözött egy új helyszínre, ami érdekes módon pont nagyon közel van a Huanan piachoz, ahonnan a feltételezések szerint elindult a járvány. A WHO maga is megjegyzi, hogy az ilyesfajta költözések gyakran nagy kihívást jelentenek és akár operációs kockázatot is előidézhetnek egy labor működésében.
Ez a két körülmény – amit a WHO vonatkozó kutatása is taglal – valóban gyanúra ad okot, hogy valamilyen módon akár köze is lehetett ennek a labornak a világjárványhoz. De meg kell jegyeznünk itt az ellenérveket is, amik ellensúlyozzák ezt a nézetet.
A kutatók szerint a vuhani laborban tárolt koronavírus valójában túl messze van genetikailag a világpusztítást végző SARS-CoV-2-től, így pedig nem túl valószínű, hogy annak az őse lenne. Tulajdonképpen nincs olyan bizonyíték, hogy akár ebben a laborban, akár bárhol máshol a világon, a most terjedő koronavírushoz hasonló mintát tárolt volna bárki.
A vonatkozó vizsgálatok ezen felül még azt is kiemelik, hogy a Vuhanban koronavírussal foglalkozó három laboratórium mindegyikében kimagaslóan magas biztonsági szint volt érvényben (BSL3 vagy 4-es szint), és folyamatosan szűrték a munkatársaikat, akik közül senki sem mutatott gyanús, koronavírusos megbetegedéshez akár csak hasonlító tüneteket sem 2019 végén. Továbbá az érintett laborok egyike sem jelentett balesetről, vagy bármilyen incidensről a kritikus időszakban (december környéke). Sőt, még csak nem is folytattak érdemi tevékenységet a náluk tárolt koronavírusokkal.
Ezek azok az ellenérvek, ami alapján mind a WHO, mind pedig a kínai hatóságok állítása szerint is „extrém valószínűtlen”, hogy az ő laborjukból szivárgott ki ez a halálos szörnyeteg. A szkeptikus felvetés tehát ismét csak az, hogy ha mégis így lett volna, akkor azt beismernék-e a kínai hatóságok, vagy helyette inkább eltüntetnék a bizonyítékokat? Mert hogy lényegében az összes információ csak az ő közvetítésükkel érhető el. És tudjuk, hogy nem siettek azok bemutatásával.
Csak a kínaiakon keresztül
A kutatócsapat későbbi nyilatkozatából kiderült, hogy a kritikus anyagokat a WHO által delegált szakemberek szinte minden esetben csak és kizárólag a kínaiaktól tudták beszerezni. Ráadásul a kínai kutatókkal folytatott beszélgetéseiknél folyamatosan jelen voltak úgynevezett felügyelők is.
A 60 Minutes műsor szerkesztői egy ehhez kapcsolódó interjúban kifejezetten rá is kérdeztek a körülmények furcsaságára az egyik vezető kutatónál. Egészen pontosan azt próbálták tisztázni, hogy itt tényleg arról van-e szó, hogy el kell hinnünk, amit a kínaiak mondanak. A válasz igen elgondolkodtató volt:
„Mi mást tehetnénk?”
A műsorkészítők összefoglalója ez alapján pedig sejtetően csak az volt, hogy a WHO-vezette kutatás több kérdést vetett fel a koronavírus eredete kapcsán, mint amennyit eredetileg megválaszolni készült.
Nagyon valószínű, hogy a mai geopolitikai környezetben Kína sosem ismerné el, ha valóban az ő hibájából szabadult volna a világra ez a vírus. Amennyiben persze nem egy kínai labor hanyagsága áll e mögött a világkatasztrófa mögött, hanem például valamelyik állatból terjedt át ránk, akkor remélhetőleg a tudósok előbb-utóbb ezt kiderítik. Eddig ez még nem sikerült. És ezek a fentebb taglalt körülmények a kínai víruslabor körül azért finoman szólva is furcsának nevezhetőek.
Jó kérdés persze, hogy az emberek praktikus szempontjából melyik forgatókönyv lenne a megnyugtatóbb. Az, hogy egyes állatokról könnyedén újabb koronavírus szabadulhat az emberiségre, vagy hogy ebben az esetben "csak" valaki nagyon csúnyán hibázott egy laborban. Még ha ez utóbbi felháborítóbb is, talán könnyebb lenne tanulságokat levonni belőle. Nagyon reméljük, hogy mindez nem marad majd örök rejtély.
Címlapkép: Getty Images
Berobbant az új csalási mód – Mutatjuk, mire kell figyelni
A vámok felkeltették a bűnözők figyelmét.
Zelenszkij is megszólalt: Putyin mellett az EU-nak és az USA-nak is ott kell lennie a tűzszüneti tárgyaláson
Az ukrán elnök jelezte, eltökélt a sikeres tárgyalások mellett.
A Kreml gyakorlatilag azonnal meghazudtolta Trumpot a tűzszüneti tárgyalásokról
Moszkva szerint az amerikai–orosz kereskedelmi megállapodásokról volt szó.
A dollár világpénzszerepe alapjaiban kérdőjeleződik meg
Az Egyesült Államok fizetőeszköze manapság egyértelműen a világgazdaság első számú devizája. A dollár központi szerepe azonban a világgazdaság strukturális változásával meginogni láts
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos
Követett részvények - 2025. május
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Napelemekkel lefedett csatornák kínálhatnak megoldást a víz- és energiahiányra
A Dél-kaliforniai Egyetem új kezdeményezése Kalifornia állam közel 6,5 kilométernyi csatornarendszerét tiszta energiaforrássá alakíthatja amellett, hogy hozzájárulhat a
Kevesebb gyerekkel is, többel is élni fog az emberiség
A mai fiúk tényleg cukik (they are so cute!), minden érdekli őket, de valójában semmi se. Legkevésbé, hogy feleségük és családjuk legyen. Félszegek, rettegnek, hogy...
The post Kevesebb gyerek
Vagyonmegosztás 2025 - tények tévhitek
A házasság felbomlása után a vagyonmegosztás nem csak jogi, hanem érzelmi kihívás is. A családjogi kérdések területén a legtöbb félreértés ezen a területen alakult ki. Dr. Bagi Éva csal
Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így kerüld el a leggyakoribb hitel-elutasításokat - legális kiskapuk banki fedezetekre Miért utasítanak el a bankok? Ingatlanvásárláskor gyakori, hog
Megverik az inflációt a magyar befektetési alapok?
A kérdés és a blog témája alapján úgy tűnhet, hogy a válasz egyértelműen nem lesz. Meglepú módon jobb a helyzet, mint gondoltam, de a jó nem ilyen. Persze okozhatta ezt az utóbbi 10+ év ré


- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
- Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Történelmi pofont kapott az USA: fel lehet ebből állni?
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Miért ruháznának be a cégek, ha nincs kereslet?
Dr. Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza volt a vendégünk.
Stipsicz András matematikus nyerte az idei Bolyai-díjat
A friss díja kapcsán beszélgettünk vele számos témáról.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen