
Az Európai Unió Bíróságának ítéletének be nem tartása miatt Magyarországot egy jelentős pénzbírság sújtja, melynek mértéke 200 millió euró egyszeri összeg, valamint további napi 1 millió eurós bírság, amíg nem orvosolja a bíróság által felvetett problémákat a menekültügyi eljárások lefolytatásával kapcsolatban.
Az ügyben pénteken járt le a magyar kormány válaszadási határideje, vagyis az Európai Bizottság elvileg megkezdheti a bírság behajtását. Azonban az eljárás komplex, és az ezt firtató kérdések miatt indulatosan bírálták az újságírók az uniós végrehajtó szerv szóvivői szolgálatát a szokásos brüsszeli napi sajtótájékoztatón hétfőn. A Bizottságtól ugyanis nem akarták közölni, hogy pontosan mikor kezdik el „behajtani” a bírságokat a magyar kormányon, ezért egy újságíró hevesen kritizálta a referenseket, kérve, hogy ismertessék az eljárás pontos menetét.
A közjáték után Ujvári Balázs, az Európai Bizottság szóvivője kifejtette, hogy az Európai Unióban világos szabályok érvényesülnek a pénzbírságok behajtásával kapcsolatban, különösen, ha egy tagállam nem teljesíti az Európai Unió Bíróságának ítéletét. Az eljárás három fő lépésből áll:
- Fizetési felszólítás: Az első lépés egy hivatalos fizetési felszólítás küldése, amely után a tagállamnak 45 napja van rendezni a bírságot. Ha ez nem történik meg a határidő lejárta után, egy második levél kerül kiküldésre, amely további 15 napos határidőt biztosít.
- Levont összeg: Amennyiben a második határidő lejárta után sem történik meg a fizetés, az Európai Bizottság az úgynevezett „offsetting” eljárást alkalmazza. Ez azt jelenti, hogy a tagállam számára az EU költségvetéséből érkező támogatásokból levonják a bírság összegét.
Itt fontos kiemelni, hogy ez a teljesített utalásokból vonható, vagyis ennyivel kevesebb küldenek az uniós közös költségvetésből Magyarországnak.
Ha tehát a kormány továbbra sem válaszol és orvosolja a helyzetet, ezeket folyamatosan levonják a 12,2 milliárd eurónyi felszabadított kohéziós forrásoknál soron következő transzfereknél.
A 200 millió eurós egyszeri bírsággal kapcsolatban Ujvári Balázs elmondta, hogy a fizetési felszólítást július 16-án küldték ki, így a 45 napos határidő szeptember 2-án lejárt. Ezt követően a második felszólítást is elküldték, amely szeptember 17-én jár le. Az eljárás következő lépése attól függ, hogy Magyarország teljesíti-e a fizetést vagy sem, illetve hogy mikor teszi lehetővé azt, hogy a magyar határon is megkezdődhessenek a menekültügyi eljárások.
Fontos kiemelni, hogy ez nem jelenti azt, hogy a menedékkérőket kötelezően be kellene fogadni, a bíróság ítélete csak a menekültügyi eljárás elérhetővé tételére vonatkozik.
A napi bírság esetében az Európai Bizottság először megvizsgálja, hogy Magyarország orvosolta-e a Bíróság által felvetett problémákat. Ujvári szerint Magyarország három hónapot kapott, hogy álláspontját kifejtse, amely határidő szeptember 13-án járt le, de Anita Hipper, a végrehajtó testület másik szóvivője közölte, hogy
hétfő délig nem kaptak hivatalos választ, vagyis a magyar kormány késésben van.
Az Európai Bizottság most várja a magyar hatóságok válaszát. Ha a problémák továbbra is fennállnak, a napi bírság behajtása is megkezdődik, de ha a kormánynak időközben sikerült megoldani a helyzetet, akkor erre nem lesz szükség – derült ki a brüsszeli testület tájékoztatásából.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Súlyos vonatbaleset rázta meg Németországot, halálos áldozatok is vannak
A mentés folyamatban van.
Rendkívüli bejelentés: megállapodott az EU és Amerika a vámok ügyében
„Ez minden idők legnagyobb megállapodása."
Elképesztő mennyiségű eső zúdult le egy magyar településre, ami komoly felfordulást okozott
Szélsőséges időjárás sújtja Magyarországot.
Ez nem tartott sokáig: lemondott a román kormány botrányba keveredett miniszterelnök-helyettese
Korrupció gyanúja merült fel.
Újabb fordulat a Kína–USA kereskedelmi háborúban: jöhet a következő hosszabbítás
Mindenki ragaszkodik a saját igazához.
Egyszerűen megőrülnek érte a magyarok: itt a nagy személyikölcsön-táblázat
Még így sem elég erős a kamatverseny a bankok között?
Kolnai, utópia, ChatGPT
Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.