Milliárdokban gázolnak az ígéretes magyar cégek
Óriási összegek nyíltak meg a kockázati tőkének köszönhetően
A fejlett országokban a kockázati tőke széles körben elterjedt vállalkozás-finanszírozási forma, alapvetően arra találták ki, hogy azokat a várhatóan magas növekedés elő néző cégeket lehessen pénzügyileg és szakmailag támogatni, amelyek az átlagosnál jóval magasabb kockázatok miatt banki forrásbevonásra nem lennének képesek. Itthon is már régóta létezik az iparág, azonban a Jeremie-program bevezetése előtt csak elvétve találkoztunk tranzakciókkal, és nagyon kevés intézményi befektető fektetett be ezen a piacon.
A helyzet drasztikusan megváltozott, amikor 2009-ben kiírtak két Európai Uniós pályázatot. Az Új Magyarország Kockázati Tőke Program keretében 2009 második felében 8 alapkezelő állíthatott fel tőkealapokat, a legalább 30%-os magán hozzájárulással elindított alapok összes tőkéje 48 milliárd forint volt. Az alapok esetében több megkötést is érvénybe léptettek, például egy évben egy cégbe maximum 1,5 millió eurót lehetett kihelyezni, és a befektetési döntéseket 2013 végéig meg kellett hozni. Az alapok indulására több hónapot kellett várni, azonban a kezdeti nehézségek után 2011-ben és 2012-ben nagyon jelentős kihelyezésekről döntöttek a kockázati tőkések, ami óriási fejlődést indított el az iparágban mind befektetői, mind vállalati oldalról.
A sikereken felbuzdulva hamarosan jött a második kör is, az Új Széchenyi Kockázati Tőke Programot 2012 nyarán hirdették meg. Több változtatás is történt a korábbi kiíráshoz képest, például csökkent a potenciális források nagysága (magánforrásokkal együtt 41 milliárd forintra), a növekedési alapokra való pályázatból pedig kizárták a Jeremie I. nyertes alapkezelőket. A végső összesítés szerint 10 alap állt fel, ebből 6 növekedési tőkéről dönthet, míg 4 magvető tőkéről. Mindez azért hozott új helyzetet a piacon, hiszen a 2013-as esztendőbe úgy érkeztünk meg, hogy egymás mellett futott a két program, az alapkezelők köre bővült, így a verseny is növekedett. Sőt az MV Zrt. 2013 áprilisában egy harmadik pályázatot is meghirdetett (döntés júniusban várható), amelyben 4 alap állhat fel, magánforrásokkal együtt több mint 17 milliárd forint értékben.

Mondani sem kell, hogy a Jeremie-program részeként megvalósuló projekt hatására óriási változás indult el a szegmensben, ma már ott tartunk, hogy egymást érik a start-up rendezvények, a forrásoknak hála egyre több cég kap lehetőséget a kiugrásra. Ez nem is lehetett másképp, mert nagyon sok pénz szakadt egy szempillantás alatt a kkv szektorra, annak is az életpályája elején lévő részére. A pályázatban megfogalmazott korlátozások, valamint a befektetők magas (évente 20-30%-os) hozamelvárásai miatt nagyon sok cég nem juthat hozzá ehhez a finanszírozási forráshoz, azonban szép számmal akadtak cégek, amelyek képesek voltak a terveiket ilyen formában valóra váltani.
A statisztikák is azt mutatják, hogy a befektetések kihelyezésével nem volt probléma, a Jeremie I. győztesek viszonylag könnyedén tudták a pénzeket elkölteni. Az MV Zrt.-től kapott információk szerint nagyon jól állunk, a jóváhagyott ügyletek száma 2013 első negyedévének végén 93 volt, amely több mint 32 milliárd forintot jelent. A szerződött ügyletek már 75 darabnál tartanak, a leszerződött érték 26,4 milliárd, ebből 18 milliárd folyósításra is került. Jól láthatóan 2011-2012 kiugró év volt, a korábbi tendenciák alapján a 2013-as év is erős lehet, hiszen a Jeremie I. és Jeremie II. nyertes alapkezelők közösen fektethetnek be a piacon.
Fontos megjegyezni, hogy az alapkezelők stratégiája sok esetben az, hogy egy adott cégbe nem csak egyszer fektetnek be, hanem több ütemben, erre a pályázati szabályok is lehetőséget adnak. A kihelyezéseket illetően komoly koncentráció figyelhető meg, a magas hozamelvárások miatt vannak olyan fő iparágak (informatika, elektronika, telekom, biotechnológia), ahol szignifikánsan nagyobb összeget költenek el az alapkezelők. Ez viszont nem egyedi eset, külföldön is hasonló tendenciák rajzolódnak ki. Ezen felül a kockázati tőke befektetők egyöntetűen állítják, hogy a piacon a lemorzsolódás nagy, több száz céget kell ahhoz megnézni, hogy 1-2 jó befektetést megtaláljanak.

Az általunk megkérdezett alapkezelők szerint mindenképpen pozitívan lehet értékelni az EU-s források ilyen formájú felhasználását, mert a kkv-k egy szegmense igazán nagy lehetőséget kapott ezzel a kezébe. Azt viszont már a program elején lehetett látni, hogy a portfóliócégek közül nem lehet mindegyik sikeres, az alapkezelők is azzal számolnak, hogy 10 befektetésükből 1-2 lehet igazi sikertörténet, több átlagos cég mellett pedig lesznek veszteséges vagy akár bebukó vállalkozások is. Ráadásul az első pályázati kiíráshoz képest a hazai és nemzetközi gazdasági környezet is sokat változott negatív irányba, ami nem segíti a portfólió-vállalatokat.
Nyilvánvaló, hogy a felfokozott érdeklődés fennmarad, mert újabb és újabb nyertes alapkezelők kezdik el a cégek keresését, azonban már lehet látni, a magyar cégek számára a pályázati feltételek mellett nagyon sok tőkéről van szó, amelynek sikeres kihelyezése nem lesz egyszerű feladat. A verseny 2013-ban nőtt, az első körös alapkezelők sok jó céget elvittek a piacról, így sokkal kevesebb hely marad a Jeremie II. alapoknak az érvényesülésre. Ráadásul nehezíti a helyzetet, hogy privát befektetők is megjelentek a piacon a Jeremie-alapok mellett, plusz az ígéretes cégek közül többen is külföldre kacsingatnak tőkéért.
Amellett, hogy a frissen induló, és magas növekedési potenciállal jellemezhető cégek számára komoly tőke áll rendelkezésre, van egy olyan szegmens a kkv szektorban, ahol tőkehiány van. A Jeremie-pályázatban megfogalmazott limitek az árbevételt (1,5 milliárd és 5 milliárd forint) és az alapítást (5 évnél nem idősebb) illetően nagyon erős korlátot jelentenek, több cégről is azért kellett lemondaniuk a befektetőknek, mert nem tudták ezeket a korlátokat leküzdeni. Az EU a következő költségvetési periódusban a visszaterítendő támogatások arányát kívánja emelni, ami kedvez a Jeremie-programnak, a jövőben a korábbi niche piac elérése érdekében érdemes lenne az adminisztratív korlátokon lazítani.
Párizsban 15 év alatt vált gyalogos- és bringabaráttá a rakpart - Budapesten hány év kell ehhez?
A következő 25 év fenntartható mobilitási ökoszisztémájáról rendezett konferenciát a BKK.
Donald Trump kendőzetlenül elárulta, ki a világ puskaporos hordójának legpusztítóbb hatalma
Elon Musk is elkísérte Szaúd-Arábiába.
Kegyetlen akcióra készültek ukrán szabotőrök Európában, a Kremlig vezetnek a szálak
Németországban és Svájcban fogták el a három ukrán állampolgárt.
Varga Mihály elárulta, mit tervez az MNB a magyar tőzsdével
Erősödhet a tőzsde regionális szerepe.
A kapitalisták Woodstockján jártam - ilyen Warren Buffett cégének közgyűlése belülről
A világ minden tájáról érkeznek a tanulni vágyók Warren Buffetthez, mint egy ókori filozófushoz. Miután az omahai bölcs beszélt, a rajongók indulhatnak megvenni Berkshire-logóval ellátott...
SAP bérszámfejtés: kihívások, megoldások és szakemberhiány Magyarországon
Az SAP az egyik legelterjedtebb vállalati szoftvercsomag a világon, amelyet a vállalkozások különböző folyamataik és működésük hatékonyságának növelésére használnak. Magyarországon is
Az áram ára Európában
A tegnapi hozzászólásokból az jött le, hogy rengetegen úgy gondolják, hogy mennyire olcsó az áram Magyarországon. A helyzet az, hogy nem kiugróan az. A rezsicsökkentett ár valóban nem magas (
Csődbe menni nem jó, de utána is jöhetnek a sikerek
Számos fociklub jut csődközelbe, egyesek konkrétan át is élik, vagy tulajdonosuk jut hasonló sorsra. Még a legmélyebb gödörből is van visszaút, ha okosak vagyunk, de...
The post Csődbe menni
Tudod, hogy nem engedheted meg magadnak!
Már rég nem újdonság a buy now, pay later fizetési séma, de most találtam egy terméket, ami több szempontból is hihetetlen volt számomra. Aki esetleg nem találkozott még vele (talán Magyarors
USA munkaerőpiac: közelgő elbocsátási hullám?
Makrogazdasági területen az elmúlt hét nem okozott számottevő meglepetést. Az USA, Kína és az eurózóna gazdaságát tekintve egyaránt megtorpanni látszik a szolgáltatóipari szektor korábbi
491 milliárd forintos energialöket: tarol a Jedlik Ányos Program
2025-ben a hazai energetikai fejlesztések soha nem látott mértékű támogatást kapnak.
Egyre kínosabb lehetőségek közül kell választani az USA államadóssága miatt
Az Egyesült Államok reálgazdaságának és részvénypiacának tartós szárnyalása az elmúlt másfél évtizedben nagyrészt a kirívó állami költekezésnek volt betudható. A költekezés által


- Megrettent Amerika az üres polcoktól - Hamarosan nagy bejelentések jönnek a vámháborúban
- Kihúzzák a szőnyeget a magyar szankciós vétók alól
- Itt a friss inflációs adat, beütött az árrésstop
- Pápaválasztás 2025: Elhangzott a habemus papam, az új pápa: XIV. Leó, Robert Francis Prevost bíboros
- Megszólalt a szakértő: hónapokon belül 30 ezer forint lesz az OTP
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Váratlan emelkedés a piacokon – látszik a vámháború vége?
Az OTP lehet a nap nyertese?
Pannonhalmi főapát: komoly egyetértés lehetett a bíborosok között
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Jó menedék az agrárrészvény? Ha minden zuhan, ez lehet a megoldás
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.