
Az elmúlt két év nem kedvezett a kockázati tőkebefektetéseknek, 2022-ben lassult, majd 2023-ban jelentősen visszaesett Magyarországon a kockázati tőkebefektetések üteme. Az előző évben a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület adatai szerint a hazai piacon történt befektetések mértéke az elmúlt 10 év legalacsonyabb szintjét érte el:
2023-ban 38%-kal csökkent 2022-höz képest, a befektetések értéke pedig drasztikusan, 58%-kal esett vissza.
A finanszírozás visszaesése különösen érzékelhető volt a magvető és a későbbi szakaszú kockázati tőkefinanszírozási kategóriákban. A romló tendenciát részben a befektetők érdeklődésének hiánya okozhatta, valamint a fejlődésük későbbi szakaszában tartó kockázati tőke hátterű cégek skálázhatóságának problémái. Azonban a legnagyobb csapást a kivásárlások finanszírozása szenvedte el, amely szinte teljesen eltűnt 2023-ban.
Ezzel tavaly elértük a görbe alját, idén viszont már látjuk a piac éledezésének jeleit
– mondta a Portfolio-nak Nieder Jenő, a PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő vezérigazgató-helyettese, aki szerint az elmúlt két év visszaesése miatt a tőkebefektetőknél komoly tartalékok halmozódtak fel, ami most utat akar találni magának.

Eközben a startupok oldaláról is nőttek a befektetési igények, amit a hitelkínálat nem feltétlenül tudott lefedni, ilyenek például a szoftver- és technológia fejlesztések, külföldi csapat bővítések, a kockázatosabb, de nagyobb megtérüléssel kecsegtető beruházások. Nieder szerint azonban nem minden vállalkozásnak való ez a finanszírozási forma, ugyanakkor léteznek olyan kritériumok, amelyek valószínűsítik az együttműködés sikerességét az alapítók és a befektető között. A tőkét bevonni készülő cégek között két fő irány azonosítható: a kisebbségi, illetve a döntő többségi részesedés átadása a befektetőnek. Akárhogy is történik, a fő cél, hogy a befektetés megtérülő legyen, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy a cégtulajdonosokban meglegyen az exit-mindset, vagyis, hogy a céget egy későbbi eladásra építik.
A szakértő szerint a tőkebefektető számára az ideális jelölteket többek közt az jellemzi, hogy az üzleti modelljük nem csupán egyetlen országra koncentrál, hanem képesek máshol is versenyképesen megjelenni, értékesíteni.
Gergely Bence, a tőkealapkezelő szenior befektetési menedzsere szerint fontos szempont az is, hogy a nagy fejlődési potenciállal bíró vállalkozásnak ne csak egy nagy, hanem több ügyfele is legyen.

“Ha mindössze egyetlen ügyféllel rendelkezik a cég, az sokszor ahhoz vezet, hogy nem egy szélesebb körben felhasználható, valóban piaci megoldást fog fejleszteni, hanem egy személyre szabott terméket vagy szolgáltatást” – mondta Gergely, és hozzátette, hogy ráadásul az együgyfeles modell óriási kitettséget is jelent a hosszabb távú üzleti sikeresség szempontjából, nem mellesleg több ügyféllel a marzsok is magasabbak, hiszen a fejlesztési költségek nagyobb vevőkörre terülnek szét. Összességében tehát kulcsszó a diverzifikáció mind földrajzi téren, mind a vevőkörben.
A közös munka feltétele az is, hogy a vállalkozás 4-6 éven belül eljusson egy olyan érettségi szintre, növekedési fázisba, ahol egy sikeres exit már kézzelfogható lehetőségként jelenik meg, a legideálisabb, amikor a vállalkozás fel tud mutatni egy jövőbe tekintő jó sztorit, víziót, emellett olyan pozitív momentumot, már elért eredményt, ami igazán hitelessé és vonzóvá teszi a vállalkozást a piacon. “Erre felkészülésként a tőkebefektetővel való közös munka kiváló alapot ad, hiszen a tőkebefektető is hasonló szempontokat értékel, mint egy későbbi vevő” – hívta fel a figyelmet Gergely.

A vevők közötti versenyhelyzet megteremtésében a kockázati tőkebefektető kulcsszerepet játszhat, már csak a meglévő kapcsolati hálója miatt is, amelynek köszönhetően a lehetséges vevők mellett olyan nemzetközi tanácsadók is képbe kerülhetnek, akik képesek felkutatni további, megfelelő forrásokkal rendelkező potenciális érdeklődőket.
A piacon jelenleg elérhető tőke lehetővé teszi a startupok számára a fejlesztések előre hozását, a csapatok időben történő bővítését, és pénzügyi támogatás mellett annak a szakmai tudásnak és azoknak jó gyakorlatoknak a megszerzését, amit az alapkezelő a többi portfólió cégével való együttműködés során gyűjtött. “Ha felmerül bármilyen kérdés, akkor valószínűleg tudunk segíteni a megoldásban, mert már láttunk hasonlót a több mint 30 cégből álló portfóliónkban, ráadásul kiterjedt szakértői hálózattal is rendelkezünk, akikhez szintén segítségért tudunk fordulni. Ez olyan hozzáadott érték, ami a vállalkozásnál önmagában nem feltétlenül van meg, vagy legalábbis nem ilyen kiterjedt mértékben” – mutatott rá Nieder.

Méret tekintetében is széles a portfolió: a kifejezetten korai fázisú startupok mellett külön dedikált csapat foglalkozik az érettebb vállalkozásokkal is, az egyik legnagyobb exit is egy ilyenhez, a Szallas.hu-hoz kapcsolódik, amit a befektetés után nemzetközi pályára állítottak a menedzsmenttel szoros együttműködésben. A céghez a terjeszkedés elősegítése érdekében lengyel, román, cseh leányvállalatokat vásároltak, valamint kiterjesztették a működését Horvátországra is, ezáltal a Szallas.hu a régió egy meghatározó szereplőjévé vált, és sikeresen fel tudta venni a versenyt a legnagyobb globális szállásközvetítő oldallal is.
A sikeres exitek közé tartozik a Starschema vagy a Tresorit is, amelyek szintén igazolják, hogy a kis piaci méret miatt Közép-Európában a növekedéshez elengedhetetlen, hogy több országban is jelen legyen egy vállalat. A régión belül egyedül Lengyelországban van számottevő belső kereslet, de ettől függetlenül ott is sokan törekednek külföldre, például a nekik szomszédos német piacokra.
Mindemellett a szakértők arra is figyelmeztetnek, hogy a piaci bizonytalanságok egyelőre nem tűntek el, ezért a tőkebefektetők most még jobban megválogatják, hova érdemes a tőkét kihelyezni.
A cikk megjelenését a PortfoLion támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Megvan a nagy amerikai-ukrán alku, mégsem bukták el az ukránok teljesen a kulcsrégiót - Háborús híreink csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül.
Árrobbanás a lakáspiacon? A számok mögé nézve egészen más kép rajzolódik ki
Ma két évvel hamarabb jön ki egy panel ára az átlagbérből, mint 30 éve.
Négy napra bezár a magyar tőzsde, mutatjuk, hol lehet kereskedni a világban
Itthon szünnap van csütörtökön és pénteken.
Súlyos kérdés előtt a világ: mi történhet, ha tényleg egymásnak esik a világ két atomhatalma?
Aggasztó forgatókönyvek az asztalon.
Bréking! Megkötötte Ukrajna és Amerika a rendkívül fontos megállapodást
Szerda éjszaka jelentették.
Hivatalos: Magyarország is kéri Brüsszeltől a vészhelyzeti klauzula aktiválását
A költségvetési problémákon enyhíthet a kedvezmény.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a
Greenhushing: új trend a vállalatok világában
A greenwashing mellett az utóbbi időben egy új vállalati zöld kommunikációs trendet is megfigyelhetünk.
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris piacon.
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T


- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.