Ez megint fájni fog? Jön az adat, amit már évek óta félve várunk

Ez megint fájni fog? Jön az adat, amit már évek óta félve várunk

Kedd reggel publikálja a KSH a júniusi inflációs statisztikát, ami az elemzők többsége szerint további kismértékű emelkedést hoz majd a májusi 4,4%-os áremelkedéshez képest. Mindez az önkéntes és kikényszerített árkorlátozások mellett kifejezetten rossz hír lenne, hiszen a mesterségesen kordában tartott árak mellett is a magyar áremelkedés a legmagasabbak között van Európában. Ráadásul a 4 százalék feletti infláció egyben azt is jelenti, hogy a jegybanknak nincs tere csökkenteni az alapkamatot a következő hónapokban.

Kiderült, hogy működnek-e az árrésstopok

Kiderült, hogy működnek-e az árrésstopok

Az utóbbi hónapokban élénk vita folyt arról, hogy a kormány árstopjai hatásosak lehetnek-e az infláció visszafogásában. A Magyar Nemzeti Bank friss előrejelzése szerint az idei évben bevezetett árkorlátozó intézkedések éves szinten 0,8 százalékponttal mérsékelhetik a 2025-ös áremelkedési ütemet – ennek azonban jövőre ihatjuk meg a levét.

Jön az MNB döntése, de már most fel merjük írni egy cetlire, mennyi lesz a kamat

Jön az MNB döntése, de már most fel merjük írni egy cetlire, mennyi lesz a kamat

Gyakorlatilag borítékolható, hogy a Monetáris Tanács keddi ülése után is marad az eddigi 6,5%-os alapkamat – derül ki a Portfolio elemzői felméréséből. A szakemberek szerint legkorábban ősszel lesz lehetősége a jegybanknak csökkentenie a kamatszintet, de akkor is legfeljebb egy 25 bázispontos vágás férhet bele, ha kedvezően alakulnak a körülmények. Érdekességek azonban már most is jöhetnek, hiszen megjelenik az MNB friss makrogazdasági előrejelzése, ami a középtávú prognózist tartalmazza.

Árrésstop: ismét megszólalt Nagy Márton

Árrésstop: ismét megszólalt Nagy Márton

A március 13-én bevezetett árrésstop hatására 875 termék ára csökkent a boltokban, összességében 19,7 százalékkal - derül ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Facebook-bejegyzéséből.

Bejelentette a kormány: meghosszabbítják a kamatstopot

Bejelentette a kormány: meghosszabbítják a kamatstopot

A kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy további fél évvel, december végéig meghosszabbítja a kamatstopot, mely idén 55 milliárd forintos költséget okoz a bankoknak - jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón.

Amint lehet, ki kell vezetni az árrésstopot, mert komoly károkat okoz

Amint lehet, ki kell vezetni az árrésstopot, mert komoly károkat okoz

Az alapvető élelmiszerekre kivetett árréskorlát valóban átmeneti segítséget nyújtott a legszegényebb háztartásoknak és ideiglenesen fékezte az inflációt, de hosszabb távon komoly károkat okozhat a gazdaságban – mondja Hannya Nimer, a GKI Gazdaságkutató Zrt. Igazgatósági elnöke a Portfolio-nak adott interjújában. A kivezetésre minél hamarabb, de fokozatosan kell sort keríteni, különben visszaeshet a beruházási kedv, nőhet az importfüggés és csökkenhet a hazai élelmiszeripar kibocsátása is. Az is kiderül, mennyit segített valójában az intézkedés a fogyasztás élénkítésében, és miért nem lehet erre önmagában építeni a gazdaságpolitikai válaszokat.

A kormány szerint sikeresek az intézkedések a kiskereskedelemben

A kormány szerint sikeresek az intézkedések a kiskereskedelemben

Az élelmiszerek ára átlagosan közel 20%-kal, a háztartási vegyipari cikkek ára átlagosan több mint 25%-kal lett kevesebb az árrésstopnak köszönhetően. Erről Fogyasztóvédelmi Tanács új elnöke, Gerlaki Bence – az NGM adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára beszélt a tanács keddi ülésén.

Ennyire hatékony a kormány inflációverő fegyvere?

Ennyire hatékony a kormány inflációverő fegyvere?

Már hallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A műsor első részében a friss inflációs adatról volt szó amely annak ellenére lett rosszabb, mint arra az elemzők korábban gondoltak, hogy a boltokban él az árrésstop. Vendégünk Madár István a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője volt. A műsor második részében a Los Angeles-i zavargásokról volt szó: a konfliktusról és annak jogi hátteréről Szabó Ákossal, a Portfolio Globál rovatának elemzőjével beszélgettünk.

Elszállnak az árak? Megszólaltak a boltok

Elszállnak az árak? Megszólaltak a boltok

Májusban újra felfelé mozdultak az árak, az infláció a várakozásokkal ellentétben gyorsult. A kiskereskedelmi szektor szerint az élelmiszerek drágulását nem ők, hanem a beszállítói nyomás okozza. Az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint nincs keresztárazás, és a verseny szerepét hangsúlyozzák.

Kellemetlen meglepetés az inflációban

Kellemetlen meglepetés az inflációban

Májusban 4,4%-os volt az egy évre visszatekintő drágulás Magyarországon - jelentette ma reggel a Központi Statisztikai Hivatal. Előzetesen a szakértők arra számítottak, hogy az áprilisban látott 4,2%-os szinten marad az infláció. Úgy tűnik, a meglepetés faktort az élelmiszerárak jelentették, az árrésstop eresztékein beszivárog a drágulás. Kedvező viszont, hogy a tartósabb ármozgásokat megragadni hivatott maginflációs mutató kissé csökkenni tudott.

Hamarosan kiderül, csodaszer-e az árrésstop

Hamarosan kiderül, csodaszer-e az árrésstop

Az áprilisi 4,2% után májusban stagnálhatott az infláció Magyarországon, kérdés, hogy a kormány által bevezetett újabb árrésstopok milyen hatással voltak a háztartási cikkek áraira – vélik a Portfolio által megkérdezett elemzők. Abban elég nagy egyetértés van, hogy az árkorlátozó intézkedéseket csak a 2026-os parlamenti választások után szünteti majd meg a kormányzat, így egyelőre lefojthatják az áremelkedési ütemet.

Megrohanták a magyarok a boltokat

Megrohanták a magyarok a boltokat

Meglódult az áprilisi kiskereskedelmi forgalom. Nagyon vártuk ezt az adatot, hiszen ez az első hónap, hogy az élelmiszerboltokban él az árrésstop. Érdekes módon elsősorban nem az élelmiszerek, hanem az online kereskedelem és a tartós fogyasztási cikkek húzták a forgalmat. A friss adatok alapján egyértelműen kijelenthetjük, hogy a boltok forgalma emelkedik, egyre távolabb kerülünk a 2021-es volumenszinttől.

Kiszivárgott a kormányzati lista: 25 népszerű gyógyszer árát fagyaszthatják be

Kiszivárgott a kormányzati lista: 25 népszerű gyógyszer árát fagyaszthatják be

Hetek óta zajlanak a tárgyalások a kormány és a gyógyszeripari szereplők között egy önkéntes árkorlátozási megállapodásról, amely fékezné a nem támogatott, vény nélkül kapható gyógyszerek árának emelkedését. Egy az Indexhez kiszivárgott lista szerint az intézkedés olyan népszerű készítményeket érinthet, mint a megfázás elleni szerek, fájdalomcsillapítók, vitaminok, és gombaellenes szerek. A kormány célja az árak 2024 végéig történő befagyasztása, miközben a Gazdasági Versenyhivatal is támogatja az inflációellenes lépést.

Orbán Viktor: fegyverkezési versenybe kezdhetünk az oroszokkal, ez súlyos kérdés

Orbán Viktor: fegyverkezési versenybe kezdhetünk az oroszokkal, ez súlyos kérdés

Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió "Jó Reggelt, Magyarország!" c. műsorában beszélt arról, hogy szerinte az egyik legsúlyosabb kérdés, hogy Európa és Magyarország hadserege most gyenge, viszonyt hosszú távon nem lenne szerencsés, ha fegyverkezési versenybe bonyolódnánk az oroszokkal. Szerinte fegyverkorlátozási tárgyalásokat kell kezdeményezni velük. Az árrésstopról kijelentette, hoyg ezt fenn kell tartani. A miniszterelnök kiemelte: amikor Nagy Mártont leigazoltam, akkor megbeszéltem vele, hogy nem politikusra, szakemberre van szükségem. Ő javasolta, hogy hosszabbítsuk meg az árrésszabályozást. Bízok benne, hogy a miniszter úr javaslatait bátran támogathatjuk - tette hozzá.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a friss inflációs adat! Újra gyorsult az áremelkedés Magyarországon
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.