Kalasnyikov-gépkarabélyokkal foglalkozó cikksorozatunk első részében górcső alá vettük a legendás fegyvercsalád legnépszerűbb szovjet variánsait, a másodikban pedig az orosz fejlesztésekkel foglalkoztunk. Az AK-k azonban messze nem csak Moszkvában voltak népszerűek: a Varsói Szerződés majd minden tagállamában, Jugoszláviában, Kínában, de számos, napjainkban a Nyugattal azonosított államban is megihlették a fegyvertervezőket. Ezek közül a nem orosz Kalasnyikov-klónok közül nézzük most meg az ismertebbeket.
A Kalasnyikov-fegyvercsaláddal foglalkozó cikksorozatunk első részében bemutattuk a legendás gépkarabélyok történetét az egészen korai AK-47 prototípusoktól az orosz és ukrán fegyveres erőknél leglelterjedtebb AK-74 és AK-74M gépkarabélyokig. Történetünk 1991-ben ért véget, sokan nem tudják azonban, hogy a Szovjetunió összeomlásával messze nem zárult le a fegyvercsalád története, bár kétségtelenül kevésbé volt forradalmi, mint a hidegháború alatt.
A Kalasnyikov fegyvercsalád vitán felül a világ legnépszerűbb fegyverei közé tartozik. Ez olyannyira igaz, hogy az összes valaha legyártott kézifegyverből minden ötödik a szovjet gépkarabély valamelyik variánsa. Mégis gyakran összekeverjük az egyes típusokat, hiszen külsőre valóban nagyon hasonlítanak egymásra. Cikkünkben megnézzük azt, hogy miben is különbözik a „nagy öreg” AK-47-es az orosz-ukrán háború két legnépszerűbb gépkarabélyától, az AKM-től és az AK-74-től.
Híres legenda az, hogy a szovjet fejlesztésű Kalasnyikov gépkarabélyok elnyűhetetlen fegyverek, melyek a legmostohább körülmények között is remekül működnek. Az X-en megjelent videó alapján egy ukrán katona meglehetősen kellemetlen pillanatban tapasztalta meg azt, hogy a gyakorlatban ez nem így van.
Kijev már többször elismerte azt, hogy az orosz Lancet kamikaze drónok még a modern amerikai Patriot légvédelmi rendszer megléte mellett is komoly gondokat tudnak okozni a csapataiknak. Úgy néz ki, hogy néhány kreatív ukrán katona a kéznél lévő fegyverekből eszkábált össze egy légvédelmi "géppuskát".
A Schneider Electric európai HR vezetőjét kérdeztük.
A kriptobefektetések "kriminalizálása" ellen szólalnak fel.
A következő hetekben várhatóan több helyen is kémiai beavatkozásra lesz szükség.
Figyelmeztet az OTP.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az ukrán elnök szerint hazájának új Marshall-tervre van szüksége.
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Ennyire erős a verseny?