Kedden arról számoltunk be, hogy a dukovanyi új atomerőmű-projekt állami tulajdonba kerülhet Csehországban. Most egy újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a beruházás: a cseh versenyhivatal elutasította a francia EDF fellebbezését, ezzel megnyílt az út a dél-koreai kivitelezővel kötendő, legalább 400 milliárd cseh korona (mintegy 18 milliárd dollár) értékű szerződések aláírása előtt – írta meg a Reuters.
A francia kormány bemutatta 2025-ös költségvetést, amelynek célja, hogy 60 milliárd eurónyi adóemeléssel és kiadáscsökkentéssel csökkentse az államháztartási hiányt, írja a Reuters.
A kedvezőbb árral, és a hitelesebb vállalási határidővel nyert a dél-koreai KHNP a francia EDF és az amerikai Westinghouse előtt a minap lezárult cseh atomerőmű tenderen, és az Európai Unióban számos projektben is nagyon nyomulnak – mutat rá körképében a Financial Times. Az atomenergia magyar energiamixbeli szerepéről és a dekarbonizációs erőfeszítésekről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, további részletek itt érhetők el.
Megtámadta a cseh versenyhatóságnál a francia EDF és az amerikai Westinghouse azt a csehországi döntést, amely értelmében a dél-koreai KHNP nyerte el a cseh atomerőmű-tendert, és egyelőre nem világos, hogy mi lesz így az ügy folytatása - derült ki keddi cseh sajtójelentésekből, és a hatóság is megerősítette a fellebbezéseket.
Az Electricite de France SA (EDF) várhatóan a hétvégétől kezdve csökkenti atomreaktorainak termelését, mivel a magas hőmérséklet korlátozza a Rhone folyóba engedhető víz mennyiségét. A nettó áramexportőr Franciaország korlátozott termelése áremelkedést hozhat a piacokon, főként Németországban.
A Budapestre látogató Hszi Csin-ping és Orbán Viktor csütörtöki, közös sajtótájékoztatójának egyik fontos pontja volt, hogy a magyar miniszterelnök bejelentette: nukleáris ipari együttműködés kezdődik Kína és Magyarország között. A kormányfő után az új paksi atomerőmű beruházásért is felelős Szijjártó Péter külgazdasági miniszter pedig mintegy ezt kiegészítve közölte, hogy a 18 ügyben kötött magyar-kínai megegyezés egyik pontja a korábban már jelzett együttműködés, mely „a nukleáris energiatermelés teljes vertikumát le fogja fedni”. További részletek egyelőre nem szivárogtak ki, ám mivel a bejelentés, illetve a kínaiak felbukkanása a magyar atomipar körül nem teljesen előzmény nélküli, így is érdemes e témát körbejárni.
Az Electricite de France SA (EDF) megkapta a hatósági engedélyt az északnyugat-franciaországi Flamanville 3. számú új atomreaktorának beindítására 12 éves késedelem után. Az Autorite de Surete Nucleaire keddi közleménye szerint az üzembe helyezéshez adott zöld lámpa lehetővé teszi az EDF számára, hogy betöltse a reaktorba az üzemanyagot, folytassa a terhelési próbákat, majd megkezdje az üzemi termelést.
Az EDF-et, Európa legnagyobb energiaipari vállalatát, a növekvő költségek és a nukleáris projektjei késedelmei, nevezetesen az angliai Hinkley Pointban épülő két harmadik generációs nyomottvizes reaktor (EPR) építésének csúszásai miatt, vizsgálják. Az eredeti becslések szerint ezeknek a reaktoroknak a költségvetése 70-90%-kal megugorhat, az üzembe helyezés pedig akár hat évet is késhet. A cég leányvállalata, a Framatome eközben a Paks II. bővítésében komolyabb szerepvállalásra készülődik.
Oroszországnak nem szabad megnyernie a jelenlegi orosz-ukrán háborút. A Nyugatnak addig kell támogatnia az ukrán népet és az ukrán hadsereget, amíg csak arra szükség lesz - jelentette ki Emmanuel Macron francia államfő kedden Prágában sajtótájékoztatón, miután tárgyalásokat folytatott Petr Pavel cseh köztársasági elnökkel. Petr Pavel szerint keresni kell Ukrajna támogatásának lehetséges új formáit, s meg kell vitatni a nyugati országok katonai szakembereinek esetleges ukrajnai részvételét is.
Pénteken több hétnyi trendszerű áresés után emelkedtek a holland TTF fronthavi gázszerződéseinek árai. Az 50 euró körüli árszintekhez azért térhettek vissza, mert a francia atomerőművek termelésével kapcsolatban komoly aggályok merültek fel.
A hideg időjárás hétfőn áramkimaradásokhoz vezethet Franciaországban, mivel a javítási munkálatok miatt az atomenergia újraindítása késik, így jelenleg nincs elég áram a kereslet kielégítéséhez – írja a Reuters.
Idén már hatodszor adott ki profitfigyelmeztetést, a francia energiacég, az EDF, a cég most azt közölte, hogy a korábban vártnál is nagyobb veszteséget okozhat az, hogy az év során hosszú ideig több atomreaktora is leállásra kényszerült, írja a Reuters.
A francia kormány várhatóan szeptember végéig elindítja az EDF felvásárlását, miután a nehéz helyzetben lévő energiaipari óriáscég ajánlati árának tisztázása miatt a felvásárlási folyamat némi késedelmet szenvedett - mondta el három forrás a Reutersnek.
A franciaországi Loire folyó új mélypontot ért el, mivel a szárazság kiszárította a mellékfolyóit. A folyó nem csak turisztikai és környezeti szempontból értékes Európának, hiszen a francia villamosenergia-termelés húsz százalékát teszi ki a helyi atomerőművek kapacitása, azonban a vízhűtés hiánya miatt képtelenek a termelés folytatására - írta meg a Reuters.
Véglegessé vált, hogy megépülhet a nagy kapacitású, tenger alatti elektromos távvezeték az Egyesült Királyság és Németország között, miután összegyűlt a beruházáshoz szükséges teljes összeg - közölte csütörtökön Londonban a fővállalkozó cég.
Az EDF kérelmezte a részvényeivel való kereskedés felfüggesztését. Az ügy hátterében a vállalat államosítása állhat.
Még Joe Biden idején.
Szerinte egy gyereknek is világos.
Kártérítést követelnek a YouTube királyától.
Ha már Isztambul kudarcba fulladt.
Az első egy ukrán állampolgár volt.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.