Alig néhány héttel a 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház újranyitása előtt a francia kormány csütörtökön felvetette, hogy belépődíjat kellene szedni a katedrálisba látogató turistáktól, újjáélesztve ezzel a vallási örökség finanszírozásáról szóló vitát. A katolikus egyház nem támogatja az elképzelést.
Alig három hónappal a székesegyház újbóli megnyitása előtt visszatért csütörtökön a Notre-Dame-ba az északi harangtoronynak a 2019-es tűzvészben megrongálódott nyolc harangja: a legnagyobb, több mint négytonnás Gabrieltől a legkisebb, kevesebb mint egytonnás Jean-Marie-ig.
Bokrétaünnepet tartottak a párizsi Notre-Dame helyreállításán dolgozó ácsok, ugyanis elérték a tető legmagasabb pontját - írja az Euronews.
Visszahelyezték a kakast szombaton a 2019-ben részben leégett párizsi Notre-Dame-székesegyház huszártornyára.
Alig két hét telt el azóta, hogy elkezdődött az egyetemi oktatás a Notre Dame-on, már 58 koronavírusos esetet jelentett az egyetem. A fertőzöttek többsége a közlés szerint egy egyetemi bulin vett részt – számol be a hírről a CNBC.
Hétfőtől fokozatosan újraindulnak a tavalyi áprilisi pusztító tűzvész utáni megerősítési munkálatok a párizsi Notre-Dame székesegyházban, amelyeket a koronavírus-járvány miatt kellett felfüggeszteni március közepén - közölte a helyreállításért felelős állami szervezet.
A "Notre-Dame még nem menekült meg", a tűzvész sújtotta katedrális továbbra is veszélyben van - közölte vasárnap a székesegyház újjáépítéséért felelős kormánybiztos.
Egyházi és üzleti hivatalos személyek szerint egy forint nem érkezett még a nagy, milliárdos felajánlóktól a párizsi Notre-Dame újjáépítésére - írja a Bloomberg.
A felújítás közben nemrég részlegesen leégett Notre-Dame fotói bejárták a világsajtót, és sokan annak adtak hangot, hogy örökre elveszítettük azt az épületet. Kiderült azonban, hogy a felújítás előtt, pontfelhő alapú digitális technológiával szerencsésen dokumentálták az épület minden részletét, amely alapján a korábbi állapot pontosan restaurálható lesz. A módszer mostanáig kevés figyelmet kapott, pedig már Magyarországon is alkalmazzák. Az informatikai megoldásokkal foglalkozó 4iG Nyrt. Mensor3D üzletága eddig többek között a Debreceni Nagy Templom, az Esztergomi Várkápolna, a szegedi Ferences Templom, valamint az Alsópetényi Prónay kastély felmérési tervdokumentációit készítette el 3D lézerszkenner és a GRAPHISOFT 3D tervezőszoftverének alkalmazásával.
A mérhetetlen eszmei veszteségen túl súlyos eurómilliárdokba kerülhet a francia államnak és a jótékony adakozóknak a párizsi Notre-Dame várhatóan hosszú évekig tartó újjáépítése. Mint kiderült ugyanis, az épületre nem volt vagyonbiztosítása a tulajdonos francia államnak, a felújítását végző kivitelezők pedig szerény felelősségbiztosítással rendelkeztek. Az eset apropóján adja magát a kérdés: ki állná a számlát, ha egy magyar székesegyházat vagy más jelentős egyházi épületet érne hasonlóan súlyos tűzvész? Mint kiderült, a Notre-Dame tűzvészének a magyar biztosítási piac számára is van levonható tanulsága, aminek az Esztergomi bazilika közelgő, négy évig tartó felújítása ad különös aktualitást.
Páratlan nemzetközi összefogás vette kezdetét, miután Párizs és Franciaország egyik legnagyobb jelképe, a Notre-Dame lángra kapott. A szerkezetet sikerült megmenteni, de az újjáépítéshez rengeteg idő és pénz kell majd. A pénz részével úgy látszik, nem lesz gond, már most eurómilliárd körüli összeg gyűlt össze a rekonstrukcióhoz, ennek egy jelentős részét öt francia család és cégeik adták, összesen 520 millió eurót. Mostani cikkünkben annak jártunk utána, kik ezek az adakozó gazdagok, és honnan tettek szert ekkora vagyonokra.
A francia bűnügyi rendőrség egyik vezetőjének véleménye szerint feltehetően rövidzárlat okozta a párizsi Notre-Dame székesegyházban hétfőn este keletkezett tüzet.
Programot indítanak kőfaragók, ácsok és burkolók képzésére a hétfőn leégett párizsi Notre-Dame székesegyház újjáépítéséhez - jelentette be Muriel Pénicaux francia munkaügyi, Jean-Michel Blanquer közoktatási és Franck Riester kulturális miniszter hat szakmai szervezet tanácskozásán.
A Notre-Dame-székesegyházat huszártorony nélkül újjáépíteni olyan lenne, mintha levágnának róla egy hozzá tartozó részt - közölte szerdán a katedrálist a 19. században restauráló építész, Eugene Viollet-le-Duc leszármazottja.
Állami tulajdonú épületként nem volt biztosítása a Notre-Dame-nak, de ha lett volna, akkor sem lenne elég a tűzkárok fedezésére. Franciaország legnagyobb biztosítójáról, az Axáról azonban kiderült, felelősségbiztosítási jogviszonyban állt két, a felújítási munkálatokban résztvevő építési vállalkozóval, így elképzelhető, hogy fizetnie kell, emellett egyes műtárgyak, ceremoniális tárgyak biztosításában is közreműködött.
Tegnapról mára leégett Párizs egyik jelképe, a Notre Dame. A tűz következtében összeomlott az épület huszártornya és a teljes tetőszerkezete, de a kőből készült szerkezetet és a tornyait sikerült megmenteni. Hatalmas veszteség ez Franciaországnak, de Emmanuel Macron ígérete szerint újjáépítik az ikonikus épületet. Ehhez úgy tűnik, hogy anyagi támogatást is kap az ország, magánvállalatok és önkormányzatok ajánlottak fel százmillió eurókat a nap folyamán.
Még mindig nem késő beszállni?
A Nobel-díjas Krausz Ferenccel az élen.
Gyengül a dollár és a részvénypiaci hangulat is kedvező.
Szerdán indul a Demján Sándor Program tőkeprogramja
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.
Megjelent a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének harmadik epizódja.