Infláció? Növekedés? Mire figyeljen a jegybank?
Tekintettel a monetáris politika körüli szakmai diskurzusok élénkülésére, a Portfolio.hu szívesen ad helyet további véleményeknek, írásoknak is a témában.
Hogyan lehet lazítani, ha a nulla alsó korlát köti a monetáris politikát?
Több fejlett ország monetáris politikájának jelenlegi alapproblémája az, hogy a gazdaság állapota további monetáris lazítást kívánna, de az alapkamat nem tud nulla alá csökkenni, így visszafogott inflációs dinamika mellett túlzottan magas reálkamat alakul ki. Az eddig bevetett eszközök mellett a gazdaság élénkítésének újabb dimenziója lehet a jövőbeli kamatvárakozások erőteljesebb befolyásolása. Az elgondolás azon alapul, hogy a reálgazdasági döntéseket elsősorban nem a rövid-, hanem a hosszabb lejáratú (reál)kamatok befolyásolják, amik erőteljesen függnek a jegybanki alapkamat és az infláció jövőbeli pályájára vonatkozó várakozásoktól. A gazdaság élénkítését így - elvben - az alapkamat csökkentése mellett a jövőre vonatkozó várakozások befolyásolásával is el lehet érni. Ez azért nehéz feladat, mert a várakozások kialakításakor a gazdasági szereplők rendelkeznek valamilyen képpel a jegybank tipikus viselkedésére vonatkozóan, feltételezik, hogy a jegybank a jövőben is stabilizálni fogja az inflációt. Így, ha a jegybank egyszerűen annyit mond, hogy tartósan alacsony marad a kamat, abból a gazdasági szereplők leginkább azt olvassák ki, hogy a jegybank rossz növekedésre és emiatt alacsony inflációra számít, ami inkább további kereslet-visszafogásra ösztönöz.
Ahhoz tehát, hogy az aktivitást a kamatpályára vonatkozó várakozások befolyásolásán keresztül érdemben tudja élénkíteni a monetáris politika, arról kell meggyőznie a gazdasági szereplőket, hogy az alacsony a kamatkörnyezet a fellendülés megindulása után is fennmarad egy ideig. Ez azonban nem logikus, jegybankár nyelven idő-inkonzisztenciát tartalmazó ígéret. Hiszen ha már túl lesznek a válságon, növekszik a gazdaság, akkor az lesz a "logikus", hogy a jegybankok a gazdaság stabilizálása szempontjából az adott időpontban megfelelőnek látszó kamatpolitikát folytassanak. A várakozásokon keresztüli monetáris lazításhoz ezért arra van szükség, hogy a jegybankok hitelesen tudjanak elköteleződni amellett, hogy az alacsony kamatpolitika még akkor is fennmarad, ha a jövőben az aktuális makrogazdasági helyzet alapján már nem lenne indokolt. Charles Evans, a chicagoi Fed kormányzója hasonlatával hasonlatával: a jegybankároknak Odüsszeusz módjára oda kell kötözniük magukat az árbochoz, hogy ne engedjenek a szirének csábító énekének.
Hogyan lehetne árbochoz kötözni? Az elmúlt időszakban több "árbochoz kötözési" próbálkozást láttunk. A leggyakoribb megoldás az alacsony kamat előre meghatározott időintervallumban való fennmaradására vonatozó kommunikáció volt. Azon országokban, ahol már korábban is publikáltak kamat előrejelzést (pl. Svédország, Norvégia), adottak voltak a technikai feltételek. Más országokban a hosszabb időszakra vonatkozó kamatpálya új elem volt a kommunikációban (pl. Kanada). A nulla alsó korlát elérését követően a Fed is a korábbinál határozottabb utalásokat kezdett tenni a jövőben várható kamatpályára, jelezve, hogy több mint két évre előre a kamatszint változatlan szinten való tartása várható. Ezek a kamatpálya előrejelzések azonban nem mindig voltak elég hatékonyak a hosszú kamatok mérséklésében, mert a kamatpályára vonatkozó üzenetekben minden jegybanknál megjelent a feltételesség: az alacsony kamatkörnyezet csak addig maradhat fenn, amíg nem veszélyeztetik az árstabilitást. (Jól szemlélteti ezt a kanadai jegybankelnök megfogalmazása: "this giudance is never a promise, however. Actual policy will always respond to the economic and financial outlook as it evolves".) Ennek megfelelően a piaci szereplők sem feltétlenül egy szigorú elkötelezettségnek, hanem az aktuális információs bázis alapján valószínűsíthető legjobb előrejelzésnek tekintették, ami változhat, ha javulnak a gazdasági kilátások. Így ezzel a technikával nem sikerült megvalósítani a várakozásokon keresztüli extra lazítást. Az Evans-szabály A jegybanki elköteleződés másik lehetséges eszköze az, ha nem időintervallumhoz, hanem gazdasági állapothoz kötik a tartósan alacsony kamatszint fennmaradását. (Charles Evans ezt hívja Delphi jósda típusú megoldásnak.) 2012 decemberében a FED hivatalos politikájává vált az ún. küszöbérték, avagy Evans-szabály: addig marad fenn az alacsony kamat, amíg a munkanélküliség nem csökken 6.5% alá, illetve az inflációs előrejelzés nem emelkedik 2,5% fölé. Ez az újfajta, ún. állapotfüggő meghatározás előnye, hogy transzparenssé teszi, hogy a kilábalás érdekében a FED még akkor is fenntartja az alacsony kamatszintet, ha a korábban megszokott viselkedése alapján már emelnie kellene azon, azaz átmenetileg magasabb inflációt is tolerálni fog.
A keretes írásunkban említett Evans-szabályhoz hasonló logikára épül a jövőbeli kamatpályát a nominális GDP alakulásához kötő javaslat. Ez arra a megfigyelésre épül, hogy a válság előtt az amerikai nominális GDP viszonylag stabil ütemben növekedett. Így - feltételezve, hogy az amerikai gazdaság kibocsátási potenciálja nem sérült a válság során - tekinthetjük azt normál állapotának, amikor e pálya meghosszabbítására kerül vissza a gazdaság. A jegybanknak ekkor amellett kellene elköteleződnie, hogy az élénkítő monetáris politika mindaddig fennmarad, amíg a gazdaság nem éri el a válság előtti időszakra jellemző nominális pályát, ami ugyanaz, mintha erre az időszakra nGDP targetálást vezetne be a jegybank. A konkrét helyzetben ez a megoldás is azt üzeni, hogy a laza monetáris kondíciók még akkor is fenn fognak maradni, ha a gazdaságban inflációs nyomás jelentkezik.
Ez most nagyon összejött: magasan verte a várakozásokat a Mol
Nagyon erős számokat közölt az olajcég.
Pápaválasztás 2025: észak-amerikai pápát választottak – Percről percre híreink a Vatikánból
Cikkünk folyamatosan frissül.
Pápaválasztás 2025: Orbán Viktor is reagált az új pápa megválasztására
A köztársasági elnök is üdvözölte az egyházfőt.
A szén-dioxid-árazás és a zöld iparpolitika
A karbonárazás hatékony eszköz lenne a kibocsátás csökkentésére, bevezetése mégis sok helyen politikai ellenállásba ütközik.
Cégeladás bizalmi vagyonkezelésből - Mire figyeljen eladó és vevő?
A bizalmi vagyonkezelési (BVK) struktúrák az elmúlt években egyre hangsúlyosabb szereplőivé váltak a vagyontervezésnek - nemcsak családi célú, hanem adózási, befektetési és üzleti tranzak
Okozott csalódást is az idei osztalékszezon
Van, amikor az osztalék hiánya érthető, de van, amikor a vállalat cserben hagyja a kisbefektetőket. Az idei osztalékszezonban akadt példa mindkettőre; volt olyan közgyűlés, ahol...
The post Oko
Joe Biden energiatakarékossági rendeleteinek visszavonása az Egyesült Államokban
Trump és a Kongresszus visszavonná a Biden-korszak energiahatékonysági előírásait, ezzel új pályára állítva az amerikai energiapolitikát.
A leggyengébb láncszem - Az kell Trumpnak, amivel az USA visszafejlődne
Az Iphone több mint 750 közvetlen beszállító közreműködésével készül, összesen 15 országban. Vissza lehet csinálni, és mindent az Egyesült Államokba vinni, de nem éri meg:...
The post A
Pályázati reform 2025: egyedi döntések, egyedi pénzek
2025 tavaszán a magyar kormány gyökeresen átalakította a vissza nem térítendő beruházási támogatások rendszerét.
Ujjlenyomatos feloldás: biztos nagy ötlet?
A múlt héten Isztanbulban voltunk, egyik este el kellett mennem egy messze lévő boltba, vittem a telefonom, hogy visszataláljak majd a szállásra. Bár jó a közbiztonság Isztanbulban, elkezdtem go
Kína és a hidrogénipar fejlődése
Kína újabb energiapiaci áttörésre készül, de a hidrogén esetében egészen más stratégiát alkalmaz, mint korábban a napenergia terén.


- Pápaválasztás 2025: Elhangzott a habemus papam, az új pápa: XIV. Leó, Robert Francis Prevost bíboros
- Bejelentették Brüsszelben: megkerülik Magyarországot, teljesen leválik az orosz olajról és gázról az EU!
- Európa visszavág Trumpnak – nagy bejelentést tett Ursula von der Leyen és Emmanuel Macron
- Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek
- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
Ingatlanpiaci elemző
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Jó menedék az agrárrészvény? Ha minden zuhan, ez lehet a megoldás
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Bod Péter Ákos: mik a GDP-csökkenés tanulságai?
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Mi a hasonlóság Warren Buffett és Csányi Sándor között?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen