
A járványhelyzettel járó korlátozások tavaly néhány hét alatt mutattak rá, hogy miért fokozott jelentőségű, stratégiai ágazat az agrárium, így mind a magyar mezőgazdaság, mind az ország élelmiszeripara bizonyíthatta erősségét. Magyarország a koronavírus-járvány miatti áruforgalmi korlátozások idején is bizonyította, hogy képes élelmiszerrel ellátni a teljes lakosságát. Felmerül azonban a kérdés, hogy mennyire számít versenyképesnek a magyar agrárium régiós szinten. A válasz nem egyértelmű, hiszen vannak versenyképes és sikeres élelmiszerfeldolgozók, amelyek az export terén is megállják a helyüket, a legversenyképesebb szereplőket már a nemzetközi piacon is számon tartják.

Sok magyar agrárvállalkozás tevékenysége már most is nemzetközi színtéren valósul meg, amely egyszerre jelent kihívást és lehetőséget.
A hazai élelmiszeripar az elmúlt években mind bel- mind külföldön egyre több terméket értékesít. Ha egy cég külföldön is piacra lép, az tapasztalatunk szerint versenyképességét és hatékonyságát is növeli. Ha pedig termékei már kaphatóak külföldön, a következő lépés, hogy ott is megteremtik a jelenlétüket, és hídfőállásként telephelyeket, leányvállalatokat hoznak létre” – tájékoztatta a Portfolio-t Zsarnóci Csaba.
Van még fejlődési lehetőség
Tény azonban, hogy a magyar élelmiszergazdaságban láthatóan még most is jelentős tartalékok vannak, akár a versenyképességről, akár az exportpiacra lépésről van szó. A határon túli terjeszkedéstől sokakat az riaszthat el, hogy nem csak idegen nyelven kell tárgyalni, de új jogi környezetben kell érvényesülniük.
A bizonytalanság miatt azonban előfordulhat, hogy a hazai piacon már bizonyított és rátermett, az exportban is sikerre érdemes cégek halogatják a külpiacra lépést.
Azzal, hogy az OTP Bank mára már 11 országban van jelen, nem csupán pénzügyi szolgáltatást, hanem helyismeretet és ezáltal fontos tanácsadói segítséget is tud adni ügyfeleinek. „Az egyik fontos segítség, amit adhatunk, éppen ennek a tudásnak a biztosítása. Tanácsadóink nem csak pénzügyi kérdésekben szolgálhatnak megoldásokkal, de a kezdeti lépéseket is megkönnyíthetik az agrárvállalkozók számára.
Ismerik a helyi szabályozási, támogatási és gazdasági kereteket, így megfelelő válaszokat találhatnak a felmerülő kérdésekre.
Horvátországban és Romániában már pályázatírással és támogatási tanácsadással foglalkozó leányvállalataink is működnek. A nyelvi nehézségeket pedig megkönnyítheti, hogy a határ mentén Szlovéniában, Horvátországban, Ukrajnában, de leginkább Szerbiában és Romániában akár magyar nyelven beszélő munkatársaink is rendelkezésre állnak” – fejtette ki Zsarnóci Csaba.
Külföldön is otthon vannak
A főosztályvezető szerint nagy segítséget jelent az ügyfeleknek az, hogy az országhatár elhagyásával nem kell kilépniük a megszokott pénzintézeti keretek közül. „Ezt úgy szoktuk összefoglalni, hogy a határon túl is bankon belül maradnak, azaz arra törekszünk, hogy ügyfeleink bármelyik OTP Bankban magas szintű banki szolgáltatásokban részesüljenek.
Magyarország mellett már 10 országban vagyunk jelen a régióban és mindenhol elérhetők a lakossági mellett vállalati szolgáltatásaink is.
A terjeszkedő vállalatcsoportok részére csoporton belüli gyors és kedvezményes számlaforgalommal, határon átnyúló üzleti tranzakciók finanszírozásával, treasury ügyletek lebonyolításával, állami támogatási programokba való bekapcsolódással állunk rendelkezésre. Az agrárvállalkozásokat speciális szakértelemmel, és specifikus termékekkel igyekszünk kiszolgálni. Emiatt is alakította ki tavaly minden leánybankunk középtávú agrárstratégiáját, a helyi viszonyokhoz illeszkedő fejlesztési, illetve a hitelportfólió jelentős növelését eredményező célokkal.”
Az OTP Agrár célja a leánybankok ilyen irányú fejlesztésével egyértelműnek tűnik, mivel a mezőgazdaság jó ideje ígéretes terület a finanszírozás szempontjából.
„Az agrárium szereplői legutóbb a járványhelyzet apropóján bizonyíthatták válságállóságukat. Az is látható, hogy termékeikre folyamatos a kereslet, ezért folyamatos árbevételt képesek produkálni, így banki szempontból a leginkább megbízható adósok között szerepelnek. Ráadásul a magyar agráriumban rengeteg lehetőség van még, amelynek kiaknázása közös érdekünk, de például a Fekete-tenger körüli régióban is kiugró növekedési lehetőség látható. Az, hogy régiónk agrárvállalkozói fejlesszék versenyképességüket, nem csak gazdasági érdek, de még jobb minőségű élelmiszerek kerülhetnek mindannyiunk asztalára. Ezt a fejlődést szeretnénk segíteni rugalmas banki szolgáltatásokkal és szakértő tanácsadással.”
Van potenciál a tágabb régióban
Már régiókban, térségekben is jó esély kínálkozik a magyarországi agrárvállalkozások gyarapodására. A Magyar Kormány a Vajdaságban, Kárpátalján, Szlavóniában, Muravidéken, Erdélyben és a Felvidéken évek óta hirdet meg gazdaságfejlesztési programokat. A rendelkezésre álló források vissza nem térítendő támogatás formájában érhetők el. A közelmúltban újabb kormánydöntés született a programok folytatásáról. Az OTP Csoport banki infrastruktúrát és ügyfélkiszolgálást biztosít a programban résztvevők részére, így a külföldi piacra lépést fontolgatók bármely környező országban megtalálhatják azt a fejlesztési irányt, ami növekedést biztosíthat számukra.
„A legfontosabb első lépésnek a megbízható és stabil pénzügyi partneri kapcsolat kialakítását tartom.
Fontos megjegyezni, hogy magyarországi ügyfeleink kapcsolata a leánybankjainkkal nem a nulláról indul, hiszen OTP-s ügyfélként ismertek számunkra.
Tehát az adott piac információinak összegyűjtése, a lehetséges versenytársak és ügyfélszokások megismerése, partner-kapcsolatok kialakítása mellett nagyon fontos, hogy a vállalkozás pénzügyeit is megbízható szolgáltató kezelje. Az OTP Csoport Közép-Kelet-Európa meghatározó bankcsoportjaként kiterjedt fiókhálózattal, agrárvállalkozókra igazított pénzügyi megoldásokkal, és adott esetben a pályázatírást segítő tanácsadók révén átfogó szolgáltatásokkal segíthetjük partnereinket” – fogalmazott Zsarnóci Csaba.
A cikk megjelenését az OTP Agrár támogatta.
Fotó: Getty Images, OTP Agrár
A magyar út: lemaradás vagy felzárkózás
A volt szocialista Európai Uniós tagországok növekedési teljesítményének egy értékelése.
Megfojtanák von der Leyent egy kanál vízben, pedig csak húzott egy Trumpot az agrárpénzeknél
Az Európai Bizottság lépése annyira pofátlan, hogy emiatt biztosan nem is erre készülnek vele.
Trump bejelentette: 150 országnak küld fizetési értesítőt
Nagyjából 10 vagy 15 százalékos vámtarifával.
Letarolták az orosz Gerány-2-esek Ukrajna rejtélyes légibázisát – Súlyosak lehetnek a veszteségek
Érzékeny katonai eszközöket tartott ott Kijev.
"Zombifölddé" vált a kereskedelmi ingatlanpiac Európában
Az ingatlanértékesítések közel egy évtizedes mélypontra süllyedtek.
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis
Végre kimondták: nem kell tovább fenntartani a projekteket
Miközben sok pályázó már túl van a projektje fenntartásán, a Hatóság csak most tisztázta a legfontosabb kérdést.
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
