
Második alkalommal állt össze a VOSZ Barométer, amelyet a vállalkozói szervezet az Egyensúly Intézettel közösen állít össze negyedévente. Perlusz László ezúttal azt hangoztatta, hogy ahogy haladunk az időben, és megvalósul minél több hasonló negyedéves riport, úgy szolgáltat egyre több információt a VOSZ felmérése. Trendet még nehéz kiolvasni, de a trend kialakulásának kezdetét már igen.
Perlusz László egy hónappal jelentetett meg szakértői írást a Portfolio hasábjain az On the other hand rovatunkban, ami ide kattintva olvasható:
Az első negyedévben kiadott barométer után az volt a várakozásunk, hogy a magyar gazdaságok helyzetértékelése romlani fog a második negyedévben, és az előzetes feltételezéseinket igazolták a friss felmérés adatai - jelentette ki Kozák Ákos, aki részletesen bemutatta a VOSZ Barométer második negyedéves jelentését. Kiemelte: ez az a felmérés, amelyben letapogatják a vállalkozások hangulatát, és összességében négy alindex keretében mutatják be a magyar gazdaság helyzetét és a kilátásait.
A felmérés részletes eredményeiből az is kiderült, hogy a mindennapos üzletmenettel kapcsolatos problémák között a második negyedévben már nemcsak a csökkenő vásárlóerő és az árnövekedés a legnagyobb probléma, hanem
érzékelhetően megjelenik a körbetartozások problematikája és a megrendelések elmaradása is.

A megkérdezettek háromszor annyian említették meg arányaiban a fizetési problémákat, a fizetési morált, mint a megelőző negyedévben. A spontán említések kapcsán egyre markánsabban előkerül a fizetési morállal, körbetartozásokkal kapcsolatos aggályok és ezzel összefüggésben a bevételek kiesése fokozódó problémákat jelentenek a cégvezetőknek. Emellett a munkaerőhiány említése is növekedett.
Az üzletmenettel kapcsolatos kockázatok között pedig érthető módon megjelent a fentiekkel összefüggésben a partnerek nehézségei, a fieztési morál: a korábbi 5%-os említési arány felemelkedett itt 20% közelébe. A veszteséges működéssel kapcsolatos kockázatok említése szintén látványosan nőtt, 17-18% körülire.
Az ország helyzetével kapcsolatban pedig a következő problémákat emelték ki a felmérésben résztvevő vállalatok:
- Az infláció az első 20%-os említéssel.
- A kiszámíthatatlanság a második még mindig, de itt csökkent az említések aránya.
- Látványosan nőtt viszont az EU-támogatások elmaradásának kockázatérzékelése.
Kozák Ákos ezzel kapcsolatban arra mutatott rá, hogy mostanra
már markáns gazdasági problémának értékelik a vállalatvezetők az uniós pénzek hiányát.

A barométer fő mutatói a második negyedévben így alakultak a szakember ismertetése szerint:
- Az üzleti hangulat 59%-ra csökkent a második negyedévben az előző felmérésben látott 62%-ról.
- A beruházások alindexe 41%-ra csökkent 49%-ról.
- A pénzügyi helyzet alindexe 70%-ra esett vissza 74%-ról.
- A VOSZ Barométer fő indexe pedig 56% lett a korábbi 61%-ról.

A felmérésből az is kiolvasható, hogy háromból két cégvezető szerint veszélyesebbé válik a gazdasági helyzet a következő időszakban. Ezúttal ezt 25%+42% említette (veszélyessé, inkább veszélyessé válik), míg korábban 32%+27% lett.
Kozák Ákos ismertetése szerin a cégvezetői kilátások még a pozitív tartományban vannak ugyan, de a kedvező kilátással rendelkezők aránya egy negyedév alatt 8 százalékponttal csökkent.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a második negyedévben a mintába került vállalatok közül már többségben vannak azok, amelyek nem terveznek fizetésemelést a következő egy éves időtávra vonatkozóan.

Az energiaárak kérdését még mindig kritikusnak tartja a vállalatok többsége, 51%-uk vélekedett így. A VOSZ és az Egyensúly Intézet azt is felmérte, hogy erre a kihívásra a cégek hogyan reagálnak. Érdekes volt azt látni, hogy egyetlen vállalat sem mondta szinte, hogy felhagy a vállalkozással és befejezi az üzletmenetet.
A legmarkánsabb elvárások a kedvezőbb energiaárakra vonatkoznak, de az energiaszámlák értelmezhetősége is fontos, valamint a rugalmasság is megjelent az energiaszolgáltatókkal szemben a kkv-k részéről.
A Portfolio érdeklődésére Kozák Ákos kifejtette: az EU-források hiányát a megkérdezettek abból a szempontból tartják problémásnak, mert korlátozzák a magyar gazdaság növekedési kilátásait, és így a saját lehetőségeiket is. Perlusz László ehhez annyit tett hozzá, hogy ha késnek az uniós támogatások, akkor az az egész gazdasági környezetre káros.
Perlusz László a jelenlegi euró-forint árfolyamot erősnek nevezte, ami nem kedvező az exportőrök szempontjából.
A VOSZ főtitkára szerint a magas kamatláb sem segíti a magánberuházásokat. Ráadásul az állam érthető pénzügyi okokból visszafogta a beruházásait. Ilyen szempontból az idei egy átmeneti évnek mondható, amit túl kell élni, de folyamatosan dolgozni kell szerinte az infláció csökkentésén, nem a piaci folyamatokba történő állami beavatkozásokkal, hanem célzott és direkt támogatásokkal a vállalati szektor számára. Egy ilyen támogatási eszköz megalapozná a növekedést jövőre - fogalmazott Perlusz László, aki nem hagyta szó nélkül az állam aktuális intézkedéseit, amelyek a magánegészségügyet érintették.
Itt minden bizonnyal arra a salátatörvénybe rejtett módosításra utalt, ami az MR-CT magánegészségügyi szolgáltatást kínáló cégeket érintette váratlanul:
A főtitkár szerint a VOSZ nem tartja előnyösnek az állam azon aktuális törekvését, amellyel szigorú elhatárolásokat kíván tenni az állami és a magánegészségügy között. Ez a mesterséges leválasztás nem jó, úgy tűnik, mintha két szektor lenne, de valójában nincs, az egészségügy egy ágazat.
Amit a magánegészségügy beruházott, kiépített a rendszerváltás óta, azt használhatja az állami szektor is, egymás kiegészítője a két rendszer, erről kéne beszélni, ugyanis
kockázatos az a fajta tiltás, adminisztratív akadályozás, amit a kormány a legutóbbi lépésével végrehajtott.
Címlapkép forrása: Getty Images
Cáfolja Ukrajna Putyin állítását, történelmi találkozó zajlott Rómában – Háborús híreink szombaton
Fontos tárgyaláson vannak túl.
Az ukránok szerint nem igaz, hogy kiszorították volna csapataikat a kurszki régióból
Továbbra is folytatják műveleteiket az orosz területeken.
Megint olyat húztak Bezosék, ami felkavarta a kedélyeket az interneten
Megnéztük a Google Trends számait.
Megszólalt Zelenszkij: történelmi lehet a találkozó Trumppal
Köszönöm, Donald Trump elnök - tette hozzá.
Milliókat kaszálhatsz a kormány kamatmentes hitelével: mutatjuk a szinte nulla kockázatú trükköt
Kiszámoltuk, mennyit kereshet 3 vagy 5 év alatt, aki ügyes.
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.