
Március 14-én ünnepélyes keretek között adták át a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat székházát, amely az ország egyik legjelentősebb közlekedési csomópontja, a Nyugati tér közelében helyezkedik el. Az Alkotmány utcai épület átadásával új fejezet kezdődik a magyar tudomány történetében: a történelmi falak között formálódik a hazai tudományos élet gravitációs központja, ahol merész, új ötletek születhetnek, és egy olyan ökoszisztéma jöhet létre, amelyben a kutatás, a tudomány, az üzleti világ és a nemzet jövőjéről való gondolkodás és cselekvés találkozik.

“Ez a helyszín szimbolikus tér, amely lehetőséget ad a tudományos közösség számára, hogy együtt formálják a jövőt. Egy valódi találkozási pont, ahol inspiráló környezetben, közösen dolgozhatunk a fiatal tehetségekkel és elismert szakemberekkel Magyarország jövője érdekében” – fogalmazott az épület avatásakor Gulyás Balázs, a HUN-REN elnöke.
A jelenkor legnagyobb kihívásai – mint az egészséges életmód biztosítása, a globális egészségügyi válságok kezelése, a természetes környezet megóvása, a fenntartható és regeneratív fejlődés előmozdítása, a digitális átalakulás, valamint a mesterséges intelligencia térnyerése – mind szoros összefüggésben állnak egymással, ezért nem kezelhetők elszigetelten.
A víziónk jóval túlmutat a kutatásokon, egy olyan hálózatot építünk, amelyben világszínvonalú kutatók, jövőbe tekintő fiatal startup vállalkozók és előremutató közpolitikai szakértők találkozhatnak annak érdekében, hogy a felfedezéseink minél előbb valós gyakorlati megoldásokká váljanak
– hangsúlyozta Gulyás Balázs.
Az ünnepélyes székházavatáson Sulyok Tamás államfő adta át az épület jelképes kulcsát a HUN-REN elnökének, kiemelve, hogy a kutatói közösség új központja a magyar tudományos és innovációs ökoszisztéma fejlődésének meghatározó pillérét jelenti. “A hálózatban dolgozók alkalmazott kutatásokkal, lényegi, hazánkat és korunk emberét meghatározó problémákkal foglalkoznak, munkájukkal mindannyian nyerünk” – tette hozzá.

Az Alkotmány utca 29. szám alatt található székház számos kiemelkedő nemzetközi tudományos rendezvénynek adhat majd otthont, hozzájárulva a tudományos közösség fejlődéséhez és a nemzetközi kapcsolatok erősítéséhez. A több mint 3600 négyzetméteres irodaház korszerű infrastruktúrával és közösségi terekkel szolgálja az ökoszisztéma szereplőit.
A tudomány, kutatás és innováció kulcsfontosságú szerepet játszik Magyarország jövőjének formálásában, amit az is jól mutat, hogy jelenleg a 11. helyen állunk az egy főre jutó Nobel-díjasok számát tekintve, és 2023-ban két új magyar Nobel-díjas eredményét ünnepelhettük. Emellett a tehetséges fiatalok a nemzetközi matematikai és fizikai versenyeken figyelemre méltó teljesítményt nyújtanak, tovább erősítve hazánk tudományos hírnevét.
Ma több mint kétszer annyi kutató dolgozik Magyarországon, mint 10 évvel ezelőtt, ami az Európai Unióban a harmadik legnagyobb növekedésnek számít.
Ha a kutatás-fejlesztésre és innovációra fordított pénzügyi ráfordításokat nézzük, akkor az elmúlt 10 évben háromszoros növekedést láthatunk. A doktori képzésben résztvevők száma az elmúlt öt évben majdnem megduplázódott, és tavaly 30%-kal több szabadalmi bejelentés történt, mint az előző hat év átlagában. “Mindezek az eredmények a magyar kutatási rendszer két fontos pillérének köszönhetők: az egyetemeknek és a HUN-REN-nek, amelyek alapvető szerepet játszanak a kutatások lebonyolításában” – mondta el Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár.
Bódis László kiemelte, hogy az új központ jelentősen javítja a HUN-REN hatékonyságát, mivel az adminisztratív és irányító feladatok – mint a kutatásmenedzsment és kutatástámogatás – egy helyen koncentrálódnak. Ezen kívül elősegíti a tudásmegosztást a partnerek között is.
A magyar gazdaság versenyképességét nagyban befolyásolja, hogy sikerül-e megerősíteni és fejleszteni az innovatív technológiai vállalatokat. Jelenleg minden harmadik magyar vállalkozás foglalkozik innovációval, de ők már most is a magyar GDP kétharmadát állítják elő. Emellett 58%-kal hatékonyabban működnek, és 31%-kal magasabb hiteleket fizetnek. “Ez is bizonyítja, hogy Magyarországon megéri innoválni és innovatív vállalkozásokat alapítani.”
A hálózat megújítása rugalmasabb működési környezetet teremt, ahol teljesítményhez kötött, de jelentős mértékben növekvő finanszírozással biztosítják a fejlődést. A három év alatt megduplázódó, összesen 97 milliárd forintra növekvő - és már az idei évtől 18 milliárd forinttal bővülő - finanszírozás mellett a kormány az ingatlanvagyont, valamint a speciális jogállást nyújtó, rugalmas működési feltételeket biztosító jogszabályi környezetet is biztosítja.
A 114 éves irodaház rejtett részletei
Az épületet a története is különlegessé teszi: az irodaház elődjét az első magyar olimpiai bajnok, Hajós Alfréd és kollégája, Villányi János tervezte, illetve a múlt század elején hosszú évekig a Magyar Mezőgazdák Szövetkezetének székházaként működött.

Az 1911-1912 között épült premodern stílusú, reprezentatív székház Budapest első speciális irodaháza volt, amely különleges formavilágával az akkori modern városi hangulatot idézte. Középső részén egy öt emeleten átívelő fémből és üvegből készült homlokzat található, amely a New York-i stílust tükrözte, de ez a felújítást követően is megőrizte régi, elegáns pompáját.
Meghatározó elemei az épület két oldalát lezáró, piramis alakú tornyok. Az irodaház két szélén nyíló kapuk üvegezését kovácsoltvas rácsok védik, ezek hullámzó növényi mintákat rajzolnak ki. A további részletgazdag díszítőelemek, mint a koszorúk, szőlőfürtök, bikafejek, valamint kukorica és halász motívumok az eredeti megrendelőre is emlékeztetnek.
Az épület kialakítása többszintes és többfunkciós volt: a földszinten és félemeleten gépek és áruk raktározására alakították ki a teret, míg a felső szinteken irodákat és termeket hoztak létre.
Példaként tekinthetünk a Magyar Mezőgazdák Szövetségének egykori székházára, amely egy helyen biztosított mindent, amire tagjainak szüksége lehetett
– emelte ki Almássy Kornél, a Magyar Építészeti Múzeum igazgatója.
Még 2020-ban döntöttek a műemlékvédett irodaház felújításáról és arról, hogy ide költözik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat jogelődje, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Titkársága. A felújításhoz a kormány 4,8 milliárd forintot biztosított.
Eddig a HUN-REN több bérelt irodaházban működött, ami a szervezet számára többletköltségeket és működési nehézségeket okozott a szétdaraboltság miatt. A felújított, összesen több mint 3600 négyzetméter alapterületű irodaházban csaknem 1500 négyzetméternyi irodarészen működik majd többi között a hálózat átalakulását támogató Transzformációs Projektiroda, a Vezetői és a Nemzetközi Kabinet, valamint a különböző főosztályok.
A cikk megjelenését a HUN-REN támogatta.
Címlapkép forrása: HUN-REN
Trump felszólította Putyint, nem mennek brit katonák Ukrajnába – Háborús híreink pénteken
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Most derül ki, mekkora bajban van a dollár
Ismét nagyon furcsán viselkedik valami Amerikában.
Tényleg rárepültek a magyarok a devizás befektetésekre? Mutatjuk a számokat!
Érdekes adatokat hoztunk.
Friss jelentés: rendkívül fájdalmas ütést vihet be Amerikának Peking húzása
Sokéig késlekedtek a döntéshozók.
Oroszország megtorlást indított, nagyon súlyos támadás érte Ukrajnát - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ
Jobban drágult a hütte, mint a kisbolt
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik, akkor lassan igazi luxuscikk lesz belőle. A végéhez közeledő idei...
The post Jobban dr
Az amerikai finomítóipar válsága
Egy mondat a gyűjtőoldalra: Az amerikai finomítóiparnak a keresletcsökkenés és a szigorúbb szabályozások miatt szerkezetátalakításon kellene átesnie a fentarthatóbb működés érdekében.
Van egy előrejelzés, ami akár működhet is
Három hete havazott, múlt héten eljött a 30 fok - mintha Donald Trump vámbejelentéseit néznénk az időjárás köntösébe bújva. Ilyen az, amikor a bőrünkön kezdjük...
The post Van egy előre
Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Így vehetsz saját ingatlant fiatalon, gyermek és támogatás nélkül Lehetetlen? Nem. Nehéz? Igen. Sokan panaszkodnak, hogy ma Magyarországon lehetetlen


- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.