Az EU következő hétéves költségvetése radikális fordulatot ígér: kevesebb agrártámogatás, több pénz védelemre és technológiára, nagyobb brüsszeli kontroll. A régi egyensúlyokat felborító javaslat júliusban érkezik, a vita évekre elhúzódhat. Minden tagállam érdekelt, és senki sem ússza meg a konfliktusokat, amelyeket Ursula von der Leyen bizottsági elnök új terve jelent – írja az Euractiv.
Valóban jelentős szereplőkké váltak a kelet-ázsiai vállalatok a Visegrádi Négyek (V4) autóiparában, s ha igen, hol, milyen területen törnek előre, és milyen kockázatokkal jár, illetve milyen lehetőségeket hordoz magában mindez? Ezekre a kérdésekre keresi a választ egy nemrégiben publikált tanulmány, melyet a Central European Institute of Asian Studies (CEIAS) által vezetett V4-es kutatócsoport jegyez.
A kínai BYD 32 milliárd forint értékű beruházással új elektromosbusz-gyártó üzemet épít Komáromban, amelynek köszönhetően 620 új munkahely jön majd létre - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Komáromban.
A kormány által kezdeményezett önkéntes gyógyszerár-csökkentés terheit a gyártók, nagykereskedők és patikák együttesen látják, miközben a globális gyógyszerpiacot alapjaiban rázhatja meg Donald Trump tervezett intézkedése - mondta el Szalóki Katalin, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója a Portfolio Checklistben.
A Samsung SDI átadta a valaha volt egyik legnagyobb kutatás-fejlesztési beruházást Magyarországon, ami jól mutatja, hogy a keleti nyitás stratégiája egészen új dimenzióba lépett mostanra - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Gödön.
A Novo Nordisk új, késői fázisú klinikai vizsgálatot indított CagriSema nevű kísérleti elhízás elleni gyógyszerével, miután két korábbi tanulmány eredményei csalódást keltettek - írja a Reuters.
A Huawei vezérigazgatója szerint a vállalat chipjei egy generációval maradnak el az amerikai versenytársaktól, de különböző módszerekkel, például klaszter számítástechnikával javítják a teljesítményt.
A magyar intézményi keretrendszer fejlődése egyenetlen: bár a digitális közszolgáltatások, az igazságszolgáltatás működése és egyes adminisztratív reformok terén történt előrelépés, a jogalkotási folyamat átláthatósága, a korrupció visszaszorítása, a társadalmi párbeszéd, valamint az államigazgatás vonzereje terén súlyos strukturális problémák maradtak fenn az Európai Bizottság 2025-ös országjelentésének elemzése szerint. A jogbiztonság megerősítése, az érdemi közéleti konzultációk visszaállítása és az antikorrupciós eszközök hatékony alkalmazása nélkül Magyarország intézményi teljesítőképessége továbbra is problémát jelent ütközik. Ez közvetlenül kihat a versenyképességre, a közbizalomra és a közszolgáltatások minőségére.
Magyarország üzleti környezetét erősen hátráltatja a szabályozói környezet kiszámíthatatlansága, a célzott és diszkriminatív gazdaságpolitika, valamint az innovációs bázis gyengesége – állapította meg 2025-ös országjelentésében az Európai Bizottság. A brüsszeli elemzések szerint a hazai kis- és középvállalkozások nem kapcsolódnak be kellő mértékben a tudásalapú gazdaságba, míg az állami beavatkozás egyre torzabb versenyhelyzetet teremt. A problémák közt sorolják, hogy a kutatás-fejlesztés alulfinanszírozott, a szaktudás hiányzik, a külföldi tőke pedig egyre óvatosabb. A brüsszeli elemzés meglehetősen komor képet fest a magyar gazdaság hosszú távú növekedési kilátásairól.
Az Energiaügyi Minisztérium 13 milliárd forintos keretösszeggel indítja a Jedlik Ányos Energetikai Program új pályázatát, amely innovatív energiatechnológiai fejlesztéseket támogat hazai vállalkozások számára - jelentette az Energiaügyi Minisztérium.
A német kormány egy több mint 18,5 ezer milliárd forintnak megfelelő költséget tervezett be az elkövetkező négy évre, amiből masszívan megtámogatnák a helyi ipar fejlesztéseit. Az adókedvezményekből elsősorban az eszköz- és járműparkok felfejlesztése valósulhat meg, de a vállalati adót is csökkenésnek indítanák és további támogatásokat is terveznek a kutatás-fejlesztés területére, amelyekre szükség is lesz, ha nem akarnak még jobban lemaradni a globális versenytársaiktól.
A közgazdaságtan tele van olyan tételmondatokkal, amelyeket szinte mantraszerűen ismételgetünk, mert tömören ragadják meg a szakma alapigazságait. Az egyik legismertebb ilyen mantra így szól: „Az államnak az oktatásba és humán tőkébe kell fektetnie, ha hosszú távú gazdasági növekedést akar.” Ezt minden közgazdász kívülről fújja – és nem véletlenül. A gond csak az, hogy hiába hangzik el újra és újra ez az alapvetés a hazai közgazdasági vitákban, a döntéshozók mintha teljesen immunisak lennének rá. A figyelmeztetések – miszerint a magyar gazdaság egyik legsúlyosabb strukturális gyengesége az alacsony szintű humántőke-beruházás – már évtizedek óta visszhangzanak, mégsem követi őket valódi változás. Ebben a visszhangtalan közegben a közgazdászoknak egyre frusztrálóbb folyton előrángatni a humán tőkét, mint választ, hiszen úgy tűnhet, mintha beragadt volna egy régi lemez, és semmi eredetit nem tudnánk mondani.
Palkovics László kormánybiztos tartotta a Portfolio Financial IT 2025 konferencia nyitóelőadását, prezentációjában ismertette Magyarország megújult mesterséges intelligencia stratégiáját, és a bankok számára is kijelölte a potenciális fejlődési irányokat.
A Nestlé, a Nescafé márka erősítése érdekében további 500 millió brazil reált (77 millió eurót) fektet be Brazíliában 2028-ig, ami a tavalyi 1 milliárd reálos beruházást egészíti ki - tudósított az ESM kiskereskedelmi szakportál.
A BioNTech 1 milliárd fontos befektetést tervez az Egyesült Királyságban a következő tíz évben, miközben a brit kormány 129 millió fontos támogatást nyújt a német vakcinagyártónak kutatás-fejlesztési tevékenységeinek bővítésére.
A Xiaomi bejelentette, hogy az elkövetkezendő 10 évben legalább 50 milliárd jüan értékben terveznek befektetni chipfejlesztésbe.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A Fehér Ház a technológiai szektort érintő szabályozások lefaragásával erősítené az iparág amerikai cégeit.
Fontos bázist ért támadás.
12 ország kap majd levelet.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!