Innováció: felkészült hazánk a nagy dobásra (x)

Talán sosem volt még ennyire aktuális a kutatás-fejlesztés (K+F) és az innováció kérdése, mint a koronavírus évében.
A hazai innovációs ökoszisztéma, amely az elmúlt évek megújító törekvései nyomán 2020-ra jelentősen megerősödött, jól bírta a COVID-helyzetet. A válságra a Hivatal is azonnal reagált, a kutatás-fejlesztési és innovációs projektek helyzetét a beszámolási határidők kitolásával, az előlegek gyorsabb kifizetésével könnyítette meg.
A vírus elleni küzdelemben a szereplők az apró startup cégektől az egyetemeken, kutatóintézeteken át, a mamutvállalatokig villámgyorsan összefogtak.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) kezdeményezésére létrehoztunk egy 3 milliárd forintos COVID Alapot, ebből indultak hazai virológiai kutatások, maszk- és lélegeztetőgép-gyártás, gyógyszerfejlesztés. Ezek piacra segítésére, további hasonló projektek elindítására újabb 7 milliárd forintot különítettünk el.
Miben változott meg a Hivatal szerepe az elmúlt években?
Az innováció témája az ITM 2018-as megszületésével sosem látott kormányzati támogatást kapott. A Hivatal pedig tavaly minden eddiginél több pénzzel gazdálkodhatott: 2017-hez képest közel kétszer annyi támogatást, 150 milliárd forintot juttatott a piacra.
Ezzel ötször annyi pályázót tudott megszólítani, és háromszor többen kaphattak támogatást kutatás-fejlesztési és innovációs projektek megvalósításához. Mára a Hivatal olyan szolgáltató központtá vált, amely ezer szállal kötődik az innovációs ökoszisztéma szereplőihez.
Kikre fókuszálnak ezekkel a támogatásokkal, szolgáltatásokkal?
Az utóbbi két évben sikerült elérni, hogy Magyarországon ma a mikrovállalkozástól a nagyvállalatig, az egyetemtől a kutatóintézetig, az ifjú tehetségtől a senior tudósig minden szereplő talál támogatási formát, pénzügyi és szakmai értelemben egyaránt. Kiemelten fontosnak tartom a következő generáció, a kutatói és vállalkozói utánpótlás kinevelését. Az Új Nemzeti Kiválóság Programban évről évre 4 milliárd forintot fordítunk ösztöndíjakra, de kiemelném a Kooperatív Doktori Programot is, ahol a hallgatók kutatása közvetlenül hasznosul a vállalati szférában.
Elindítottuk Magyarország első egyetemi szintű startup képzését, amelyhez 21 egyetem csatlakozott, és több mint 2000 hallgató vette fel a kurzust az első félévben. Eközben az egyetemeket, kutatóintézeteket a specializálódásban segítjük, hogy amiben a legjobbak, azt más kulcsszereplőkkel összefogva európai színvonalra tudják emelni. Ezt célozza a nemzeti laborok, az egyetemi kompetencia központok és a tudományos parkok országos hálózata is.
Hogyan járulnak hozzá a megújuló ökoszisztémához ezek az új kezdeményezések?
Ebben a rendszerben az egyetemek központi szereplők. Zala és Veszprém térségében például a Pannon Egyetem vezetésével jön létre a körforgásos gazdasággal és a fenntarthatósággal foglalkozó kompetencia központ, amelyben a MOL és helyi vállalkozások, kutatóintézetek is együttműködnek. Emellett egy hasonló fókuszú tudományos park is épül. Itt születhet meg a jövőnket meghatározó új tudás és technológia, többek közt a hulladékkezeléssel, vízgazdálkodással, fenntartható várostervezéssel kapcsolatban.
Ehhez hasonló tematikus kezdeményezésből az egyetemi együttműködéseknek köszönhetően egyre több születik országszerte. A nemzeti laboratóriumok szintén egy-egy nagyon fontos téma köré felépített tudásközpontok, amelyek összefogják az adott terület kulcsszereplőit Magyarországon.
A lényeg, hogy nemzetközi szinten is látható legyen, itthon kik értenek legjobban egy adott témához, kik képesek akár határokon átnyúló projektekbe is bekapcsolódni.
Összesen 17 nemzeti laboratórium született tavaly, és továbbiak is formálódnak. Kiemelt téma többek között az agrártechnológia, a biotechnológia, a klímaváltozás, a kvantuminformatika, vagy a napjainkban különösen aktuális víruskutatás, ahol osztrákok partnerekkel összefogva koronavírus elleni vakcina fejlesztése is zajlik.
Mi a célja a nemzetközi láthatóságnak?
Ha vannak nagyléptékű nemzeti ügyeink, könnyebben találunk nemzetközi partnereket, velük együttműködve pedig a közvetlenül pályázható európai források megszerzésére is sokkal nagyobb az esély. Mi úgy tudunk nemzetközi szinten is érdekesek lenni, ha az adott témában meglévő szakértelmünket és erőforrásainkat egyesítjük, ha egységesen mutatkozunk meg a térképen.
A 2021-től kezdődő Horizont Európa program minden eddiginél jelentősebb pénzt fordít kutatásra és innovációra. A hazai szereplők nemzetközi kapcsolatépítését a tudományos és technológiai attasék hálózata segíti a világ számos magyar külképviseletén. A Hivatal pedig tanácsadás, szolgáltatások és hazai rásegítő pályázatok formájában itthon ad meg minden segítséget a pályázóknak, az egyéni kutatótól az egyetemen át a nagyvállalatig.
Dr. Birkner Zoltán (1971), a Pannon Egyetem docense, annak nagykanizsai kampuszán volt kampuszigazgató és a kutatóközpont vezetője is. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Innovációs Kollégiumának tagja 2017-től, majd 2018. július 1-től az NKFIH elnöke. 2018-ban a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével tüntették ki.
(x)
Rali indult a tőzsdéken egy kínai jelzés és a kedvező amerikai adatok nyomán
Csak Magyarországon nem volt pénteken kereskedés.
Kiderült: Kína szép csendben meghátrált az Egyesült Államokkal folytatott durva vámháborúban
Nem hozták nyilvánosságra, de az amerikai import negyedét mentesítették a vámok alól.
Ultimátumot adott az Egyesült Államok Iránnak – Közeleg a bombázás?
Nagyon kemény utasításokat mondott az amerikai külügyminiszter.
Spanyol áramkrízis: Portugália egyedül folytatja, nem kereskedik keleti szomszédjával
Óvatosságból továbbra sem állítják helyre az áramkereskedelmet, amíg ki nem derül az igazság.
Bejelentették: megfigyelőket küld az Egyesült Államok a vasárnapi romániai elnökválasztásokra
Ilyet is ritkán látunk, amikor egy szövetségeshez, egy EU- és NATO-taghoz jönnek amerikai megfigyelők.
Donald Trump nem közvetít többé, de utat nyitott az ukrán fegyverszállítmányok előtt – háborús híreink pénteken
Feladja a Fehér Ház a közvetítői szerepet.
Trumpnak kedves lépésre szánhatja el magát Kína, enyhülhet a vámháborús szembenállás
Felléphet a fentanil válság ellen az ázsiai óriás, de előbb puhatolóznak.
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító faj leginkább gátépítő tevékenységéről ismert, ám
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a
Greenhushing: új trend a vállalatok világában
A greenwashing mellett az utóbbi időben egy új vállalati zöld kommunikációs trendet is megfigyelhetünk.
Turbórészvény vagy az új arany? Szemtől szemben az alapkezelő és a kriptobefektető
Pár éve még elképzelhetetlen lett volna: leült egymással vitatkozni a HOLD vezérigazgatója és az egyik legnagyobb hazai kriptós cég, a Cryptofalka alapítója. Távolról sem értenek...
The pos


- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Milliókat kaszálhatsz a kormány kamatmentes hitelével: mutatjuk a szinte nulla kockázatú trükköt
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.