Prémium

Megállíthatatlan üzletemberek válaszai a COVID-19 kihívásaira (x)

PR cikk
A hazai vállalkozói szféra meghatározó szereplői rendszeresen cserélnek értékes tapasztalatot az EY Az Év Üzletembere Klubbon keresztül. Az elmúlt év egészségügyi és gazdasági eseményei őket is megpróbálták térdre kényszeríteni. Nehéz helyzetbe kerültek, volt köztük, akinek hónapokon keresztül bevétel nélkül kellett dolgoznia, de túlélték, megerősödtek és készek növekedni. Bárány László és Gerendai Károly, az EY Az Év Üzletembere Díj korábbi nyertesei, Hegedűs Éva és Gattyán György, a program korábbi független bíráló bizottságának tagjai válaszoltak kérdéseinkre.
Bárány László: „A viharban a kapitánynak a hajóhídon a helye”

A koronavírus-járvány első hullámát követő bevétel-visszaesést a baromfitenyésztő és -feldolgozó Master Good sem kerülhette el, mivel az iskolák és a közétkeztetés bezárásával, a szállodák és éttermek forgalomkorlátozásával erős fogyasztáscsökkenés indult be. Ennek ellenére a cégcsoport csak azokat a beruházásokat halasztotta el, amelyek a következő 10-12 hónapban nem meghatározóak a működésük szempontjából. A vállalatot alapító Bárány László meggyőződése, hogy az élelmiszeriparban a turizmus újraindulásával, várhatóan 2021 második félévében visszatér az erős keresleti piac. Ennek megfelelően egyik hullám során sem kezdtek elbocsátásokba, így a növekedési szakaszban sem kell majd munkaerőgondokkal megküzdeniük.

Bárány László
Bárány László

A cégcsoport mintegy 40 telephelyén a munkafolyamatokat kizárólag a helyszínen lehet elvégezni és ellenőrizni, így nem került sor a home office bevezetésére. Emiatt magától értetődő volt az is, hogy a tulajdonosok is a helyszínen töltik munkaidejüket. Mivel a Master Good üzemei élelmiszereket dolgoznak fel, így a COVID-19 előtt is rendkívül magas higiéniai és biztonsági előírásokat kellett betartaniuk. A máshol kényelmetlen újdonságnak ható maszkhasználat, fertőtlenítés náluk a mindennapos munkavégzés része – ennek is köszönhető, hogy az elmúlt időszakban az üzem 1400 munkavállalójából mindössze 25-30 ember került karanténba.

Bárány László minden cégvezetőnek azt javasolja, hogy folyamatosan, ha szükséges naponta frissítsék az érintett üzletág tevékenységre vonatkozó piaci információkat, és merjenek gyorsan dönteni.

Gerendai Károly: „Tenni kell a túlélésért”

Az egészségügyi veszélyhelyzet a teljes vendéglátó- és fesztiváliparágat visszavetette, de Gerendai Károly, a Sziget, a Costes éttermek, a Lupa tó, és a Budapest Park életre hívója nem tétlenkedik, és folyamatosan keresi a működőképes üzleti modelleket a talpon maradáshoz és a válság utáni növekedéshez.

A veszteségek minimalizálása érdekében a Budapest Parkot nyáron csökkentett létszámú programokkal töltötték meg, illetve szabadtéri, teraszos szórakozóhelyként működtették. A vendéglátásban képesek voltak a fine dining által képviselt minőségi alapanyagokat, tapasztalataikat és technológiáikat a házhozszállítás területére is átültetni. A krízis ellenére elindították a Nudli nevű, jó minőségű, magyaros tésztaételeket kínáló online szolgáltatásukat, amivel egy szélesebb réteget is megszólíthatnak. A cégvezető a válságmenedzselés mellett állandóan új megoldások után kutat, és bízik abban, hogy a most megszerzett tapasztalatokat képes lesz a későbbiekben is kamatoztatni.

Gerendai Károly minden iparági szereplőnek azt tanácsolja, hogy lendüljenek ki a várakozó állásból, és próbáljanak tenni valamit a túlélésért: tekintsenek előre, mérjék fel a lehetőségeiket, és az átalakult kereslethez próbálják igazítani üzleti modelljeiket.

Gerendai Károly
Gerendai Károly

Gerendai Károly az EY Agenda Podcastben részletesen beszélt róla, hogyan érintették a COVID-19 kihívásai: https://www.ey.com/hu_hu/podcasts/2021-/episode-07-gerendai-karoly-mi-a-siker-titka

Hegedüs Éva: „A pandémia felpörgette az innovációt.”

A Gránit Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint növekedésük kulcsa, hogy digitális megoldásaikkal gyakran elsőként jelennek meg a piacon. A pandémia pozitív mellékhatása, hogy felerősítette a versenyt a fizikai kontaktust nélkülöző pénzügyi szolgáltatások terén, és ezek elfogadottsága hirtelen megnövekedett. A trendet felismerve a bank is tovább gyorsította az online szolgáltatások fejlesztését – például elindította a szelfis azonosítással történő, teljes értékű számlanyitást, illetve teljessé teszi a hitelezési folyamatok digitalizálását.

Hegedüs Éva
Hegedüs Éva

Mivel a pénzintézet teljes működése is digitális alapokra épül, így sem az új szolgáltatások bevezetésénél, sem a home office-ra való teljes átállás során nem ütköztek komoly akadályokba. Emellett a fiókhálózat nélkül, elektronikus csatornákon szolgáltató pénzintézet működése kétszer olyan költséghatékony, mint a bankszektor átlaga, ami az árazásban is versenyelőnyt jelent számukra.

A Gránit Bank rendkívüli gyorsasággal teremtett biztonságos környezetet munkavállalóik és ügyfeleik számára is. Hegedüs Éva szerint a lendületes és hatékony átalakulást az is nagyban segítette, hogy a vállalat agilis szervezeti modellben dolgozik.

Gattyán György: „Megbecsüljük a nálunk dolgozókat.”

A vállalkozásai irányításában napi szinten résztvevő üzletember azt tapasztalta, hogy az egészségügyi veszélyhelyzet a korábbinál nagyobb felelősséget, terhet rótt a menedzsmentre. A járvány első hullámában minden támogatást megadtak ahhoz, hogy a mintegy 1500 kollégájuk két hét alatt átálljon a biztonságos, otthoni munkavégzésre. Ezek a hónapok egyben lehetőséget is nyújtottak, hogy átvizsgálják folyamataikat, amire a normális hétköznapokban nincs idejük, és a vírus okozta kihívásokhoz igazodó új megoldásokat alkalmazzanak. A járvány következtében a nagyobb, hosszú távú beruházásaik felülvizsgálatára, átmeneti leállítására is szükség volt. Ezek a döntések hozzájárultak ahhoz, hogy összességében a cégcsoport eredményei növekednek.

Eközben arra is figyeltek, hogy a társadalmi felelősségvállalás jegyében enyhítsenek a koronavírus okozta károkon: alig két hét alatt mintegy 1500 új laptopot juttattak el a járvány első hullámában a gyermekotthonokban élő fiataloknak. Emellett új mentőautót vásároltak, maszkokat, élelmiszereket, eszközöket adományoztak a kórházaknak.

Gattyán György
Gattyán György

Gattyán György azt javasolja a vállalati döntéshozóknak, hogy amennyiben pénzügyi helyzetük engedi, tartalékoljanak. Minden elemző a vírus hosszútávú, negatív hatásaira figyelmeztet, így nagyon fontos, hogy biztonságos, kellő anyagi hátérrel tudjon egy vállalkozás a következő hónapok elé nézni. Lehetőségeik szerint tartsák meg munkavállalóikat is, hiszen az újrakezdéshez elengedhetetlenek a képzett, jó szakemberek – nélkülük nem lehet talpra állni.

A Bárány Lászlóval, Gerendai Károllyal, Hegedüs Évával és Gattyán Györggyel készült interjúkat teljes terjedelmében elolvashatja az https://www.ey.com/hu_hu oldalon.

(x)

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a kormánydöntés az üzemanyagárak szabályozásáról
Financial IT 2024
2024. június 11.
Portfolio Agrofuture 2024
2024. május 23.
Automotive Business in CEE Region Conference 2024
2024. június 5.
Digital Compliance by Design & Legaltech 2024
2024. május 8.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Tőzsdetanfolyam

Tőzsdei hullámok, vagyonépítés és részvénykiválasztás

22+1 órás komplex tanfolyam ahol a tőzsdei kereskedés és a hosszú távú befektetés alapjait sajátíthatod el. Megismered a tőzsdei ármozgások törvényszerűségeit, megismered a piaci trendeket, megtanulod felismerni a trendfordulókat.

Könyv

A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia

Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.

Ez is érdekelhet
Marina_city_CAM_13