FONTOS Háborús eszkaláció, egyelőre szóban
Árokszállási Zoltán

Árokszállási Zoltán

vezető elemző , Equilor Befektetési Zrt.

Árokszállási Zoltán 2023 óta irányítja az Equilor Befektetési Zrt. elemzői csapatát. A szakember korábban az Államadósság Kezelő Központ ESG elemzőjeként dolgozott, ezt megelőzően pedig a Morgan Stanley országkockázati csoportvezetői feladatait látta el. Árokszállási Zoltán pályafutását az Erste Befektetési Zrt. elemzőjeként kezdte, és az Erste csoportnál töltött több mint tíz év során számos pozíciót töltött be itthon és Ausztriában.
Cikkeinek a száma: 4
Mekkorát csökkenhet még a kamat Magyarországon?

Mekkorát csökkenhet még a kamat Magyarországon?

Az MNB januári és februári döntésének konkrét mértéke (75, vagy 100 bázispontos csökkentés) valószínűleg jóval kevésbé fontos, mint amit a piac ezeknek a lépéseknek tulajdonítani látszik. Sokkal fontosabbnak tűnik a következő néhány hónap inflációs adata, és az, hogy a tengerentúli és az euróövezeti kamatok mikor indulhatnak csökkenésnek, és hogy ennek mekkora a tere. A nyár elejére várhatóan kialakuló, 6-7 százalék közötti kamatszintig vezető utat (főleg a forint árfolyamában) az aktuális lépések mértéke azonban döcögőssé teheti.

Jöhetnek az EU-források Magyarországra! Mi vár a forintra?

Jöhetnek az EU-források Magyarországra! Mi vár a forintra?

A csökkenő kamatkülönbözet és a folyó fizetési mérleg javulásának lelassulása miatt a forint nominális árfolyamának tartós, érdemi erősödése kevésbé valószínű, annak ellenére, hogy biztossá vált, hogy Magyarország hozzá fog jutni az európai uniós források érdemi részéhez. Érdemes a tankönyveket újra fellapozni: ha egy ország tartósan nagy inflációs többletet produkál, akkor nem kell túlságosan csodálkozni azon, ha a nominálárfolyam leértékelődik.

Mennyire lehet felpörgetni a fogyasztást Magyarországon?

Mennyire lehet felpörgetni a fogyasztást Magyarországon?

A fogyasztás felpörgetése érdemben javítaná a költségvetés bevételi oldalát: kombinálva a rezsicsökkentés megvédésére költött összegek csökkenésével, és a GDP meginduló növekedésével, a fogyasztás élénkülése közelebb viheti a kormányt a hiánycél tartásához jövőre. A kérdés egyrészt az, hogy milyen eszközökkel lehetne a fogyasztást pörgetni, illetve, hogy ez nem veszélyeztetné-e más célok elérését, például az infláció kordában tartását vagy a forint stabilitását.

Jönnek a kamatcsökkentések: vége a forint erejének?

Jönnek a kamatcsökkentések: vége a forint erejének?

Mivel az infláció végre csökkenésnek indult Magyarországon és év végéig 10 százalék alá eshet, a jegybank 2023 végére jelentős mértékben csökkentheti az irányadó kamatot. Ugyanakkor a várható lazítást a forint jelentősebb megrázkódtatások nélkül csak akkor tudja megúszni, ha az energiaárak nem emelkednek vissza jelentősen, a költségvetési hiány betartására figyel a kormány, az EU források érdemi részéhez belátható időn belül Magyarország hozzáférhet az EU Bizottság értékelése szerint is, valamint a piac elhiszi, hogy az MNB képes és hajlandó az inflációt tartósan visszaterelni a 2-4 százalékos célsávba 2025 elejére.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egy egész fegyvernemnek kell szembenéznie az új trónkövetelővel: bemutatkozik az RHC-155
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.