Fájdalommentes vizsgálat: ultrahang diagnosztika
Az 1950-es évek óta alkalmazott ultrahang a leggyakrabban használt képalkotó vizsgálatok közé tartozik. "Az évtizedek óta felhalmozott tapasztalatok alapján nincs mellékhatása, nincs kockázata, fájdalommentes, bármikor megismételhető, teljesen veszélytelen, csecsemők vizsgálatára is alkalmas eljárás" - sorolja az ultrahang-diagnosztika előnyeit dr. Orbázi Zsuzsanna radiológus. "Legfeljebb a bőrre felvitt zselé lehet egy kicsit kellemetlen, amely a vizsgálófejből kibocsátott ultrahanghullámok megfelelő terjedését teszi lehetővé. Számos panasz esetén az UH elsőként választandó képalkotó vizsgálat, például pajzsmirigy, máj- és epeproblémák tisztázásához. Panaszmentesen szűrésre, állapotfelmérésre használható. Az UH diagnosztika harmadik alkalmazási területe az állapotváltozás nyomon követése, például daganat esetén kontroll vizsgálatként végezzük".
Mire ad választ?
UH vizsgálattal az emberi szervezet teljes területét át lehet tekinteni bármikor, előkészítést csak a hasi ultrahang igényel, ehhez ideális feltételeket teremt az éhgyomor és a teli húgyhólyag. Délutáni időpont esetén a páciens pontos útmutatást kap, mikor ehet és ihat utoljára, hogy az UH vizsgálat megfelelő képet adjon.
Mindenkinek javasolható, hogy évente jelentkezzen hasi ultrahangra, tanácsolja dr. Orbázi Zsuzsanna. Panaszmentes esetben a tüneteket még nem okozó elváltozások felderíthetők, és nagyobb eséllyel gyógyíthatók.
- Hasi ultrahang vizsgálattal felfedezhető a hasi fájdalmak oka, az epe-, a vese- és a húgyúti kövek, kimutatható az egyes szervek megnagyobbodása, a daganatos betegségek májáttétei, a hasüregi folyadék- vagy gennygyülemek, a rejtett vérzések. Vizsgálható a máj, az epehólyag, a hasnyálmirigy, a lép, a vesék, a kismedencében a húgyhólyag, nőknél a méh és a petefészkek, férfiaknál a prosztata. Továbbá a hasüregben futó nagyobb erek, és a hasi főverőér mellett található nyirokcsomókról is vélemény alkotható.
- A nyaki nagy erek (carotis) UH vizsgálata alkalmas szűrésre, illetve fejfájás, szédülés, érelmeszesedés, látászavarok esetén a panasz okának felderítésére.
- A végtagok mélyvénás doppler vizsgálatával felmérhető az erek állapota, illetve mélyvénás trombózis gyanúja, a végtagok dagadása, fájdalma esetén a tünet oka tisztázható.
- A pajzsmirigy vizsgálata javasolt a pajzsmirigy ismert, illetve gyanított betegsége miatt.
- Lágyrész vizsgálatokkal tisztázható a bármelyik testtájon kialakult, ismeretlen eredetű, tapintható duzzanatok oka, igazolhatók a lágyrész sérülések, zúzódások, izom-, ín- illetve szalagszakadások, eldönthető, hogy a panaszos nyirokcsomók igényelnek-e további vizsgálatot.
- Ízületi sérülések, váll-, könyök-, térd-, boka-, csípőfájdalom esetén UH vizsgálattal megállapíthatók a szakadások, vérömlenyek, gyulladásos állapotok.
Babamozi - látványos ismerkedés A magzati ultrahangvizsgálat elsődleges célja a magzat fejlődésének nyomon követése, a lehetséges rendellenességek kiszűrése. Másodlagos célja a leendő szülők kívánságának teljesítése, akik szeretnék megpillantani az anyaméhben fejlődő gyermeküket, így a jövendő apáknak is átélhetőbbé válik a várandósság csodája, és ha kívánják, megtudhatják a baba nemét. A 3D-s képek térhatású képet adnak a magzatról, míg a 4D ultrahang a mozgások folyamatos, filmszerű megjelenítésére is alkalmas. 2014-ben pedig megjelent az 5D-s UH készülék, amely a részletgazdag 4D képek mellett automatikus és pontos adatokat is szolgáltat a magzat testméreteiről, így segít a fejlődési rendellenességek korai felismerésében. A magzati UH vizsgálat során ellenőrzik a magzat fejlődési ütemét a testméretek (biometriai adatok) alapján, a magzat anatómiáját, az agyi struktúrákat, a koponya és az arc szerkezetét, a szív működését, üregrendszerét, billentyűit, a nagyereket és bennük a vér áramlását, a hasi szerveket. Megtekintik a magzat külső testkontúrját, a hasfalat, a gerincet és a végtagokat, a köldökzsinórt, a méhlepény helyét és szerkezetét, a magzatvíz mennyiségét.
Megfogadná a szakorvos tanácsát? Akkor itt megtalálja a választ!Bréking: a Tisza-kormány dönthet a kamatstop és az árrésstop sorsáról!
Megjelent a Magyar Közlönyben.
Megkongatta a vészharangot Zelenszkij: Oroszország egy újabb országot ránthat be a háborúba
Négy éve tartanak ettől.
A harmadik billegő körzet is megfordult: 140 mandátumon a Tisza
Minden billegő körzetben sikerült fordítani.
Megvan a második fordítás: Dombóvárt is Tiszás jelölt fogja képviselni
Lehet meglesz a 140 mandátum.
Erzsébetváros is beáll a sorba: nem fizeti be a szolidaritási hozzájárulást
Egyre több település lázad fel.
Hatalmas fordulat: saját rakéták és légvédelmi rendszerek gyártásába kezd Ukrajna
Nagyon kell nekik a légvédelem.
Követett részvények - 2026. április
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Számlázás céges környezetben: Hol rejtőznek az ÁFA kockázatok?
Előfordult már, hogy egy teljesítési időpont meghatározása kapcsán több szervezeti egység eltérő álláspontra jutott, mégsem született minden szempontbl megnyugtató válasz? Vagy hogy az ER
Változnak a nyugdíjak, de lesz esély érdemi rendszerszintű változásra?
A nyugdíjkérdés a feszített magyar költségvetés és az egyre indokoltabb korhatáremelés árnyékában az egyik legérzékenyebb politikai téma. Mit hozhat érdemben a Tisza-kormány programja a j
Választás után: mi lesz a magyar alapkamattal?
A választás utáni forinterősödés első ránézésre megnyithatná a teret a kamatcsökkentés előtt, a jegybank mozgásterét azonban továbbra is erősen szűkítik az energiaárak és a külső ko
Veszélyesen sokat költünk az államadósság finanszírozására
A járványt követő években megint nőni kezdett a GDP-arányos államadósság Magyarországon, ami önmagában még nem lenne probléma, de a magyar állam már a GDP közel... The post Veszélyesen s
Így lenne alacsony nyugdíjad!
A mai bejegyzést azért kezdtem, mert nagyon sokat beszélünk az alacsony nyugdíjakról, de arról keveset tudunk, hogy miért alakul így valakinek az ellátása. Rendszeresen feljön politikai kampán
Új remény a devizahiteleseknek? Ezt hozhatja a TISZA-kormány a végrehajtások és banki perek világában
Évek óta várnak megoldásra a devizahitelesek A devizahiteles ügy Magyarország egyik legnagyobb társadalmi és jogi válsága volt, amelynek anyagi következményeit sok család még ma is
75 milliós bírság a LED-csereprogramban felmerülő adatvédelmi hiányosságokért
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) hivatalból indított eljárásában (NAIH-19-18/2024) 75 millió forintos adatvédelmi bírságot szabott ki egy energetikai vállalkoz
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Divat vagy okosság? ETF-ek és a passzív befektetések világa
Fedezd fel az ETF-ek izgalmas világát, és tudd meg, miért válhatnak a befektetők kedvenceivé!
Madár, Virovácz, Zsiday: csoda vagy megszorítás a Tisza-kormány útja?
Mi kell a növekedéshez és a magyar euróhoz?
Tardos Gergely: rögös lesz az út a magyar euróig
Számos jótékony hatása lehet a bevezetésnek.
Nyár közepéig tarthat a türelem: utána jöhet az igazi energiasokk
Nem csak a kőolajra van hatással a konfliktus.


