Hazai alapkezelők a japán katasztrófa következményeiről
A példátlan erejű földrengés és az azt követő szökőár az emberi tragédián túl jelentős károkat okozott az alap-infrastruktúrában. Emiatt jelentős termelő-kapacitás esett ki, a japán GDP rövidtávon bizonyosan csökken. A gazdasági károk felmérése folyamatban van, a kezdeti 15-25 milliárd dolláros becsléseket követően már 180 milliárd USD-s becslések is napvilágot láttak. Ezzel összefüggésben nem elképzelhetetlen, hogy a viszontbiztosítóknál alaptőke-emelésre is sor kerülhet.
Közép-távon azonban már optimistábbak lehetünk, a második félévben az újjáépítés lendületet adhat a japán gazdaságnak, ahogy az a Kóbe-i földrengés után is megfigyelhető volt.
Japán ugyanakkor a világ harmadik legnagyobb gazdasága, amely magas hozzáadott értékű komponensekkel látja el a délkelet-ázsiai régió feldolgozó-iparát. Emiatt a japán termelés-kiesésnek lehetnek tovagyűrűző hatásai, aminek mértékét egyelőre nehéz megbecsülni. Ez a lehetőség véleményem szerint egyelőre nem tükröződik az árakban.
A jelentős negatív részvénypiaci reakció Japánban és azon kívül is rövid-távon túlzónak tűnik, de nem szabad elfelejteni, hogy a közel-kelet destabilizálódása miatt a kockázati prémium emelkedése és ezzel párhuzamosan a részvénypiacok lemorzsolódása amúgy is folyamatban volt. A japán földrengés ezt a folyamatot jelentősen felgyorsította.
Tovább súlyosbítja a helyzetet a Fukushima-i reaktorbaleset, itt azonban a szakértői vélemények szerint nem kell tartani a szűkebb környezeten kívüli jelentős sugár-szennyeződéstől, ezért ennek hosszú távú gazdasági hatásai valószínűleg elenyészőek lesznek.
Jelentős hatása lehet ugyanakkor a nukleáris reneszánszban érdekelt vállalatok üzleti kilátásaira. Demokratikus berendezkedésű országokban valószínűleg nagyon nehéz lesz a meglévő atom-erőművek üzemidejének meghosszabbítását keresztülvinni, illetve újakat építeni. Ennek a helyzetnek a földgáz-alapú megoldások és a megújuló energiákat hasznosítók lehetnek a nagy haszonélvezői. A német szolár-cégek árfolyamában bekövetkezett áremelkedés inkább short-zárástól fűtött pánik-vásárlásnak tűnik, hosszú távon inkább a költségvezető kínai gyártók részvényesei jöhetnek ki jól a helyzetből.
K&H Alapkezelő
"A japán földrengést követően az ázsiai tőzsdék jelentős esést produkáltak, a természeti katasztrófa gazdasági hatásai azonban mégsem ebben mutatkoznak meg leginkább, hiszen a fejlett gazdaságokban egy-egy természeti katasztrófát követően néhány hetes-hónapos esést követően elindul az újjáépítés, és visszaáll a normális gazdasági tevékenység. A Japánban történtek legfontosabb, hosszú távú hatása az lehet, hogy a sérült atomerőmű okozta nukleáris fenyegetettség hatására a gazdasági nagyhatalmak újragondolják energiatermelési és felhasználási tevékenységüket. Ez pedig jelentősen átrendezheti az energiaszektorban tevékenykedő cégek gazdasági súlyát, valamint a világ energiafelhasználásának további irányát, ezért a Fukusima erőmű a tavaly áprilisban a Mexikói-öbölben történt olajfúró-torony katasztrófához hasonló mérföldkő lehet az energiaszektorban" - nyilatkozta Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
"Az atomerőmű körüli problémák előre láthatólag az energiatermelő cégek, valamint az energiaszállítással és energia-elosztással foglalkozó vállalatok jövőbeni tevékenységét fogja leginkább befolyásolni, hiszen a világ nagyhatalmai már most azon gondolkodnak, vajon folytassák-e új erőművek építését, illetve a már meglévő erőművek további üzemeltetését. Mivel azonban a világ energiafelhasználása egyre növekszik, az így kieső energiát természetesen más módon pótolni kell. A növekvő földgáz készletek miatt várhatóan a gáztüzelésű és az alternatív energiával - leginkább szél- és napenergiával - működő erőművek építése fokozódhat. A következő hónapokban ezért mind a földgáz világpiaci árának, mind a gázkitermelésből profitáló és a megújuló energia felhasználására szakosodott cégek tőzsdei árfolyamának növekedésére lehet számítani. Hazai szinten azonban emiatt nem kell a gáz árának növekedésétől tartani, mivel nálunk a lakossági földgáz árát elsősorban a kőolaj világpiaci ára határozza meg" - mondta el a befektetési szakember.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Fordulat a Fehér Házban: hónapokig sugdostak Trump fülébe a Putyin-ellenes héják, meg is lett az eredménye
Egyre nagyobb a befolyása az amerikai elnöknél a Kijevvel szimpatizáló különmegbízottnak.
Veszik a dollárt – Mi áll a háttérben?
Kibogozhatatlan helyzet kezd kialakulni, ami béklyóba foghatja a Fed-et.
Míg az amerikai importárak alig mozdultak, az exportnál hónapok óta nem látott szintre ugrottak
Teljesen rácáfolt a várakozásokra az amerikai gazdaság.
Hirtelen élénkülés az amerikai gazdaságban: a várakozások sokszorosát teljesítette ez a mutató
Beindult az aktivitásjelző.
2021 óta nem látott szintek közelében az amerikai munkaerőpiac
Jobb lett az adat, mint várták.
Már 15 ezer körül jár a bejelentések száma a legnagyobb magyar lakásbiztosítónál
Különösen Pest vármegye középső részén volt sok viharkár.
A versenyképességhez először is mentalitást kellene váltani a hazai kkv-szférában
Jelentős edukációra lenne szükésg a vállalkozói kultúra terén.
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.
Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre Jelentős könnyítést fogadott el az Országgyűlés a laká
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis


Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?