A kormány becslései szerint több száz millió svájci frankra rúghat az a pusztítás, amelyet a dél-svájci Blatten falut nemrég betemető és elpusztító kataklizmikus gleccseromlás okozott.
Sziklaomlás fenyegeti a svájci Wallis kantonban található Lötschental üdülőrégiót, ezért rövid határidőn belül evakuálni kellett a kőlavina útjában álló Blatten falut - közölte hétfőn a régió katasztrófavédelmi hatósága.
Új kutatás szerint a világ gleccserei évszázadokig nem fognak helyreállni, még akkor sem, ha az emberiség visszahűtené a bolygót az 1,5°C-os határérték alá, miután azt már túlléptük - jelentette a Phys.org.
Európa 2024-ben a valaha mért legmelegebb évét élte át. A szélsőséges időjárás hatalmas károkat okozott, az óceánok egyre melegednek, a gleccserek visszahúzódnak - számolt be a Bloomberg.
Dübörgő víztömeg helyett a vízből kiálló, mohával borított sziklák látványa fogadja a svájci Rajna-vízeséshez látogatókat, miután az elmúlt hetek csapadékhiánya miatt a Rajna vízszintje rendkívüli módon lecsökkent.
A gleccserek tömege világszerte 6542 milliárd tonnával csökkent 2000 és 2023 között, ami 18 milliméterrel növelte a tengerszint globális emelkedését a Nature című folyóiratban szerdán megjelent tanulmány szerint.
A grönlandi jégtakaró, a Föld második legnagyobb jégtakarója, minden eddiginél gyorsabban repedezik az éghajlatváltozás következtében - állapította meg egy új tanulmány. A kutatók nagy felbontású műholdfelvételek segítségével vizsgálták a jégtakaró felszínén 2016 és 2021 között keletkezett repedések alakulását, és meglepő eredményekre jutottak - írta meg a The Guardian.
Egy friss jelentés szerint a klímafordulópontok, például a Grönlandi-jég olvadása és az Atlanti-óceáni áramlat (AMOC) esetleges összeomlása sokkal valószínűbbek, mint azt korábban hitték. A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy ezek a folyamatok drasztikus időjárási változásokat és komoly globális következményeket hozhatnak – írja az NBC News.
Grönland keleti partvidékén kialakult tavalyi megacunami utólag modellezett adatai alapján tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az éghajlatváltozás növeli a földcsuszamlások és az azt követő megacunamik esélyét.
Egy turista "megdöbbentő" fotókat tett közzé magáról és feleségéről: a két felvétel a svájci Alpok ugyanazon pontján, szinte pontosan 15 év különbséggel készült, a változás pedig hatalmas. A fotópár rávilágít arra, hogy a globális felmelegedés milyen gyorsan tünteti el a gleccsereket - számolt be a The Guardian.
Felgyorsult az alaszkai jég olvadása, és a folyamat hamarabb válhat visszafordíthatatlanná, mint korábban gondolták – állapította meg Newcastle-i Egyetem kedden publikált tanulmánya. A kutatók aggasztónak nevezték az eredményeket, és arra figyelmeztnek, hogy az elvékonyodó jégmező „halálspirálba” kerülhet. A felmelegedés hatásai Magyarországon is egyre erősebbek.
Az antarktiszi jégtakaró olvadása egyre nagyobb aggodalomra ad okot a tudósok körében. Egy frissen megjelent tanulmány szerint a jégolvadás, és az általa okozott tengerszint-emelkedés elérhet egy olyan "fordulópontra" a jövőben, ami visszafordíthatatlan és katasztrofális következményekkel jár a földi életre nézve - írja a Salon.
A tudósok az antarktiszi Thwaites-gleccsernél, vagy más néven a "végítélet gleccserénél" erőteljes olvadás bizonyítékait fedezték fel az Antarktiszon egy friss tanulmány szerint. Most először találtak látható bizonyítékot arra, hogy meleg tengervíz szivárog a gleccser alá - írja a USAtoday.com.
Fél évszázadon belül eltűnnek a gleccserek Ausztria hegyvidékéről. Az Osztrák Alpesi Klub mérései 93 gleccser gyors zsugorodását mutatják az elmúlt 3 évben - írja az Euronews.
A nyugat-antarktiszi jégtáblák gyors olvadása elkerülhetetlenné válhat az ember okozta globális felmelegedés felgyorsulásával, ami az egész világon pusztító hatással lehet a tengerszint emelkedésére - állapította meg egy új kutatás, melyről a CNN számolt be.
Szélsőséges - 10 százalék körüli - jégveszteséget szenvedtek a svájci gleccserek az elmúlt két esztendőben - közölte csütörtökön Genfben a svájci Krioszféra Megfigyelő Bizottság (SCC).
Heinz Frigyes Ferdinánd cikke.
Az inflációs adat után nagy erősödést követett a gyengülés.
Már hivatalosan be is jelentették a válaszcsapásokat.
A teljesítményt akár szatelitfelvételekkel is ellenőrizhetnék.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Semmi nem maradt az orosz sorozatvetőből.
Sötét felhők a költségvetés felett.
Az éghajlatváltozás lehet az, ami átbillenti a növekedést a recesszióba.
Szinte bárhol és szinte bárki igénybe veheti majd.