A kormány a drogériákban 30 különböző termékkategóriában – többek között háztartási és vegyi áruk, valamint tisztálkodási és szépségápolási cikkek esetében – az árrés mértékét egységesen 15 százalékra csökkentette, számításuk szerint az érintett termékek közel 25 százalékkal lettek olcsóbbak.
Teljessé váltak a kormány tervei, a költségvetésről szóló törvényjavaslat, valamint az adócsomag után benyújtotta ugyanis a napokban a jövő évi költségvetés fejezeti köteteit, amelynek a legérdekesebb része a Nemzetgazdasági Minisztérium középtávú frissített makrogazdasági előrejelzése, valamint a büdzsé főszámai 2026 után. Ebből kiolvasható például az is, hogy a kormány 2027-től megint nem számol az extraprofitadókból származó bevételekkel.
Greskovits Dáviddal, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) elnökével egyeztetett hétfőn Nagy Márton – derül ki a nemzetgazdasági miniszter facebook-posztjából. A megbeszélés témája a nem támogatott gyógyszerek árának jelentős növekedése volt, ami a minisztérium múlt heti kommunikációja után arra utalhat, hogy ezen a területen tervez ismét beavatkozni az árakba a kormány.
A kormány a 2026-os költségvetés korai megalkotásával párhuzamosan beterjesztette a parlamentnek a legújabb adóváltozásokat, amelyek jövőre lépnének életbe. Fontos, és az érintett ágazatok szempontjából nem túl biztató lépés, hogy az eddigi veszélyhelyzeti rendeletekben szabályozott extraprofitadók törvényben fognak tovább élni. Közben a kormány bezár egy kiskaput is a papíron nagyon sokat kereső és dolgozó nyugdíjasok előtt. Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat, az RSM szakértőinek segítségével.
A Nemzetgazdasági Minisztérium módosítja az Agrár Széchenyi Kártya termékeinek jogi hátterét biztosító miniszteri rendeletet, így többek között kamatmentes hitellel és kezességvállalással is segíti a bajban lévő állattartók és exportőrök finanszírozását - közölte a minisztérium. Szabados Richárd kkv-államtitkár is előadást tart a Portfolio csütörtöki Hitelezés 2025 konferenciáján, nem érdemes lemaradni róla!
A GINOP és GINOP Plusz pályázatok feltételei több ponton is enyhültek, hogy a hazai kis- és középvállalkozások megtarthassák a korábban elnyert uniós támogatásokat. A módosítások a növekedési elvárások csökkentésére és az eredményességi vizsgálatok rugalmasabbá tételére koncentrálnak – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A kormány egy Akkumulátoripari Piacfelügyeleti Hatóság és Kompetenciaközpont létrehozásáról döntött - derült ki a Magyar Közlönyből.
Fontos kiadási tételek számára csinált helyet a kormány a 2026-os költségvetésben - derül ki a napokban beterjesztett 2026-os büdzséről szóló törvényjavaslat kiadási oldalának részletes elemzéséből. Ami nagyon érdekes, hogy összességében az inflációtól jócskán elmaradó, lényegében stagnáló kiadási főösszeget vállalt be a kormány 2026-ra a 2025-ös tervekhez képest.
Gerlaki Bence adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkár ismertette a kedd éjszaka benyújtott, 2026-os évet érintő adómódosításokat egy szerda délelőtti háttérbeszélgetésen. Előrevetítette, hogy ősszel lehetnek még adómódosítások, amelyek a jövő évet érintik. Elmondása szerint jövőre a kormány 530 milliárd forintos adóbevételt vár a fennmaradó extraprofitadókból, ami lényeges csökkenés a korábbi évekhez képest. Arra is emlékeztetett, hogy a legjelentősebb adóügyi lépéseket, amelyek a családokat érintik, a parlament már elfogadta, ezzel kapcsolatban most néhány fontosabb technikai módosítást hajt végre a kormány. Arról is beszélt, hogy az adómentesség és adókedvezmény-növelés nyomán javulni fog a háztartások jövedelmi helyzete és bíznak abban, hogy mivel ezek tartós családtámogató intézkedések, a fogyasztók óvatossági motívuma is enyhülni fog, ez pedig tovább támogatja a gazdaság növekedését jövőre is.
Áprilisban 376,4 milliárd forintos mínuszt halmozott fel az államháztartás pénzforgalmi szemléletben - derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium előzetes költségvetési jelentéséből. Ez a második legmagasabb negyedik havi hiány az elmúlt 24 évben.
A lakásbiztosítások díjának a biztosítók által önkéntesen vállalt korlátozása 15-25 milliárd forint összértékben nyújt segítséget 3 millió magyar család számára – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium. A múlt héten mi is beszámoltunk arról, hogy biztosítók sora jelezte: 2025 közepe és 2026 közepe között nem emel lakásbiztosítási díjain. Ha a 15-25 milliárdos becslés helytálló, akkor a szektor tavalyi 48 milliárd forintos nyereségének a harmadáról-feléről van szó.
Nem megalapozottak azok a kritikák, miszerint a kormány választási költségvetést készített 2026-ra - fejtette ki a Portfolio-nak adott interjújában Kisgergely Kornél, a Nemzetgazdasági Minisztérium nemrégiben kinevezett államháztartásért felelős államtitkára, aki a jövő évi büdzsé korai elfogadásának előnyeiről is beszélt lapunknak. Úgy fogalmazott, hogy a kész büdzsét már be tudják mutatni a fontosabb piaci szereplőknek, és már beszéltek két jelentős hitelminősítővel is, többek között a költségvetési folyamatokról. Azt elismerte az államtitkár, hogy már az idei évben reagálni kellett a fejleményekre, jelentős zárolásra került sor 2025-ben emiatt, de a fontosabb bevételi tételek alakulásával nincs gond. A háztartásoknak nyújtandó komoly támogatásokhoz pedig nagy reményeket fűz a minisztérium, az így kialakuló, tartósan magasabb nettó jövedelmek hatása ugyanis előbb-utóbb lecsapódik a magyar gazdaságban, és ezáltal az államkasszában is.
Egyetlen európai ország sem költött annyit 2024-ben kamatokra, mint Magyarország, több százmilliárd forintjába került a költségvetésnek az, hogy a lakossági befektetőknek a piacinál magasabb kamatot fizetett. Ennek vannak előnyei is, hiszen a kifizetett összeg az országban maradt, a fogyasztáson és a megtakarításokon keresztül élénkítette a gazdaságot. Ugyanakkor valószínűleg a kormány is kezdi belátni, hogy ez nem ér meg minden pénzt, hiszen nemrég már Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter is arról beszélt, hogy a legfontosabb az adósság minél olcsóbb finanszírozása, nem pedig a hatalmas lakossági kamatok kifizetése.
Az Allianz, az Alfa és az Union csütörtöki bejelentése után a Signal Iduna Biztosító, a Colonnade Biztosító, az Uniqa Biztosító, a CIG EMABIT, a Posta Biztosító, a Generali, a Groupama, a Genertel, a K&H Biztosító és a Gránit is lakásbiztosítási díjkorlátozást vállalt 2025 közepétől 2026 közepéig, megfelelve ezzel a Nemzetgazdasági Minisztérium infláció letörésére vonatkozó elvárásának.
Az Alfa Biztosító és az Union Biztosító is bejelentette, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium kérésével összhangban korlátozza lakásbiztosítási díjait, miután az Allianz is bejelentette ugyanilyen tartalmú vállalását.
Elkészült a 2026-os költségvetés, ami olyan rendkívül bizonytalan környezetben született, hogy a legfőbb kérdés az: egyáltalán kiállja-e az idő próbáját annyira, hogy ne kelljen módosítani a fő számait még idén. Kedden a parlament oldalára is felkerült a jövő évi költségvetésről szóló, 267 + 66 oldalas törvényjavaslat, miután Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter átadta a tervezetet Kövér László házelnöknek. A büdzsé stabilitását megkérdőjelezi a tavaszi elfogadás, valamint a gyorsan változó vámháborús és geopolitikai helyzet, ám a kormány számára ez mellékessé vált. A cél, hogy a kihirdetett gazdaságpolitikai intézkedéseket (adócsökkentések, béremelések, stb.) jövőre végre tudják hajtani, ha engedi ezt a jelenlegi költségvetési keretrendszer, ha nem. Ez a szempont mindennél fontosabbá válik, a parlamenti választás évének költségvetésében. Szokásos költségvetést értékelő elemzésünk első része, melyben a tervezetet általánosságban mutatjuk be, valamint a bevételi oldal érdekességeire térünk ki alaposabban.
Elon Musk szerint egyértelmű a válasz.
Az átláthatóságról szóló törvényjavaslat verte ki a biztosítékot.
Keményet üzent az amerikai elnök.
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.