Már a NAV-ban is adócsalók dolgoznak
Bő másfél évtized távlatából egyfelől az látszik, hogy a fekete-foglalkoztatás továbbra is általános gyakorlat és az oka is ugyanaz, mint régen. EU-s összehasonlításban ma is kiugróan magasak a tb-terhek. Egy francia kutatóintézet májusban publikált, 2014-re vonatkozó számításai szerint Magyarországon a bruttó átlagkereset százalékában kifejezve a munkáltató és a munkavállaló együttes tb-terhelése 36,6%. Ennél magasabb arányt csak Franciaország (50,1%) és Ausztria (37,6%) produkál. Ugyanakkor az országok felében - pontosan 14 országban - ez az arány 30% alatt van.
A már említett, 1998-ban megfogalmazott számszerű prognózis azonban tévesnek bizonyult. Mint az 1. ábrán jól látszik, a munkából származó (bruttó) jövedelmek aránya a GDP-hez képest a 90-es évek közepe óta változatlan, kb. 44-45%. Nyilván továbbra is sokan vannak, akik nem bérben, hanem valamilyen más formában kapják a fizetésüket (pl. számlás dolgozóként, cafeteria-kedvezmény formájában stb.), de a gazdaság szerkezetváltozása, és a szigorodó ellenőrzés együttes hatásaként végül is a makro-arányok 1995 után érdemben már nem változtak.


Csakhogy a hullámzó mennyiségű költségvetési támogatás sem képes fedezni azt a kiadásmennyiséget, amire az egészségügyi ágazatnak szüksége van, illetve olyan nyugdíjat fizetni, amelyet a biztosítottak elvárnak. Mint az 1. ábrán látható, az egészségügyi összkiadáson belül a rendszerváltás óta meredeken csökken a közkiadások által - vagyis az egészségbiztosítási alapból - finanszírozott hányad (89%-ról 61%-ra), így értelemszerűen egyre nő a magánfinanszírozás aránya. Másfelől, bár itt a visszaesés nem olyan nagymértékű, folyamatosan csökken a nyugdíjak értéke a mindenkori átlagkeresetekhez képest (50%-ról 42%-ra). Miután a választók igen jelentős hányada nyugdíjas-korú, a mindenkori kormányok igyekeznek kedvükben járni, ezért nem nagyobb a visszaesés. A két tb-ágazat közül a nagyobb alkalmazkodási teher kezdettől fogva az egészségügyet sújtja. A tendencia megállíthatatlannak tűnik, sőt a kormány legutóbb bejelentett, a magánegészségügy bővítésére vonatkozó tervei azt jelzik, hogy ez folytatódni is fog.
NÉVJEGY Mihályi Péter (1953) közgazdász, az MTA doktora, a veszprémi Pannon Egyetem Pénzügytan Intézeti tanszékének vezetője, a budapesti Közép Európai Egyetem tanára, az angol nyelvű Acta Oeconomica főszerkesztője. 1983-93 között az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságában, Genfben dolgozott, később a magyar privatizáció irányításában töltött be vezető pozíciókat. 1997-98-ban, a nyugdíj-reform indulásakor a Pénzügyminisztérium társadalmi közkiadásokért felelős helyettes államtitkára. Ezt követően több mint egy évtizeden át az egészségügyi reform kutatójaként és formálójaként tevékenykedett. Tíz önálló könyv és száznál is több tanulmány cikk szerzője. 2010-ben jelent meg a Magyar privatizáció enciklopédiája c. két kötetes, 1500 oldal terjedelmű monográfiája. Jelen írása kapcsolódik legutolsó, 2013-ban megjelent könyvéhez, melynek címe A magyar gazdaság útja az adósságválságba, 1945-2013.
Putyin legfontosabb embere aggódik: a NATO gyanús manőverekbe kezdett az orosz partok közelében
Patrusev adott interjút.
Ismét felbukkant Ukrajna titokzatos lopakodó drónja: ezzel játszhatják ki az orosz légvédelmet
Csak a legritkább esetekben vetik be.
Otthon Start: rövid időn belül kiderül, szemfényvesztés-e az új lakáshitel, de akkor már késő lesz
Csak egy ügyes trükk az új hitel a lakásvásárlóknak, vagy több annál?
Videón ahogy darabokra robbantják az FSZB bázisát az ukrán vadászbombázók
Brjanszkban repült levegőbe a központ.
Meglepő fordulat: Washington egyidejűleg tárgyal a rivális felekkel a polgárháború sújtotta országban
Eddig kifejezetten az ENSZ által elismert kormányt támogatták.
Holnap kiderül, komolyan gondolja- legnagyobb ígéretét Amerika ősellensége
Fontos határidő közeleg.
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.