Az arany nem zöldség (x)
Az arany egyedisége abban rejlik, hogy a természetben ritkán előforduló fém és nem lehet mesterségesen előállítani (ámbár a történelem folyamán számos próbálkozásról tudunk). A fogyatkozó készletek miatt a feltárása napjainkban egyre nagyobb kihívást jelent a bányászattal foglalkozó vállalatoknak. A kitermelési költségek folyamatosan emelkednek, amelynek hatása meghatározó jelentőségű a nemesfémpiacon.
Az arany kitermelési ára - vagy ahogy az angolból átvett szakkifejezéssel nevezik a "break even price" - az az érték, amely alá nem süllyedhet a sárga fém árfolyama, mert abban az esetben a bányák azt csak veszteséggel tudnák értékesíteni. Ez a jelenség igen súlyos gazdasági és geopolitikai feszültségeket gerjeszthet, amely az amúgy is ingatag lábakon álló világgazdaság számára egy további megrendítő erejű ütéssel érne fel. Ezt a véleményt ugyan többen vitatják, hiszen a piac diktálta szemlélet és folyamatok alapján nem elképzelhetetlen az alacsonyabb "break even price" sem, de az arany esetében másról kell beszélnünk! Ez nem egy szezonális zöldség, amelyet pl. hipermarketként akár a beszerzési ár alatt tudunk eladni, ha az üzleti érdekeink úgy kívánják. Az arany főleg a gazdasági válság idején betöltött vagyonmegőrző szerepe, valamint az emberekre gyakorolt pszichológia hatása miatt is nagyon egyedi értéket képvisel.
A kitermelési költségek jelenleg 1100-1200 dollár/uncia szinten mozognak. Mivel a sárga fémet rejtő kőzet felderítése és felszínre hozatala egyre bonyolultabb technológiát igényel, ezért a bányavállalatok kénytelenek mind nagyobb számban alkalmazni geológusokat és mérnököket. Ha ezeket a szakembereket arról kérdezik, hogy szerintük hol áll meg az arany árának szárnyalása, széttárják a kezüket. A maguk részéről nem tudnak felelősséggel válaszolni a kérdésre, mivel az árak alakításában nagy szerep jut a spekulatív piaci szándéknak. A jelenlegi ismereteik és tudásuk alapján viszont kijelentik, hogy az arany kitermelési költsége az elkövetkező években átlagban 15-17 százalékkal fog növekedni. Így előreláthatólag a "break even price" 2015-re 1600 dollár/uncia lesz.
Érdekesség, hogy az 1980-as - mint utóbb kiderült - aranylufi jelenség idején, ez az ár 100 USD/uncia alatt (kb. 50-60 dollár) volt.
Hogy milyen tényezők teszik egyre költségesebbé az arany utáni kereslet kielégítését? Íme néhány példa:
Míg az ötvenes években a kitermelt föld aranytartalma 5-6 gramm/tonna volt, addig ma globálisan egy gramm/tonna átlaggal kell számolni.
Az új lelőhelyek feltárása és kiépítése érdekében egyre mélyebbre kell hatolni a földkéregben. Egy nemrég megnyitott dél-afrikai bányában a vájatokat négyezer méter mélyen alakították ki. Itt a hőmérséklet már 60 Celsius fok körül van. Ahhoz, hogy a munkások számára biztosítani tudják a 30 Celsius fok körüli - éppen csak ideális - körülményeket, naponta kb. egy millió tonna vizet kell alkalmazni folyékony állapotban vagy jég formájában, hűtés céljából.
A bányajáratok kiépítéséhez óriási mennyiségű vasat, acélt, rezet és más építési anyagot kell felhasználni. A fúróberendezések, az azokhoz szükséges üzemanyagok árai szintén jelentős költségemelkedést eredményeznek, tekintettel pl. a kőolaj száz dollár/hordó körüli árára. Ezek összesítése alapján már talán nem is meglepő, hogy az említett bányajáratok megnyitása kb. 1,2- 1,8 milliárd dollárba "fájt" a bányászati konszernek.
A külszíni fejtéssel bányászott arany költségeit kb. 30 százalékban a kőolaj árának hatásai teszi ki, mivel a hatalmas mennyiségű föld és kőzet mozgatásához (emlékeztetőként: egy tonna kőzet kb. egy gramm aranyat tartalmaz!) számos nagy teljesítményű fejtőgépet és tehergépkocsit kell használni, amelyek üzemanyag-felhasználása komoly kiadásokat gerjeszt.
Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy az ottani munkások erős érdekképviseleti szervezeteket hoztak létre, amelyeknek köszönhetően évente átlagosan tíz százalékos béremelkedést tudnak kialkudni.
Az aranylelőhelyek feltárásában és kiaknázásában számos fejlődő világbeli ország a gazdasági felemelkedés és ezzel a hatalom birtoklásának lehetőségét látja. Ezért az ezek feletti ellenőrzés megszerzése és megvédése mögött politikai és katonai célokat és eszközöket is keresnünk kell. Nem ritkán egyes bányákat külön fegyveres csapatokkal őriztet a kormány vagy a tartományt uraló hadúr. Közép- és Dél-Amerikában a kábítószer-kereskedő klánok és bárók saját aranybányát is üzemeltetnek. Nekik (is) érdekük az aranybányászat rentábilis működtetése a minél nagyobb haszon megszerzése érdekében. Ezek a biztonság(politika)i tényezők is hatnak a költségek alakulására, növekedésére.
A legtöbb aranyat, amelyet ma ékszerként viselünk vagy a jegybankok tartalékként felhalmoztak, néhány évvel ezelőtt még alacsonyabb áron tudták kitermelni. A most és a jövőben kinyert sárga fémhez már egyre magasabb áron fogunk tudni hozzájutni még abban az esetben is, ha az arany ára már közel sem olyan gyors ütemben fog emelkedni, mint tette ezt az elmúlt években. Ennek alapján nyugodtan állíthatjuk, hogy az aranyunk az évek során valóban megőrzi értékét, mivel reálisan nem kell attól félnünk, hogy a világpiacon (kitermelési)áron alul kereskednek majd vele.
www.arteus-capital.com
(x)
A régió harmadik legnagyobb forgalmú légitársasága volt, most felszámolják
Hosszas csődeljárás után bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról
Nagy nyugdíjreform készülődik, az állampapírok lehetnek a vesztesei
Gigantikus eladási hullám jöhet a kötvénypiacon.
Azt mondtuk ez lehet az év egyik legjobb befektetése - Be is jött
Több mint 60 százalékos hozamra lehetett szert tenni.
Újra mennek amerikai fegyverek Ukrajnába, támadás érte Kijevet – Háborús híreink csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül.
Titokzatos találkozót szervezett Oroszország és az Egyesült Államok - Moszkva teljesen új ötlettel állt elő
Hathatott Trump keményebb fellépése.
Hírszerzési jelentés: új fegyvert talált Oroszország Európa ellen
Gyanútlan emberek válhatnak orosz kémmé.
Trump és az elektromos autók
Fosszilis fordulat: új pályán az USA autóstratégiája.
NKFIH + SZTNH: Két hivatal közösen a magyar innovációért
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) közötti megújuló stratégiai együttműködés célja a magyar innovációs ökoszisz
Többet katonára, mint oktatásra
A szokásos hétfői Agyviharon került elénk ez a grafikon, sokat nem is kell rajta magyarázni. Az ábra azt mutatja, hogy az egyes államoknak mekkora a...
The post Többet katonára, mint oktatásra a
ESG szabályozás 2025: fontos változások és lehetőségek a magyar vállalatoknak
Az elmúlt hetekben több fontos változás is történt az ESG nemzetközi és magyarországi háza táján. Blogbejegyzésünkben a legfontosabb módosításokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze 20
Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok Az utóbbi évek egyik legszélesebb körben elérhető felújítási pályázata mégis eg
GINOP Plusz-1.2.4-25: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.
GINOP pályázat: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.
Jogszerű lesz-e, ha tényleg teljesen automatizáltan bírságolják meg a Pride résztvevőit?
A június 28-án lezajlott rendezvény kapcsán már számos jogi kérdés felmerült, így - többek között - az arcfelismerő technológia alkalmazásával összefüggésben (lásd erről a korábbi po


- Meglépte Donald Trump, amitől Moszkva a legjobban félt - Itt van a fordulat a háborúban?
- Itt a friss inflációs adat! Újra gyorsult az áremelkedés Magyarországon
- Végzetes háború törhet ki az USA és Kína között - Pillanatokon belül hatalmas fordulatra lesz szükség Magyarországon
- Bármelyik pillanatban elsöprő támadást indíthat a nagyhatalom – Nyakunkon az újabb pusztító háború?
- Csúcson pörög a lakáshitelezés, így zúdul a piacra az új 3%-os hitel
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Ismét pofon vágta Európát a kínai autóipar
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen