
A dohányzás története az időszámítás előtti több ezer évre nyúlik vissza, ugyanakkor az egészségre gyakorolt negatív hatásait csak az elmúlt évtizedekben kezdték behatóbban vizsgálni. Ennek hatására az iparág elő is állt számos alternatív technológiai megoldással, amelyeket ma már széles körben használnak is, azonban ezek hatásairól, az ártalomcsökkentés valós mértékéről elég eltérő vélemények keringenek: szakmai álláspontokat lehet olvasni pro és kontra, nagy tekintélyű szakmai szervezetek is állást foglalnak tudományos kérdésekben, amelyeket szükséges megvitatni objektív szempontok figyelembevételével. Érdemes ezért áttekinteni, hogy mik azok a leggyakoribb félreértések, amelyekkel az ártalomcsökkentés témakörében találkozhatunk.
Tévhit: Minden dohánytermék ugyanolyan káros
A dohányzás minden formája káros, épp ezért a legjobb, ha el sem kezdjük. Azonban az elmúlt években rengeteg tudományos kutatás és nemzetközi egészségügyi állásfoglalás született világszerte, mely megállapította, hogy a különböző dohánytermékek működésében és hatásában jelentős különbség lehet.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a dohánytermékek lényeges eltérést mutathatnak addiktivitás és toxicitás szempontjából. A különbség nagyobb vagy kisebb kockázati profilhoz is vezethet, ami az egészségre is hatással lehet. A füstmentes technológiák hosszútávú hatására vonatkozóan – azok újdonságára tekintettel – még nem állnak rendelkezésre hosszútávú adatsorok. Az eddig rendelkezésre álló adatokból arra már lehet következtetni, hogy egyes füstmentes technológiák a hagyományos dohánytermékekhez képest lényegesen kevesebb károsanyagot bocsátanak ki.
Ezek az alternatívák sem kockázatmentesek, hiszen ezek is tartalmaznak például nikotint, ami erős függőséget okozó anyag,
és egyéb káros hatásai mellett megemeli a vérnyomást és a szívfrekvenciát; valamint a káros anyagok bevitele sem szűnik meg teljesen ezek használatával, de égés és füst hiányában lényegesen kevesebb káros anyagot bocsátanak ki, mint a hagyományos dohánytermékek. Az FDA (Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala) megállapítása szerint ugyanis a cigaretta égése során felszabaduló közel 7 ezer anyagból 93 káros vagy potenciálisan káros.
A füstmentes technológiák használata során nem történik égés, így akár 70-95%-kal kevesebb a károsanyag kibocsátás a cigarettához képest. A károsanyag kitettség csökkenése és az egészségkárosító hatás közötti összefüggés vizsgálatára azonban még hosszútávú kutatások szükségesek.
Fontos hozzátenni ugyanakkor, hogy leghatékonyabb ártalomcsökkentés a dohányzók számára továbbra is a leszokás, mivel a leszokással bizonyítottan csökken a dohányzáshoz köthető megbetegedések kockázata. Azonban sokan vannak, akik - habár tisztában vannak a kockázatokkal - tovább dohányoznak. Számukra nyújthatnak ártalomcsökkentési lehetőséget a füstmentes technológiák.
Tévhit: A füstmentes technológiák leszokást segítő eszközök
A dohányzással kapcsolatos ártalomcsökkentés első két pillére továbbra is a megelőzés és a leszokás támogatása: akik eddig nem fogyasztottak dohány-és nikotin tartalmú terméket azoknak tanácsos a jövőben is tartózkodniuk ezektől; akik pedig dohányoznak azoknak a leszokás az első és legtudatosabb választás. Ugyanakkor sokan valamilyen okból nem szoknak le, nekik érdemes tájékozódniuk az ártalomcsökkentés lehetőségeiről.
A tájékoztatás és edukáció azért is fontos, hogy mindenki számára egyértelmű legyen: ezek az alternatívák nem a leszokást segítő eszközök, nem is a bevett leszokást támogató terápiákat helyettesítik, használatuk kifejezetten a le nem szokó felnőtt dohányosok számára jelenthet egy kevesebb károsanyag kibocsátással járó alternatívát a cigarettához képest.
Füstmentes technológiák
Nem minden füstmentes termék ugyanolyan, különböző elveken működnek és az egyes technológiák között jelentős különbség van:
- e-cigaretta: egy nikotin tartalmú folyadékot melegít, és így jön létre a pára
- dohányhevítéses technológia: dohányt hevít olyan hőfokra, hogy ne történjen égés, de a nikotin felszabaduljon
- dohánymentes nikotin párna, ami kémia reakció hatására szabadítja fel a nikotint
Tévhit: Csak a zéró tolerancia segíthet a dohányzás okozta ártalmak elleni küzdelemben
A dohányzással összefüggő egészségügyi ártalmakat ma már senki sem vitatja, ahogyan azt sem, hogy mindez komoly népegészségügyi problémákat okoz. Több mint 1 milliárd ember dohányzik a világon, és ez a szám az előrejelzések szerint a közeljövőben sem változik majd számottevően. Magyarországon több mint kétmillió ember gyújt rá rendszeresen.
Az ártalomcsökkentés legjobb és leghatékonyabb módja, ha nem fogyasztunk dohány- és nikotin tartalmú termékeket, ha pedig igen, akkor minél előbb leszokunk. A szakértők egy része kizárólag a leszokást említi megoldásként, azonban a gyakorlat azt mutatja, hogy a sikeres leszokás mértéke még beavatkozás (gyógyszeres terápia, szakember nyújtotta tanácsadás) mellett sem elég magas.
Természetesen továbbra is a leszokás a leghatékonyabb módja a dohányzás ártalmainak csökkentésére, ezért aki a leszokás mellett dönt, azt elkötelezetten támogatni szükséges!
A dohányzás okozta egészségügyi ártalmak visszaszorítása érdekében azonban azokkal is foglalkozni kell, akik nem szoknak le valamilyen okból. A cél közös: csökkenteni a dohányzáshoz köthető egészségügyi problémák számát a világban.
Ennek érdekében fontos a figyelemfelhívás a megelőzésre és a leszokás fontosságára, a le nem szokó felnőttek számára pedig lehetőséget kell biztosítani a tájékozódásra, azaz megfelelő információnak kell rendelkezésre állni a döntéshozatalhoz azon ártalomcsökkentési lehetőségekről is, amelyek választása esetén a káros anyagoknak való kitettség a cigarettázáshoz képest valószínűsíthetően csökkenthető, hangsúlyozva azonban azt, hogy kizárólag a rá nem szokással és a leszokással csökkenthetők legsikeresebben a dohányzás ártalmai.
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
Címlapkép: Getty Images
(x)
Vége a nagy menetelésnek az USA-ban, 6 napos sorozat szakadt meg az amerikai tőzsdéken
Európában kitartott az emelkedés.
Hetekre vagyunk egy hatalmas polgárháborútól? Veszélyre figyelmeztet az amerikai külügyminiszter
Potenciális összeomlásról, új polgárháborúról beszélt.
Román elnökválasztás: itt a fordulat, Simion nem adja fel, megóvja az eredményt!
Elárulta, korábban miért ismerte el Nicușor Dan győzelmét.
Ungvári találkozó: F–16-os vadászgéppilótákról egyezett meg Ukrajna és Csehország
Az EU-csatlakozási tárgyalásban is segítséget nyújtanak.
Fontos hírt közölt a Wizz Air, sokan örülhetnek
Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vettek át.
Kémkedéssel gyanúsítanak egy ukrán férfit, indítványozták a letartóztatását
Megszólalt a Fővárosi Főügyészség.
Rég nem látott szinten jár a forint - Nekifuthat a 400-nak is?
Közben nagy kérdés, mi lesz a dollárral.
Horvátországi ingatlanbefektetés
Az elmúlt hetekben többen is érdeklődtek horvát ingatlanbefektetésről, mivel vagy megtalálták őket a nagyszerű lehetőséggel, vagy ők találtak nagyszerű lehetőségeket az interneten. Sokan
Brüsszel 2025-re elszórja az innovációs milliókat
2025 új lehetőségeket tartogat a kutatás-fejlesztés és innováció területén: az Európai Bizottság több mint 400 új pályázati felhívást tesz közzé a Horizont Európa keretprogramban.
Üzleti rapid randik egy lemaradó-feltörekvő gazdaságban
A korábban gazdasági páriaként kezelt Görögország kezd végre ébredezni évtizedes hibernációjából. A kilátások egyre jobbak, és igazán értékes befektetési célpontokat is lehet találni
Fenntartható-e az észak-afrikai földgázexport?
Észak-Afrika továbbra is meghatározó szereplő lehet a globális földgázpiacon, ha sikeresen lépést tud tartani a növekvő kihívásokkal.
Az osztalék könyvelése és az osztalék adózása - útmutató vállalatoknak
Az osztalékról szóló döntést évente egyszer a beszámoló elfogadásakor lehet meghozni, amikor a társaság legfőbb szerve dönt az osztalék mértékéről, és az osztalék kifizetéséről. A h
A dollár világpénzszerepe alapjaiban kérdőjeleződik meg
Az Egyesült Államok fizetőeszköze manapság egyértelműen a világgazdaság első számú devizája. A dollár központi szerepe azonban a világgazdaság strukturális változásával meginogni láts
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos
Követett részvények - 2025. május
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért


- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Lemond a kormány több száz milliárdról a választások után – Mi történik?
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Lantos Csaba: történelmi hétvége volt a magyar árampiacon, de van még teendő
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit
Történelmi pofont kapott az USA: fel lehet ebből állni?
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.