Megjelent a Jedlik Ányos pályázat társadalmi egyeztetésre! (x)
Prémium

Megjelent a Jedlik Ányos pályázat társadalmi egyeztetésre! (x)

PR cikk
Minimum 10 millió Ft, maximum 1 milliárd Ft támogatás!

Cégének magas az energiaszámlája, vagy épp a zöldenergia-szektorban keres új üzleti lehetőségeket? A Jedlik Ányos Energetikai Program kereteiben most 50 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatást biztosít megújuló alapú energiatermelésre és kiemelten energiatároló rendszerek telepítésére. A támogatás akár 50% intenzitású lehet a KKV-k számára, a pályázat várhatóan 2025. augusztusban kerül meghirdetésre, a projekt megvalósításának végső határideje pedig 2027. december 31.

Ez a pályázat ideális választás azoknak a vállalkozásoknak, akik költségcsökkentésre, energiafüggetlenségre törekszenek, valamint a telepítő cégeknek, akik a megnövekedett piaci igényekből profitálnának.

A Photomate Hungary Kft. webináriumot szervez június 23-án a pályázatról, melyre az alábbi linken tudnak jelentkezni az érdeklődők.

A Jedlik Ányos Energetikai Program keretében, 50 milliárd forintos pályázati felhívás jelent meg a megújuló alapú energiatermelés és energiatárolás támogatására vállalkozások számára. A felhívás, különösen a mikro-, kis- és középvállalkozások (KKV-k), valamint a nagyvállalatok számára kínál lehetőséget energiahatékonysági és önellátási céljaik elérésére.

Miért most van itt az idő a beruházásra?

Magyarország megújuló alapú villamosenergia-termelési kapacitása dinamikusan növekszik, és a Nemzeti Energia és Klímaterv (NEKT) 2030-ra 12 GW naperőművi kapacitást tűzött ki. Ez a gyors növekedés azonban energiatárolási kapacitás bővítés nélkül szinte lehetetlen, ezek célja a villamos-hálózat tehermentesítése. A technológia segíti a fogyasztókat a változó, megújuló alapú termelés minél nagyobb arányú hasznosításában. 2026-ig mintegy 500 MW, 2030-ra pedig több, mint 1 GW összteljesítményű energiatároló létesítmény beüzemelése várható.

A 2024-es év kezdetével egyre több már csupán piaci alapú energiatárolós projekt megvalósulását figyelhettük meg. A napelemes piac fellendüléséhez hasonló felfutást várhatunk az akkumulátoroktól is az elkövetkezendő években. Bár a magas beruházási költségek és a bevétel volatilitása visszatarthatta a piaci szereplőket. Ez a pályázat éppen ezt a piaci hiányosságot hivatott orvosolni, befektetési támogatást nyújtva energiatároló létesítmények telepítésére, valamint ehhez kapcsolódó megújuló energiatermelési kapacitás bővítésére. A támogatás célja a vállalatok energiafüggetlenségének növelése, a hálózati villamosenergia-igény kiváltása, az importfüggőség csökkentése, valamint a versenyképesség javítása a rendszeres kiadások csökkentésén keresztül.

Milyen Energiatárolóval lehet pályázni a Jedlik Ányos pályázatra?

A pályázatnak műszaki szempontjainak a Huawei energiatárolói teljes mértékben megfelelnek. Az alábbiakban egy a Huawei Luna2000-215kWh-2S10 típusú energiatárolóval megvalósult ipari projekt gazdasági áttekintését láthatjuk:

Eszközök: 1db Huawei Sun2000-100KTL (Inverter); 1db Huawei Luna2000-215kWh-2S10.

A piacon a legalacsonyabb 17 Ft / kWh LCOE* (Levelized Cost of Energy) átfolyó villamosenergia költséggel lehet számolni. Az ipari Napelemes rendszerek 22 – 38 Ft / kWh -ért termelnek energiát 15 éves távlatban. Így helyes méretezéssel 39 – 55 Ft / kWh -ért állíthatjuk elő egy ilyen rendszerrel helyben az energiát. Ez a Jedlik Ányos támogatással akár 19,5 – 27,5 Ft / kWh -ra csökkentheti a 15 éves energiaköltséget. Ezekből a számokból egyszerűen lehet megtérülést számolni a projektekre. Ráadásul a saját termelésű energia stabil, mentes a geopolitikai illetve egyéb hatásokból adódó energiaár változásokra.

LCOE*: az energiatárolási beruházások valódi költsége a teljes életciklusra vonatkozóan beleértve az eszköz-, telepítési, beüzemelési és 15 éves fenntartási költségeket az átfolyt energiához viszonyítva. A Huawei rendszerek kiemelkednek ebben a mutatóban. Bár beszerzési áruk nem feltétlenül a legalacsonyabb, tartósságuk és minimális karbantartási igényük révén hosszú távon jelentős megtakarítást eredményeznek, így gazdaságosabb és stabilabb megoldást kínálnak.

A Huawei ipari energiatároló előnyei:

  • 91,3 % teljes ciklushatásfok (mérőtől-mérőig), a piacon a legmagasabb érték. (Egyes akkumulátoros rendszerek esetén a DC – DC hatásfok számaival találkozhatunk, mely nem tartalmazza a AC-DC konverziós veszteségeket.)
  • Minimális karbantartás igényű megoldás Csupán egyes csavarok nyomatékának rendszeres ellenőrzésére és általános szemrevételezésre van szükség. A berendezés automatikusan elvégez minden rutinellenőrzést, meghibásodás esetén pedig jelzést küld az üzemeltetőnek. A hűtőfolyadék cseréje 10 év után esedékes.
  • A tartós és okos műszaki megoldásoknak hála a piacon a legmagasabb rendelkezésreállás várható a Huawei megoldásától.
  • Akár 10+5 évre kiterjeszthető gyártói garancia is elérhető.
  • A jelen pillanatban a TÜV által igazoltan (Reg no.: AK 50647435 0001, Rep no.: CN24FG8S 001) , a piacon a legmagasabb biztonsági besorolással rendelkezik a Huawei Luna2000-215kWh-2S10 energiatároló, (Demonstációs videó)

Kik pályázhatnak a Jedlik Ányos energetikai pályázatra?

A jelenlegi anyag alapján a pályázaton olyan devizabelföldi, Magyarországon székhellyel, vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező jogi személyiségű vállalkozások, gazdasági szervezetek és nonprofit gazdasági szervezetek vehetnek részt, amelyek rendelkeznek legalább egy teljes (365 nap) lezárt üzleti évvel. A támogatás formája vissza nem térítendő támogatás, pályázói saját hozzájárulással kiegészítve.

Mire lehet fordítani a Jedlik Ányos pályázati támogatást?

A pályázat keretében önállóan támogatható tevékenység az energiatároló egységek/létesítmények beszerzése (villamos- vagy hőenergia). Ehhez kapcsolódóan, de önállóan nem támogatható tevékenységek a következők:

  • Projektelőkészítés: Pályázatírás, közbeszerzési eljárások előkészítése, tervezési és engedélyezési tevékenységek, tanúsítványok beszerzése, megvalósíthatósági tanulmány készítése.
  • A megvalósítással összefüggő eszközök beszerzése:
    • Komplex saját felhasználási célú megújuló villamosenergia- és/vagy hőtermelő rendszer kiépítése, az elszámolható költségek legfeljebb 30 százaléka lehet.
    • Mérési és felügyeleti/vezérlési rendszerek kiépítése és integrációja. Ezen hardvererek szoftveres licenszei.
    • Mérőhely szabványosítása és fázisbővítés.
    • Szükséges műszaki biztonsági és élet- és vagyonbiztonsági berendezések beszerzése.
    • Energiatároló létesítmény telepítéséhez szükséges építési tevékenységek, beleértve a terület előkészítést, hálózati csatlakozást, távközlési kapcsolatok kiépítését.
  • Járulékos tevékenységek: Projektmenedzsment, mérnöki feladatok, műszaki ellenőrzés, terület előkészítés, szakértői tevékenység, tájékoztatás és nyilvánosság biztosítása, közbeszerzési eljárás lefolytatása.

Nem támogatható viszont lakás/lakhatás célú fejlesztés, kizárólag a közcélú hálózatba vagy távhőrendszerbe történő betáplálási szándékú energiatermelés, valamint a távhőrendszerről történő leválás. Fontos, hogy a pályázat benyújtása előtt megkezdett projekthez nem nyújtható támogatás.

Mekkora támogatást lehet elnyerni a Jedlik Ányos pályázattal?

Pályázatonként minimum 10 millió Ft, maximum 1 milliárd Ft támogatás igényelhető. A maximálisan adható támogatás az elszámolható költségek legfeljebb 50 százaléka lehet. A támogatási intenzitás a vállalkozás méretétől függ:

  • Mikro- és kisvállalatok: 50%
  • Közepes méretű vállalatok: 40%
  • Nagyvállalatok: 30%

A pályázatok támogatására rendelkezésre álló keretösszeg 50 milliárd Ft, ebből 25 milliárd Ft a mikro-, kis- és középvállalkozások részére kerül elkülönítésre. A várható támogatott pályázatok száma 2500-2600 db.

Milyen Műszaki és Szakmai elvárásoknak kell megfelelni a Jedlik Ányos támogatásnál?

A pályázat tervezet az alul teljesítő rendszereket a pályázat részleges visszafizetésére fogja kötelezni!

A támogatás eredményeként létrejövő energiatároló, valamint megújuló energiatermelő kapacitásnak meg kell felelnie az (EU) 2018/2001 irányelv fenntarthatósági és ÜHG megtakarítási kritériumainak. A tárolt energia legalább 75%-át közvetlenül csatlakoztatott megújuló energiaforrásokból kell tárolni a működés minden évében. A projekt során beszerzésre kerülő energiatároló egység/létesítmény teljesítményének el kell érnie legalább a projekthelyszínen rendelkezésre álló vagy tervezett megújuló energiatermelő létesítmény/eszközök összkapacitásának 20%-át.

„Felhívjuk a figyelmet, hogy a közvetlenül csatlakoztatott, megújuló forrásokból származó tárolt energia éves 75%-os arányától való, évenként (365 nap) mért, negatív eltérés a beruházási támogatás visszafizetési kötelezettségével jár, az eltérési százalékpontok ötödéig az 5 éves fenntartási időszak során.” Ebből kifolyólag az alapos tervezés és a jövőbeli fogyasztási szokások vizsgálata kiemelt fontosságú.

Továbbá:

  • A beruházások kizárólag fizikailag csatlakoztatott rendszerek esetén valósíthatóak meg.
  • Kapcsolódhat elosztóhálózat-üzemeltetőhöz (DSO), mérlegkörhöz és kereskedőhöz is. A szigetüzemű működés is támogatható.
  • A pályázat benyújtásakor rendelkezésre kell állnia a megújuló energiatermelésre vonatkozóan az alábbiak legalább egyikének: megújuló energiatermelő egység terve (pl.: koncepció terv, műszaki vagy kiviteli terv, engedélyes építési terv), a szükséges engedélyek, próbaüzemi jegyzőkönyv, vagy működőképes megújuló energiatermelő kapacitás.

Azok számára, akik energiatárolási beruházásban gondolkodnak, kiemelten fontos a megbízható szakmai háttér.

A Photomate Hungary Kft. ezen a területen kiemelkedő tapasztalattal rendelkezik, és partnereinek teljes körű támogatást kínálnak: a szolár és energiatárolós rendszerek disztribúciójától a szakszerű telepítésig mindenben számíthatnak rájuk.

Kép1
Gyermely, 1,2 MWh Energiatároló rendszer
Kép2
Ineton, Magyarország első C&I Luna energiatároló rendszere 193 kWh

A pályázatra várhatóan 2025 augusztusától lehet jelentkezni. A pályázatot kizárólag magyar nyelven, elektronikusan, a pályázati portálon keresztül lehet benyújtani. A projekt megvalósulásának záró dátuma és a költségek elszámolhatóságának végső határideje 2027. december 31.

(x)

Holdblog

Szegény, de szexi...

Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

EUYOU – Mit tanultunk, és merre tovább az EU kohéziós politikájában?

EUYOU – Mit tanultunk, és merre tovább az EU kohéziós politikájában?

2025. július 14.

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!