
Manapság, ha valaki talál egy egyforintost a fiókja alján takarításkor, valószínűleg a szemétbe vágja az elhasznált papírtörlővel együtt. Az 1 forintosunkat ugyanis megette az infláció, pedig egykor még egészen korrekt pénzmennyiségnek számított. Ez az 1 forint, amit az emberek ma már semmire sem tartanak, egykor 400 000 kvadrillió magyar pengőt ért. Igen, jól írtuk le: 400 000 kvadrilliót, 1946 augusztusában, amikor a teljesen kivérzett pengőt váltotta le.
Egy pénz halála
A magyar pengő története igen tragikusan ért véget: szinte teljesen összeomlott a pénzalapú gazdaság Magyarországon 1946-ban, és újra virágozni kezdett a cserekereskedelem, amíg a Nagy-kormány pénzügyi reformja meg nem hozta a gyümölcsét. De mi is történt pontosan, hogyan tudott teljesen elégni a magyarok fizetőeszköze?
A második világháborúban Magyarország nagyon pórul járt: brutális pusztítás, súlyos emberáldozatok, embertelen gyilkosságok, és mindezek tetejébe még az ország alapos kifosztását is el kellett szenvednünk. A gyáraink és a kritikus infrastruktúránk jelentős része elpusztult, a termelés emiatt pedig drámaian visszaesett. Erre jött még a nyakunkba a moszkvai fegyverszüneti egyezményben megállapított jóvátétel is, ami mellett amúgy már eleve általános pénzhiány volt az országban.
A Horthy-rendszer által 1926-ban bevezetett stabil pengő már 1944-ben megremegett, és kezdte elveszíteni az értékét. A pénzünk szinte előre érezte, hogy jön a totális bukás és azon év végére jócskán le is zuhant az értéke.
A rákövetkező év viszont még brutálisabb csapást hozott: a pengő 45-ben már az előző évi értékének a hatvanketted(!) részére zuhant. Ez már önmagában is olyan csapás volt, amiből nehéz lenne felállni, de a történet itt még közel sem ért véget.
A magyar pengő lavinaszerű elértéktelenedéséhez valószínűleg jelentősen hozzájárult az körülmény, hogy az Ideiglenes Kormány felelőtlen pénznyomtatásba kezdett, hogy megpróbálja kezelni a szorult helyzetét. Az állami bankóprés veszélyes játék, különösen olyankor, ha a gazdaság teljesítőképessége egyáltalán nem indokolja azt, hogy több pénzt öntsünk a rendszerbe.
Noha végzetes lépés a felborult költségvetési helyzetet pénznyomtatással egyengetni, érdemes azért átlátni azt az ördögi dinamikát, ami ilyenkor lejátszódik, hogy jobban megértsük, miért is próbálkoztak ezzel. Amikor az infláció elkezd begyorsulni, akkor az állami szektor költségei is hirtelen megemelkednek. Ez pedig alapjaiban képes veszélyeztetni a közművek és az állami szervezetek kritikus működését.
Ördögi kör
Az ország vezetése ilyenkor már általában nem képes olyan módon alakítani az adóbevételein, hogy egyensúlyban maradjanak a bevételek és a kiadások, emiatt aztán hamar elkezdenek gyűlni a kifizetetlen tételek. Hitelfelvételi lehetőségek híján kerül ilyenkor elő az a csábító lehetőség, hogy az állam a pénznyomtatási monopóliumával élve, egyszerűen csak hozzon létre magának pénzt, amiből fedezni tudja az égető kiadásait.
Ez lényegében ahhoz vezet, hogy a pénzmennyiség hirtelen elkezd emelkedni a gazdaságban, miközben a szolgáltatások és reáljavak száma nem változik érdemben. Ha nagyon elveszti az állam az egyensúlyt, és a kiadásainak a túlnyomó részét már pénznyomtatásból fedezi, akkor az gyorsan, szinte teljes mértékben inflációra fordítódik át. Egyszóval az árak elkezdenek szépen alkalmazkodni a nagyobb pénzmennyiséghez, és az állam emiatt folyamatosan abban a helyzetben találja magát, hogy egyre több és több pénzre van szüksége. Az ilyen folyamatok általában hiperinflációba torkollnak, és pontosan ez történt Magyarországon is.
A jelenség nem lehetett teljesen új az ország vezetése számra, mivel a németeknél az első világháborút követően már végbement egy ilyen drámai folyamat. Ott is a gyengélkedő, levert gazdaság, az államháztartás felborulása, és a jelentős jóvátételi kötelezettségek toxikus kombinációja vezetett a márka teljes elértéktelenedéséhez.
Magyarország ugyanakkor 1946-ban még a német hiperinflációt is felülmúlta: nálunk az árak az év júniusában 15 óránként megduplázódtak. Ez egészen konkrétan egy olyan szédítő inflációs örvény volt, amilyet még soha nem látott a világ.
Versenyfutás az inflációval
A kormányzat érdekes módon sokáig megpróbálta tartani a lépést a száguldó árakkal és folyamatosan nagyobbnál nagyobb címleteket bocsájtott ki. Mintha csak azt hitték volna, hogy megnyerhetik ezt a futóversenyt. A pengőt a milpengő követte (milliós szorzó), aztán jött az egymilliárdos címlet. Ez volt az a pillanat, amikor tulajdonképpen mindenki egyhamar milliárdossá vált Magyarországon, mégis talán még soha előtte nem volt ennyire sok pénztelen ember hazánkban.
A milliárdos pengő is igencsak rövid életűnek bizonyult, és jöhetett helyébe a bilbengő, ami ugye újabb ezerszeres inflálódást próbált lekövetni. Így jutottunk el 1946 júniusáig a százmilliós bilpengőig, ami máig világtörténelmi rekordnak számít.
Soha senki nem bocsájtott ki azóta sem ekkora számjeggyel bíró címletet.
Megszületett a forint
Ez a szédületes címkézés még folytatódott volna Nagy Ferenc kormányának vezetésével, de innentől kezdve új irányt vett hazánk sorsa és 1946. augusztus elsején megszületett a forint. Ez az a fizetőeszköz, amit azóta is a pénztárcánkban tartunk, és amiből nagy szerencsénkre még csak 20 ezres címlet létezik.
A kormányzat a Bethlen-féle konszolidáció példáját követve ezzel az új valutával, a költségvetés szigorú felügyeletével és némi szerencsével (elkezdett javulni a gazdasági környezet) le tudta győzni a hiperinflációt. Ez az eset, ami a magyarok pénzével történt, egészen rendkívülinek számít a gazdaságtörténelemben. Ilyen magas inflációs rátával nagyon hosszú ideig senki sem "büszkélkedhetett" a világon. Egy őrült afrikai diktátor kellett hozzá, hogy ezt a rekordunkat Zimbabweban megdöntse 2008-ban.
A forintunk azóta él és virul. Noha élt azért át mai szemmel nézve magasabb inflációs időszakokat a története során, de hiperinflációhoz közeli helyzet szerencsére egyszer sem alakult ki. Az értéktartását ugyanakkor azért nem illeti meg túl sok dicséret. Érdemes emésztgetni például, hogy a bevezetésekor milyen szintről is indult.
1946-ban 1 grammnyi arany még durván 13 forintba került, ma ez az árfolyam 15 ezer fölött van. Az amerikai dollár az induláskor 11,7 forint környékén lebegett, ami a mai 300 körüli értéktől mérföldekre van. A tendencia elgondolkodtató, de emiatt aggódni azért szerencsére annyira most nem kell. Mindaddig amíg kiszámítható mederben romlik a pénzünk, addig nem valószínű, hogy komolyabb társadalmi költségekkel kellene számolnunk. Baj csak a meglepetésekből lehet.
Címlapkép forrása: András Bence
Tervek kerültek Donald Trump elé, Európában is nagy a mozgolódás - Háborús híreink szombaton
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Kemény fenyegetést küldött Medvegyev: ha ezt meglépi Zelenszkij, Kijev nincs többé
Az ukrán elnök korábban azt üzente, nem tudja garantálni a Moszkvába érkező küldöttségek biztonságát.
Ballisztikus rakétát tesztelt a támadásra készülő atomhatalom
Attól tartanak, hogy megtámadja őket a szomszédos atomhatalom.
Donald Trump mint pápa? Itt az amerikai elnök újabb furcsa húzása
Érdekes képet posztolt az USA vezetője.
Milliárdok áramlanak Dél-Amerikába a nearshoring jelenség miatt
Imádják a befektetők a kontinenst.
Pokolgép robbant Thesszalonikiben
A készítője egy közeli bank épületénél tervezte elhelyezni.
Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)
A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs és Zsolt mellett a színpadon Zsiday Viktor, Móricz...
The post Üdvözlünk minde
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító faj leginkább gátépítő tevékenységéről ismert, ám
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a
Greenhushing: új trend a vállalatok világában
A greenwashing mellett az utóbbi időben egy új vállalati zöld kommunikációs trendet is megfigyelhetünk.


- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Csányi Péter: akár 35-40 ezer forint is lehet az OTP árfolyama
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.