
Kiderült a kettős beszéd
A BBC által megszerzett másik brit kormányzati kommunikációs papír viszont azt is jelzi, hogy mást kell kifelé kommunikálni, mint amit az EU-nak szűk körben már elmondtak. Ebben a kommunikációs stratégiában egyébként az is benne, hogy a Brexit halasztására kötelező törvényt ki lehet kerülni és így mégis október végén szűnne meg az Egyesült Királyság uniós tagsága.
A péntek délutáni fejlemények legnagyobb újdonsága, hogy Boris Johnson egy bírsági beadvány szerint valójában igenis hajlandó lenne a Brexit harmadik halasztására, ha az nagyon muszáj.
Márpedig a BBC információi szerint maga a brit kormány is csak minimális esélyt ad annak, hogy október közepéig, az EU-csúcsig meg lehetne állapodni egy alternatív kilépési megállapodásról. A Politico péntek reggeli hírlevele szerint Michel Barnier, az EU Brexit-ügyi főtárgyalója a végsőnek szánt szerdai Johnson-ajánlat kapcsán azon tűnődött egy EU-s nagyköveti ülésen, hogy az valóban komoly-e, vagy csak egy csali, azaz az előrehozott brit választások kirobbantását szolgáló látszat-ajánlat. Ha ugyanis a most benyújtott Johnson-terv komolytalan az EU számára, márpedig úgy tűnik, hogy igen, és ezt a londoni kormány is tudja, akkor ebből a Brexit halasztása és egy új választás kiharcolása következne. Ebbe a keretbe kell tehát ágyazni mindazt, ami péntek délután kiderült a Brexitről és annak esetleges harmadik halasztásáról.
Miből derült ki a halasztási szándék?
Pénteken ismertté vált kormányzati dokumentumok szerint Boris Johnson brit miniszterelnök kezdeményezné az Európai Uniónál a brit EU-tagság október 31-én esedékes megszűnésének (Brexit) elhalasztását, ha a közbeszédben csak Benn-törvénynek mondott jogszabályban előírt határidőig nem születik új megállapodás a Brexit feltételrendszeréről. Ezt a brit kormány által a polgári peres ügyekben illetékes legfőbb skóciai bíróság elé beterjesztett jogi dokumentáció tartalmazza - írja az MTI.
Az Edinburghban ülésező Court of Session pénteken kezdett tárgyalni egy keresetet, amelynek benyújtói azt kívánják kimondatni a bírósággal, hogy a kormányfőt jogi eszközökkel kényszeríteni lehet a Brexit halasztására, ha nincs megállapodás az EU-val a kilépési feltételekről.
A londoni alsóház a múlt hónapban elfogadott egy törvényt (Benn-törvény), amelynek alapján ha október 19-ig a brit parlament nem járul hozzá egy új Brexit-megállapodáshoz, és ahhoz sem, hogy a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnjön meg, Johnsonnak kezdeményeznie kell az EU-nál a kilépés elhalasztását 2020. január 31-ig.
Boris Johnson az elmúlt hetekben számtalan fórumon elmondta, hogy még a Benn-törvény ellenére sem hajlandó a Brexit újabb, immár harmadik halasztását kérni, inkább meghal, mint hogy ilyet tegyen, mert szerinte a népakarat egyértelműen az, hogy végre lépjen ki az ország az EU-ból, akár megállapodás nélkül is. Ehhez képest a valóság az, hogy Johson igenis meghajolna a Benn-törvény előtt és hajlandó kérni az EU-tól a Brexit halasztását, igaz a Downing 10 kommunikációs stratégiája azt is hangsúlyozza: látnak még kibúvót is a Benn-törvény előtt, hogy ne kelljen a Brexit további halasztását kérni.
Egyelőre tehát a Brexit harmadik halasztása nem vehető biztosra akkor, ha október közepéig nincs meg a módosított kilépési megállapodás az EU-val, csak valószínű forgatókönyv.
Az, hogy a Johnson-kormány továbbra is látja a jogi mozgásteret arra, hogy a Benn-törvény alól kibújjon és október végével ratifikált megállapodás nélkül lépjen ki az EU-ból, feltehetően továbbra is idegesíti a politikusokat és a befektetőket is. Ez abból is látszik, hogy:
- Az ír külügyminiszter pénteken is úgy nyilatkozott az ír RTE rádiónak, hogy szerinte a Benn-törvény megléte ellenére is fennáll még a megállapodás nélküli október végi brit kilépés esélye,
- A pénteki brit kormányzati bírósági beadvány szövege ellenére sem erősödik a font, sőt: még tovább is gyengült a dollárral szemben a kora délutáni 1,2340-ről 1,2270-ig.

Címlapkép forrása: Peter Summers/Getty Images

Győzött Trump és a kriptolobbi: elfogadták Amerikában a stablecoinok új szabályozását
Ez lesz az első ilyen szövetségi szintű törvény.
Arab technológiai óriással kötött stratégiai védelmi ipari együttműködést a 4iG leánycége
Három megállapodás is született a felek között.
"Szuperüzletre" készül Zelenszkij Trumppal, Ukrajnától kaphat drónokat Amerika
Más országokkal is tárgyal az ukrán vezetés.
Az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját bírálta, és egy új bankvásárlást is belengetett Csányi Péter
Szerinte öt éven belül be kellene vezetnünk az eurót.
Együttműködési megállapodást kötött a 4iG az Egyesült Arab Emírségek két vezető cégével
Az egyik a Yettel anyacégének a többségi tulajdonosa.
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.
A szegényeket nem, de az adófizetőket az út szélén hagyják
Sokan találkozhattak már olyan, Amerikából származó videókkal, ahol kórházi betegek mutogatják a forintban akár több tíz millióra rúgó számlájukat. Erre a magyar "ingyenes" közegészs
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Nulla kamat, nulla önerő - és mégis működhet?
A GINOP Plusz új forgóeszköz hitele lehet a 2025-ös év legpraktikusabb KKV finanszírozása.
Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Egészségpénztári adókedvezmény lakáshiteleseknek: új lehetőség azonnali törlesztésre Jelentős könnyítést fogadott el az Országgyűlés a laká
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
