
Miután tegnap pozitív hangvételű üzeneteket mondott mind az ír, mind a brit miniszterelnök kettejük találkozójáról (van ösvény a módosított kilépési megállapodáshoz), ma délelőtt hűtötte a kedélyeket Donald Tusk, az Európai Tanács Cipruson tartózkodó elnöke. Ő ugyanis még úgy tudta, hogy még mindig nem kapott az Európai Bizottság reális és működőképes terveket a londoni kormánytól, így ma estig adott időt arra, hogy ezt megtegyék, különben a jövő csütörtök-pénteki EU-csúcson biztosan nem lesz meg az alku.
Tusk figyelmeztetése idején azonban már túl voltunk egy kulcsfontosságú reggeli egyeztetésen Michel Barnier (fenti képünkön) és Stephen Barclay, azaz az EU és az Egyesült Királyság Brexit-ügyi főtárgyalója között, amely a Reuters információ szerint konstruktív légkörben zajlott. Ezután ült össze a 27 uniós tagállam nagykövete egyeztetni a tervekről és a hírügynökség újabb értesülése szerint ezen megadták a diplomaták a felhatalmazást Barniernek arra, hogy lefolytassa a következő napokban a mélyreható tárgyalásokat az Egyesült Királysággal a kilépési feltételek esetleges módosításáról.
Ezek tartalma még mindig nem ismert, ugyanis korábban a brit javaslatokat (végülis lenne határellenőrzés az északír-ír határon és szabályozói különbség az északír-nagy-britanniai határon) lesöpörte az asztalról az EU.
Egyelőre tehát nem tudni, hogy a britek tárgyalási javaslata miben és mennyit mozdult el ahhoz, hogy most az EU tárgyalásokra érdemesnek tartja a bemutatott elképzeléseket.
Ráadásul az idő tényleg nagyon szorít, mert az október 17-18-i EU-csúcson már az állam- és kormányfőknek kellene szentesítenie azt a módosított kilépési megállapodást, amit addig esetleg nyélbe lehet ütni. Ha azon a csúcstalálkozón nem lesz módosított alku, akkor egy brit törvény szerint másnap, azaz október 19-én szombaton (a Falkland-háború óta példátlan időpontban!) összeül a brit alsóház, hogy felszólítsa Johnsont a Brexit október 31-i dátumának újabb halasztására január végéig.
Nagy kérdés, hogy ha ennek a törvénynek és felszólításnak nem felel meg Boris Johnson, akkor mi jön. Elvileg megbuktatható bizalmatlansági indítvánnyal, vagy be is perelhető bíróság előtt, de mindkét útnak vannak buktatói: a bizalmatlansági indítvány még esélyes is, hogy átmegy, és az új miniszterelnök már várhatóan kéri a halasztást, de az már bizonytalan, hogy az előrehozott választások kiírásához összejön-e a kétharmados parlamenti többség (márpedig a politikai állóháborúból való kimozduláshoz erre lehet szükség, ha viszont erre nem kerül sor, akkor nagy kérdés, hogy minek adjon harmadik halasztást is a Brexitre az EU). A bírósági út pedig időigényes lehet és jogi harccá válna egy olyan ügy, amely végülis politikai döntés kérdése.
Arra a jelzésre, hogy Barnier megkapta a zöld lámpát az EU-s nagykövetektől az intenzív tárgyalások lefolytatására, még tovább szárnyalt az egyébként is háromhetes csúcson lévő font a dollárral szemben. A jegyzések 1,2560-ről 1,2680-ig ugrottak, ahol utoljára több mint 3 hónapja nem járt a font. A tegnap délutáni ír-brit miniszterelnöki találkozóról megjelenő első pozitív hírek óta (1,2220) tehát a font több mint 3,5%-ot szárnyalt, ami mindenképpen figyelemre méltó bizakodásra utal a piaci szereplők körében, illetve a fontesésre játszó pozíciók tömeges kényszerű zárását is tükrözi.


Az új Brexit-megállapodás növekvő esélye miatt a font a forinttal szemben is jelentősen erősödött tegnap óta. Csütörtökön reggel ég 370 körül is járt az árfolyam, a biztató hírek hatására azonban péntek délutánra már 379 körülig ugrott. 382-es árfolyam felett már sokhavi font csúcsról beszélhetnénk.

Címlapkép forrása: Adam Berry/Getty Images

Vészjósló jövőképet rajzolt fel Ukrajnának Trump jobbkeze, milliók élete lehet a tét
Nem biztos, hogy Amerika képes lesz megoldani a helyzetet.
Szép csendben Kínánál is nagyobb katonai erővé válhat az EU
Új tervvel küzdi élvonalba magát a kontinens.
Bizonytalankodnak a befektetők, keresik az irányt a tőzsdék
Fontos gyorsjelentések jönnek a héten.
Tűzszünetet jelentett be Vlagyimir Putyin, Harkivben nyomulnak az oroszok - Háborús híreink hétfőn
Cikkünk folyamatosan frissül.
Sarkos véleményt mondott Zelenszkij Putyin tűzszünetéről: csak parádézni akar
Az ukrán elnök szerint a világ nem akar május 8-ig várni a fegyvernyugvásra.
Nyaralás: készpénz vagy kártya?
Jön a nyaralási szezon, sokan mennek külföldre és ott idegen devizában kell fizetniük. Két lehetőségük van, vagy a bankkártyájukat használják vagy készpénzt használnak. A legtöbb emberne
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.