Túlzottdeficit-eljárás: az Európai Tanács még nem fogadta el a magyar terveket
Uniós források

Túlzottdeficit-eljárás: az Európai Tanács még nem fogadta el a magyar terveket

Portfolio
Az Európai Unió Tanácsa elfogadta hét túlzottdeficit-eljárás alá vont tagállam számára a korrekciós ajánlait. Magyarország esetében ugyan az Európai Bizottság múlt pénteken már előzetes megállapodásra jutott a kormánnyal, a magyar terveket egyelőre még nem fogadta el a pénzügyminisztereket tömörítő Ecofin-csoport. Az ajánlások célja, hogy az érintett országok a GDP 3%-os hiányküszöbe alá csökkentsék államháztartási deficitjüket, miközben fenntartható gazdasági pályát követnek.

Az EU Tanácsa ajánlásokat fogalmazott meg Belgium, Franciaország, Olaszország, Málta, Lengyelország, Szlovákia és Románia számára, hogy túl magas költségvetési hiányukat meghatározott időn belül korrigálják – közölte az Ecofin-ülés után az ET.

Magyarország módosított, a kormány által beterjesztett kompromisszumos középtávú strukturális tervét ugyan a Bizottság múlt hét pénteken elfogadta, arról kedden még nem szavaztak a Tanácsban.

Már előzetesen is sejteni lehetett, hogy csak a februári Ecofin-ülésen veszik napirendre a magyar túlzottdeficit-eljárással kapcsolatos dokumentumot.

A többi ország esetében elfogadott ajánlások konkrét kiadási növekedési pályákat és határidőket tartalmaznak, amelyek illeszkednek az egyes tagállamok középtávú fiskális-strukturális terveihez. Például Belgiumnak 2027-ig, míg Romániának 2030-ig kell korrigálnia a hiányt, betartva a kiadások növekedésére vonatkozó szigorú korlátokat.

A túlzottdeficit-eljárás célja, hogy az érintett országokat fokozott felügyelet alá helyezze és hatékony cselekvésre ösztönözze, ezzel biztosítva az államadósság fenntarthatóságát. Az új gazdasági kormányzási keret alapján a tagállamoknak középtávú terveket kell készíteniük, amelyek részletezik kiadási pályájukat, prioritásos reformjaikat és beruházásaikat.

Az ajánlások szerint Franciaországnak például 2029-re kell a GDP 3%-a alá csökkentenie hiányát, évente legfeljebb 1,2%-os kiadási növekedéssel.

A romló költségvetési fegyelem különösen komoly problémát jelentett Romániában, amely 2020 óta áll túlzott hiány eljárás alatt. Az Európai Tanács szerint az ország eddig nem tett elegendő lépést a helyzet javítására, így továbbra is szigorú felügyelet alatt marad. Az EU új gazdasági irányítási szabályai, amelyek 2024 áprilisa óta vannak érvényben, a tagállamok fiskális terveinek és az uniós ajánlásoknak szorosabb összehangolását célozzák.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet