
Miközben Donald Trump fokozza kereskedelmi háborúját, az Európai Unió igyekszik megfékezni a károkat és megvédeni gazdasági érdekeit. A Bizottság hétfőn bejelentette: teljes kölcsönös ipari vámmentességet ajánlott fel az Egyesült Államoknak, hogy elkerülje a konfliktus eszkalálódását.
Ursula von der Leyen világossá tette, hogy az EU nyitott egy korrekt megállapodásra, de készen áll arra is, hogy nagyon kemény válaszlépéseket tegyen, ha Washington nem hajlandó engedni.
A javaslat tehát nem pusztán a békülés szándékát tükrözi, hanem a nyomásgyakorlás eszköze is: Brüsszel szeretné elkerülni az összeütközést, de nem kívánja fegyvertelenül nézni az európai érdekek megsértését – számolt be a L'Express.
Az Európai Bizettség vezetője egyértelművé tette: kész teljesen eltörölni az ipari termékekre vonatkozó vámokat – köztük a járművekre kivetett tarifákat is –, ha az Egyesült Államok is ugyanezt teszi. Ursula von der Leyen bizottsági elnök brüsszeli sajtótájékoztatóján kijelentette: az EU egy „nulla a nulláért” vámegyezményre törekszik Washingtonnal, amely mindkét fél számára megszüntetné az ipari vámokat.
„Előbb-utóbb tárgyalóasztalhoz ülünk, és meg fogjuk találni a kölcsönösen elfogadható megoldást” – tette hozzá Maros Sefcovic, az EU kereskedelmi biztosa, aki szintén hangsúlyozta, hogy készen van egy lista az EU által megtehető, az Egyesült Államok számára fájdalmas ellenlépésekről is – írta meg a Reuters.
A tagállamok kereskedelmi miniszterei hétfőn Luxembourgban egyeztettek a lehetséges uniós válaszlépésekről. Franciaország külkereskedelmi minisztere szerint nem zárható ki semmilyen lehetőség, akár amerikai szolgáltatások elleni fellépés sem, és meg kell nyitni az úgynevezett „európai eszköztárat”, amely szerinte kifejezetten erőteljes válaszlépésekre is alkalmas. A francia javaslat szerint az EU aktiválhatná az „anti-koerciós eszközt”, amely többek között lehetővé tenné amerikai cégek kizárását az uniós közbeszerzésekből.
Sőt, akár egyes amerikai befektetések blokkolását. Ezzel Brüsszel világossá tenné, hogy nemcsak védekezni tud, hanem vissza is tud vágni.
Ugyanakkor több tagállam óvatosságra int. Németország szerint a tőzsdei zuhanás figyelmeztető jel, és minden fél csak veszíthet egy kereskedelmi háborúban. A berlini kormány szerint a jelenlegi helyzetben intelligens és higgadt lépésekre van szükség, nem eszkalációra. Írország még határozottabban ellenezte az olyan válaszokat, amelyek az amerikai technológiai szektort céloznák.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter egyedüliként hibáztatta az Európai Bizottságot a Trump által kivetett vámok miatt, valamint jelezte, hogy Magyarország ellenzi az ellenlépéseket. Mivel a kereskedelmi ügyekben nincs szükség egyhangú szavazásra, a magyar ellenkezést vélhetően elsöpri majd a tagállamok minősített többsége, ha a lépésekről kell dönteni.
Az ír külügyminiszter szerint ez „rendkívüli eszkalációt” jelentene, amit semmiképpen nem támogatna, mivel Írország gazdasága szorosan kötődik az amerikai techcégekhez.
A nézetkülönbségek ellenére egyelőre úgy tűnik, az EU tagállamai nem szakadtak szét, és továbbra is egységes fellépést szorgalmaznak.
Az uniós vezetés emellett gyorsítaná a világ más részeivel kötendő szabadkereskedelmi megállapodásokat. Maros Sefcovic kereskedelmi biztos szerint Európának alkalmazkodnia kell a globális kereskedelemben bekövetkezett paradigmaváltáshoz. A Bizottság célja, hogy csökkentse az Egyesült Államoktól való függőséget, és megerősítse az EU pozícióját olyan partnerekkel, mint például Dél-Amerika vagy Délkelet-Ázsia.
Bár ez nem jelent azonnali megoldást a mostani válságra, hosszú távon kulcsfontosságú lépésnek tekintik az európai stratégiai autonómia megteremtéséhez.
Eközben az európai ipar máris érzi a bizonytalanság hatásait. A pénzpiacok pánikreakciója és a kilátásba helyezett vámok komolyan veszélyeztetik az exportot, a beszállítói láncokat és a beruházási bizalmat. A JPMorgan arra figyelmeztetett, hogy a vámok várhatóan növelik az inflációt és lassítják a gazdasági növekedést, sőt, akár recesszióhoz is vezethetnek. Brüsszelben már elkezdődtek az egyeztetések arról, milyen célzott támogatási programokra lehet szükség a leginkább érintett ágazatok, például az autóipar számára.
Címlapkép forrása: EU
Halálos hajóbaleset Vietnamban - Legalább 27 áldozat, köztük gyerekek
A Wipha vihar turistákat sodort a halálba.
Elektromosautó‑botrány: kozmetikázták a számokat a kínai gyártók
Felfújt számok, becsapott vevők.
Saját szövetségese túrja ki az oroszokat az egyik legzsírosabb fegyverbizniszből
Ezzel valószínűleg nem sokan számoltak.
Átnevezik az ukránok a külföldi városokat: jön Dobrocsin Debrecen helyett
"Ez az egész a tiszteletről szól."
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt
Target Corporation - elemzés
2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj
G20-csoport: úton a szén-dioxid-mentes áramtermelés felé
Technológiai trendek, kihívások és szakpolitikai irányok az IEA 2025-ös jelentése alapján.

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Bikák és Medvék: Kivel jobb haverkodni a tőzsdén?
Hogyan ismerd fel, hogy épp emelkedő (bull) vagy csökkenő (bear) piacon jársz? Megtanulhatod, mikor érdemes növelni a kockázatvállalást, és mikor jobb óvatosan hátrálni.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
