Az Egyesült Államok már megkötött egy kereskedelmi megállapodást, de még várják a másik ország jóváhagyását a bejelentés előtt - közölte Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter a CNBC szerint.
Az Európai Unió egyre több fronton kényszerül védekezni a kereskedelemben az amerikai protekcionizmus, a belső megosztottság és a globális deglobalizációs trendek közepette. Donald Trump amerikai elnök újabb vámháborúja, valamint a megakadt szabadkereskedelmi tárgyalások próbára teszik Brüsszel stratégiai rugalmasságát. Ursula von der Leyen célja az egységes fellépés és új piacok keresése, de a belső és külső akadályok ezt mindeddig korlátozták – írja elemzésében a Financial Times.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter szerint az Egyesült Államok és Dél-Korea már a jövő héten kereskedelmi megállapodást köthet a két ország közötti tárgyalásokat követően - jelentette a Bloomberg.
Egyre inkább megtörnek az Európai Unió protekcionista országai, beadva a derekukat annak, hogy Brüsszel sorban kössön új szabadkereskedelmi megállapodásokat a világ nagy gazdasági blokkjaival. Donald Trump amerikai vámháborúja az olyan elzárkózó országokat is átállította, mint Franciaország és Belgium, amelyek híresen kritikusak voltak a globális nyitásnak.
Április 2-án Donald Trump amerikai elnök átfogó vámokat javasolt Amerika szinte valamennyi kereskedelmi partnerére, ami több mint 5 ezer milliárd dollárral apasztotta a globális tőzsdék értékét, és recessziós félelmeket gerjesztett. A fenyegető pénzügyi összeomlás miatt aztán az a döntés született, hogy a „kölcsönös” vámokat 90 napra „szüneteltetik”, de a Kínával szembeni „szemet szemért” jellegű megtorlás folytatódott, ami mindkét oldalon 100%-ot meghaladó, abszurd mértékű vámtarifákhoz vezetett. Trump „felszabadulás napi” további vámjának szüneteltetése három hónapig tartó lázas tárgyalásokhoz fog vezetni. Ha azonban a világ többi része bölcsen reagál, a károk teljes egészében az Egyesült Államokra fognak korlátozódni, akár úgy, hogy valamennyi liberalizáció is megvalósul minden más ország számára. Az Európai Unió kulcsszereplője lesz annak, hogy ez a kedvező végkifejlet lehetővé válik-e.
Friedrich Merz, Németország következő kancellárja szombaton bejelentette, hogy kormánya adócsökkentésekkel és új beruházásokkal kívánja gazdaságilag megerősíteni az országot – írta meg a DW.
A szabadkereskedelem és a nemzeti érdekek megvédésének fontossága melletti elkötelezettségét hangoztatta Donald Trump amerikai elnökkel tartott pénteki telefonos megbeszélésén Keir Starmer brit miniszterelnök. A Downing Street rövid péntek esti tájékoztatása szerint a két vezető áttekintette "a jelenleg is zajló és produktív" kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokat.
A Trump-adminisztráció díjakat vezet be a kínai gyártású hajókra, miután az amerikai kereskedelmi képviselő vizsgálata megállapította, hogy Kína gyakorlatai indokolatlanul terhelik az amerikai kereskedelmet - jelentette a CNBC.
Az Európai Parlament külügyi bizottságának héttagú, több pártot képviselő delegációja négynapos látogatást tett Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emírségekben, hogy erősítse az EU kapcsolatait a térséggel. Bár a szaúdi trónörökössel, Mohammed bin Szalmannal nem találkoztak, egyeztettek többek között a szaúdi külügyminiszterrel és a Gulf Cooperation Council főtitkárával. Az utazás hátterében az EU fokozódó érdeklődése áll a térség iránt, amit az elmúlt fél év diplomáciai nyitásai is jeleznek.
Míg Donald Trump amerikai elnök előszeretettel dicsekszik azzal, hogy mennyi vezető járul színe elé, Ursula von der Leyen körbeturnézta a fél világot, és ma már az ő ajtaján kopogtat számos ország vezetése. Szerinte mindenki megbízhatóságra vágyik, amit az egyik napról a másikra bejelentett, majd visszavont vámok világában nem csoda, hogy az EU-ban keresnek.
Az orosz TASZSZ hírügynökség számolt be Javier Milei argentin szavairól, aki szerint új világrend van kialakulóban.
Jean Tirole Nobel-díjas közgazdász szerint az Európai Uniónak higgadtan, de határozottan kell válaszolnia Donald Trump új vámpolitikájára, amely szerinte gazdaságilag megalapozatlan és politikailag destabilizáló. A L’Express számára írt elemzésében Tirole a védekezés három veszélyére figyelmeztet, miközben gyakorlati válaszlépéseket és strukturális reformokat is javasol. Az EU-nak szerinte nemcsak kereskedelmi, hanem technológiai, pénzügyi és védelmi szuverenciáját is meg kell erősítenie.
"Zökkenőmentesen" zajlott Tajvan és az Egyesült Államok közötti vámtarifa-tárgyalások első fordulója - közölte hétfőn Tajpejben Laj Csing-tö tajvani elnök, hozzátéve, hogy a sziget a jelenlegi kihívást lehetőségként kívánja felhasználni egy új kereskedelmi együttműködési modell kialakítására.
Friedrich Merz, Németország leendő kancellárja figyelmeztetett, hogy Donald Trump vámintézkedései növelik egy pénzügyi válság kockázatát, és egy USA-EU szabadkereskedelmi megállapodás mellett érvelt, amely ötlet korábban elutasító reakciót váltott ki az amerikai elnökből.
A dél-amerikai Mercosur-országok 50 termékre egyénileg lazíthatják a közös külső vámtarifákat, hogy nagyobb mozgásterük legyen a nemzetközi kereskedelmi tárgyalásokon – számolt be a Bloomberg.
Az Európai Unió új kereskedelmi stratégiával igyekszik csökkenteni függőségét az Egyesült Államoktól, válaszul Donald Trump amerikai elnök újabb vámintézkedéseire. Miközben az EU tárgyalásokat folytat Washingtonnal, párhuzamosan gyorsítja a szabadkereskedelmi megállapodások megkötését Ázsiával, Dél-Amerikával és más partnerekkel. A cél az ellátási láncok diverzifikálása, a piacok bővítése és az uniós gazdaság védelme a globális kereskedelmi feszültségekkel szemben – számolt be a Bloomberg.
Kétszer is megtörtént az eset, rövid időre.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Árcélokat kell meghatározniuk.
Az OTP lehet a nap nyertese?
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.