Friedrich Merz, Németország következő kancellárja szombaton bejelentette, hogy kormánya adócsökkentésekkel és új beruházásokkal kívánja gazdaságilag megerősíteni az országot – írta meg a DW.
A szabadkereskedelem és a nemzeti érdekek megvédésének fontossága melletti elkötelezettségét hangoztatta Donald Trump amerikai elnökkel tartott pénteki telefonos megbeszélésén Keir Starmer brit miniszterelnök. A Downing Street rövid péntek esti tájékoztatása szerint a két vezető áttekintette "a jelenleg is zajló és produktív" kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokat.
A Trump-adminisztráció díjakat vezet be a kínai gyártású hajókra, miután az amerikai kereskedelmi képviselő vizsgálata megállapította, hogy Kína gyakorlatai indokolatlanul terhelik az amerikai kereskedelmet - jelentette a CNBC.
Az Európai Parlament külügyi bizottságának héttagú, több pártot képviselő delegációja négynapos látogatást tett Szaúd-Arábiában és az Egyesült Arab Emírségekben, hogy erősítse az EU kapcsolatait a térséggel. Bár a szaúdi trónörökössel, Mohammed bin Szalmannal nem találkoztak, egyeztettek többek között a szaúdi külügyminiszterrel és a Gulf Cooperation Council főtitkárával. Az utazás hátterében az EU fokozódó érdeklődése áll a térség iránt, amit az elmúlt fél év diplomáciai nyitásai is jeleznek.
Míg Donald Trump amerikai elnök előszeretettel dicsekszik azzal, hogy mennyi vezető járul színe elé, Ursula von der Leyen körbeturnézta a fél világot, és ma már az ő ajtaján kopogtat számos ország vezetése. Szerinte mindenki megbízhatóságra vágyik, amit az egyik napról a másikra bejelentett, majd visszavont vámok világában nem csoda, hogy az EU-ban keresnek.
Az orosz TASZSZ hírügynökség számolt be Javier Milei argentin szavairól, aki szerint új világrend van kialakulóban.
Jean Tirole Nobel-díjas közgazdász szerint az Európai Uniónak higgadtan, de határozottan kell válaszolnia Donald Trump új vámpolitikájára, amely szerinte gazdaságilag megalapozatlan és politikailag destabilizáló. A L’Express számára írt elemzésében Tirole a védekezés három veszélyére figyelmeztet, miközben gyakorlati válaszlépéseket és strukturális reformokat is javasol. Az EU-nak szerinte nemcsak kereskedelmi, hanem technológiai, pénzügyi és védelmi szuverenciáját is meg kell erősítenie.
"Zökkenőmentesen" zajlott Tajvan és az Egyesült Államok közötti vámtarifa-tárgyalások első fordulója - közölte hétfőn Tajpejben Laj Csing-tö tajvani elnök, hozzátéve, hogy a sziget a jelenlegi kihívást lehetőségként kívánja felhasználni egy új kereskedelmi együttműködési modell kialakítására.
Friedrich Merz, Németország leendő kancellárja figyelmeztetett, hogy Donald Trump vámintézkedései növelik egy pénzügyi válság kockázatát, és egy USA-EU szabadkereskedelmi megállapodás mellett érvelt, amely ötlet korábban elutasító reakciót váltott ki az amerikai elnökből.
A dél-amerikai Mercosur-országok 50 termékre egyénileg lazíthatják a közös külső vámtarifákat, hogy nagyobb mozgásterük legyen a nemzetközi kereskedelmi tárgyalásokon – számolt be a Bloomberg.
Az Európai Unió új kereskedelmi stratégiával igyekszik csökkenteni függőségét az Egyesült Államoktól, válaszul Donald Trump amerikai elnök újabb vámintézkedéseire. Miközben az EU tárgyalásokat folytat Washingtonnal, párhuzamosan gyorsítja a szabadkereskedelmi megállapodások megkötését Ázsiával, Dél-Amerikával és más partnerekkel. A cél az ellátási láncok diverzifikálása, a piacok bővítése és az uniós gazdaság védelme a globális kereskedelmi feszültségekkel szemben – számolt be a Bloomberg.
Az Európai Unió és az Egyesült Arab Emírségek (EAE) megállapodtak egy átfogó szabadkereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalások megkezdéséről – jelentették be a felek csütörtökön.
A BMW azt tervezi, hogy extra műszakokat indít a dél-karolinai Spartanburgban található üzemében, hogy éves szinten akár 80 ezer autóval növelje a termelést, írja a Reuters.
Donald Trump vámháborúja ideológiai indíttatású, és nem szolgál hosszú távú gazdasági célt. A vámpolitika minden amerikai fogyasztót hátrányosan érint, miközben ellentmondásos és logikátlan érvekre épül – nyilatkozta Colin Grabow, a libertárius Cato Institute igazgatóhelyettese a L’Express lapnak adott interjújában. A szakértő szerint az egyre szűkülő gazdasági szabadságban a piaci mechanizmusok szétverését látja. Úgy véli, hogy a vámpolitika következményei akár a szabadkereskedelem újrafelfedezéséhez is vezethetnek.
A Donald Trump hatalomra lépésével látványosan meginduló geopolitikai átrendeződés – a szabályokon alapuló rendből az érdekszféra-politikába történő elmozdulás – az amerikai elnök által a múlt héten indított vámháborúval teljesedik ki. Úgy tűnik, az Egyesült Államok feladja korábbi vezető világpolitikai szerepét, szembefordulva korábbi szövetségeseivel is, és mindenkire lesújt, aki az elnök értelmezése szerint nyerészkedik az Amerikával folytatott kereskedelemmel. Milyen világrendet jelez előre a trumpi vámpolitika, és miért nem jó a béke szempontjából az intézményes szabadkereskedelem alapjainak kikezdése?
Az Egyesült Államok 6,8 millió ipari munkahelyet veszített el, a bérek stagnálnak 1979 óta. Emiatt kell viszonossági vámokat kivetni a világ országaira, amelyek hasznot húznak az Egyesült Államokból – állítja Peter Navarro, az amerikai elnök kereskedelmi tanácsadója. Szerinte jelenleg csak a csalók járnak jól a Kereskedelmi Világszervezet működésképtelensége miatt, ezért nem vonja vissza az Egyesült Államok a vámintézkedéseit, amíg a világ meg nem hátrál.
Több utcát lezártak.
Kezdő lépések és alaptechnikák
Eddig sem a tőke hiányzott, hanem a megfelelő becsatornázás.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.