
A Transzdiszciplináris Kutatások Intézete a Portfolio-t arról tájékoztatta, hogy az egészségügyi fókuszú egyetemi ötletverseny (úgynevezett “hackathon”) fő szervezője az EIT Health, Európa legnagyobb egészségügyi innovációval foglalkozó hálózata. A 150 egyetemet, kutatóintézetet és egészségipari vállalatot tömörítő szervezetben a régiót a PTE ÁOK ITD képviseli, így az Intézet bonyolíthatta le a Pécsi Tudományegyetem első egészségügyi ötletversenyét, amelynek győztese továbbjutott az európai döntőbe.
Az EIT Health pénzügyi és szakmai támogatásával 31 európai városban minden évben megrendezésre kerül ez az esemény, melyen 2020-ban több mint 1000 diák vett részt.
Az EIT Health Kelet-, Közép- és Dél-Európa 13 országában helyi képviselettel rendelkezik, melyek kiemelkedő jelentőségű egyetemek és kutatóintézetek. Ezek az ún. hubok szervezik meg a helyi hackathon-okat annak érdekében, hogy népszerűsítsék az egészségügyi innovációs gondolkodást, felkészítsék a résztvevőket a legalapvetőbb ismeretekkel, valamint elősegítsék az ötlet fázisban lévő projektek létrejöttét, melyeket a szervezet a későbbiekben további programokkal, pénzügyi támogatással és mentorálással támogat.
A PTE ÁOK ITD tájékoztatása szerint a Hubok egyfajta közvetítő, katalizátor szerepet töltenek be, tehát a projektek után nem részesülnek anyagi juttatásban. Tipikus feladatuk, hogy rendezvényeket, workshopokat szervezzenek, mint például a nemzetközi döntő kvalifikációját jelentő, novemberben megrendezett online hackathon. És persze több startupot is elindítottak már ezen a támogatási vonalon: a további fejlődés jellemzően attól is függ, hogy az ötlet milyen státuszban van, mennyire életképes.
Az EIT Health fő tevékenységei közé tartozik az egészségügyi innovátorok képzése, egészségügyi startup-ok támogatása és fejlesztése, valamint konzorciumok által megvalósított nagy európai egészségügyi innovációs projektek támogatása.
Az EIT Health három különböző érettségi szakaszban eltérő szolgáltatásokkal segíti az egészségügyi vállalkozásokat:
- Inkubáció: Azon vállalkozóknak és medikusoknak szól, akik induló vállalkozást kívánnak létrehozni, vagy innovációs képzést, támogatást akarnak igénybe venni (akár ötlet fázisban vannak, akár termékkel vagy prototípussal rendelkeznek).
- Validáció: Azoknak a kezdő vállalkozásoknak szól, akik a terméküket vagy szolgáltatásukat kívánják validáltatni, vagy szeretnék jobban megérteni a helyi/regionális szabályozási és finanszírozási rendszereket, illetve kapcsolatba szeretnének kerülni a piaci szakértőkkel, például gyógyszeripari szereplőkkel.
- Növekedés: Ezen tevékenységek az érettebb startup-okra fókuszálnak, hogy megkönnyítsék számukra az olyan lehetőségekhez való hozzáférést, amely a növekedéshez vagy új piacra lépéshez kell (például, ha a vállalkozás befektetőt keres).
Működő projektek születnek az innovatív ötletekből
„Az EIT Health-szel való együttműködés intenzíven hozzájárul ahhoz, hogy az innovatív ötletek felszínre kerüljenek. A közösen megvalósított programok és események segítenek megtalálni és felkarolni a piaci potenciállal rendelkező innovatív ötleteket, ezzel segítik a magyar tehetségek vállalkozóvá válását, valamint erősítik a hazai és európai egészségügyi rendszert.” – mondta el lapunknak dr. Sík Attila, a PTE ÁOK ITD intézetvezetője.
Hozzátette: mérföldkőnek számít, hogy az Intézet rendezte a Pécsi Tudományegyetem első online egészségügyi ötletversenyét, amelynek kiemelkedő eredménye, hogy az Egyetem négy brazil hallgatója jutott el a magyarországi fordulóból az európai döntőig, ahol 3. helyezettek lettek és az ötletük már biztosan továbbfejlesztésre kerül. Nem véletlenül választották a verseny központi témájának a gyermekkori cukorbetegség kérdését. Ez egy olyan betegség, amelynek a kezelése számos nehézséggel jár, így bőven van lehetőség és tér az újszerű megoldásoknak.
A versenyre tucatnyi – magyar és külföldi diákokból álló – csapat nevezett, a zsűri végül négy brazil diák ötletét, a Diagotchit választotta a legjobbnak. Ők léphettek tovább a kontinentális döntőbe, ahol nagyon komoly sikert elérve a harmadik helyen végeztek. (Mentoruk dr. Deák Máté, a PTE ÁOK ITD szakértője, és a PTE BTK adjunktusa.)
A koncepció játékos módon segít megmagyarázni a cukorbeteg gyerekeknek a betegségüket, és segít nekik megérteni a kezelés fontosságát. A diákok a húsz éve az egész világot meghódító tamagotchi mintájára egy virtuális kisállatot terveztek, aki történetesen cukorbeteg, így azokat a tüneteket produkálja és azokon a kezeléseken kell átesnie, mint a gyerekeknek.
A csapat az ötlet mellé üzleti tervet is összeállított: elképzelhető, hogy ez a jövőben részben vagy egészében valóra tud válni.
Az intézetvezető kiemelte: a PTE ÁOK ITD azzal a céllal jött létre, hogy a különböző tudományágak kutatói között kapcsolatot tudjanak teremteni, ezáltal ösztönözzék az innovációt és felgyorsítsák a kutatási eredmények áramlását a gazdaságba. A Diagotchi mindezt modellezte kicsiben, a tudományos együttműködéstől az ötlet piacra vihető formába öntéséig.
Workshop klinikusoknak
Az idei év egyik fontos projektje volt az Intézetben az az online workshop sorozat, amelyen a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ szakértőinek bevonásával - Kis Márton vezetésével - a PTE klinikusai vehettek részt annak érdekében, hogy munkájukat még hatékonyabban tudják végezni. A workshop sorozat kiváló lehetőség volt azok számára, akik ki szeretnék használni a kreativitásukat; nyitottak az újdonságok megismerésére vagy szeretnének együttműködni a megoldások kidolgozásában kollégáikkal vagy más szakértő partnerekkel.
A projekt koordinátora, dr. Liber Noémi szerint az idei pandémiás helyzet ellenére is hatékony és előremutató munka indult el a PTE klinikusaival, akik megismerkedhettek azokkal a konkrét eszközökkel, technikákkal, amelyek segítségével csapatként, kollégáikkal együttműködve valósíthatják meg innovatív ötleteiket. A résztvevők megismerték a különféle hálózatépítési lehetőségeket, elsajátítottak több innovációs megközelítést és megismerték a hatékony munkavégzés eszközeit. A munkát a következő évben folytatni fogják annak érdekében, hogy minél több klinikai problémára, igényre megoldást nyújtó valós innováció kerülhessen piacra.
A cikk megjelenését a PTE - Transzdiszciplináris Kutatások Intézete támogatta.
Címlapkép: Getty Images
Meglépte Irán, amitől mindenki rettegett - Ezt Amerika sem hagyta szó nélkül
Azonnali cselekvésre szólították fel Teheránt.
Csaknem három év után beszélt egymással Macron és Putyin, Ukrajna felé tartó amerikai fegyverszállítmányok álltak le – Háborús híreink szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Döntött Donald Trump: létfontosságú fegyverektől esik el Ukrajna
Nélkülözhetetlen high-tech eszközökről van szó.
Fontos adatok érkeztek az USA-ból - Mutatjuk a tőzsdei reakciókat
Nagy meglepetést okozott az ADP-jelentés.
VIDEÓ! Német fiskális fordulat: kiaknázatlan részvénylehetőségek?
2025-ben Németország történelmi léptékű, több mint 500 milliárd eurós, 12 év alatt megvalósuló fiskális élénkítő programot hirdetett meg a gazdaság új pályára állítására. A csoma
3 százalékos lakáshitel jön az első lakásvásárlóknak - itt vannak a részletek!
Orbán Viktor mai bejelentése felrobbantotta az internetet: új, 3%-os lakáshitelt vezetnek be első lakásvásárlóknak - bárki és bárhol igényelheti majd. De mit jelent ez pontosan? Idő közben m
Fenntartható papír falevelekből
A lehullott falevelek is tartalmazzák a papírgyártás legfontosabb alapanyagát a cellulózt.
Finomhangolás a bizalmi vagyonkezelők és a vagyonkezelő alapítványok szabályozásában
2025. június 19-én hirdették ki az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló 2025. évi LIV. törvényt. A módosítások egy része az osztalékkövetelések
Mi történik, ha nem tudod fizetni a hiteledet?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mi történik, ha nem tudod fizetni a hiteledet? Félelem a hiteltől Az egyik leggyakoribb érv, amit sokan a hitelfelvétel ellen hoznak fel, az az, hogy ha
Használható-e az arcfelismerő rendszer a Pride résztvevőinek megbírságolására?
Szombaton hatalmas részvétel mellett lezajlott a \"Budapest Büszkeség\" menete, amelyet az előzetes kormányzati tiltási szándék (mesterterv?) ellenére a Fővárosi Önkorményzat önkormányzati
Megjelent a QS 2026: így rangsorolják a világ egyetemeit
A QS World University Rankings 2026-os friss kiadása ismét rangsorba állította a világ egyetemeit. Az élen változatlanul a MIT áll, de számos intézmény látványosan előrelépett, különösen
A világ 100 legbefolyásosabb vállalata között a Polymarket
A TIME magazin \"Top 100 legbefolyásosabb vállalat 2025-ben\" listáját böngészve örömmel konstatáltam, hogy többek között a BYD, a Palantir és a SpaceX mellett a kedvenc...
The post A világ 1

Mobilról igényelhető hitelkártyát kínál a Gránit Bank (x)

- Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
- Nagy megszorításról döntött a magyar kormány
- Figyelem, napelemesek: holnap jön az új adatszolgáltatási kötelezettség
- Szép csendben megindultak a kirúgások Magyarországon, és még nincs vége a leépítési hullámnak
- Megjelent a kormány új ingyenhitele, élelmes magyarok tízezrei mozdultak rá azonnal
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Lépett a kormány: elég segítség ez a legnagyobb veszéllyel küzdő gazdáknak?
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Az energiatárolás nem csupán egy termék, hanem komplex szolgáltatás
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!
Meddig tart még a dollár mélyrepülése és a forint diadalmenete?
Nincs bizalom az amerikai gazdaság iránt.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.