
A Nano Energies egy, az energia ágazatban tevékenykedő, cseh technológiai társaság. Mivel foglalkoznak pontosabban, mik azok a szolgáltatások, amikkel a magyar piacra lépnek?
Az energiarendszerek világszerte jelentős technológiai változáson mennek keresztül, az emelkedő árak pedig globálisan is komoly kihívást jelentenek a vállalkozások számára. Ennek köszönhető, hogy az utóbbi időben előtérbe került az úgynevezett energiarugalmasság, ami a fogyasztás és a termelés folyamatos összehangolását jelenti.

Független rugalmassági aggregátorként a Nano Energies számos kisebb-nagyobb energiatermelőt és -fogyasztót egyesít egy közös, intelligens rendszerben, amely egy nagy "virtuális erőműként" működik. A rugalmassági aggregátorok a megújulóenergia-termelés növekedésével egyre fontosabbá válnak.
Mivel az energiatermelés során ingadozások léphetnek fel, egyre nagyobb szükség van az elektromos hálózat stabilitását biztosító megoldásokra.
Szolgáltatásaink segítségével az országos hálózat kiegyensúlyozottabban, stabilabban működhet, csökkentve az áramkimaradások esélyét.
Mi is pontosan a rugalmassági aggregátor, és hogyan segíthet egy céget anyagi előnyökhöz?
Röviden, a rugalmassági aggregáció azt jelenti, hogy számos szabályozható villamos teljesítményt egy nagyobb csoportba, virtuális erőművé egyesítenek, amely erősítheti az országos hálózat stabilitását és optimalizálhatja a résztvevő vállalatok energiaköltségeit. A kisebb fogyasztók és energiatermelők jellemzően nem tudnak közvetlenül részt venni az energiapiacokon. A rugalmassági aggregátor szerepe, hogy közvetve biztosítsa ezen vállalatok piacra jutását, ahol az egyes szereplők rugalmasságát „egyesítve” optimalizálja az energiaköltségeket.
A rugalmassági aggregátorok a fenntartható energiára való átállást is felgyorsíthatják. Mi olyan pontenciális villamosenergia-forrásokhoz is hozzáférhetünk, amelyek másként kihasználatlanok maradnának. Az egyedi fogyasztási- és termelési beállításainkkal partnereink képesek akkor termelni villamos energiát, amikor az a legdrágább, és akkor fogyasztani, amikor az a legolcsóbb. Az ügyfél ezt működés közben észre sem veszi, mert minden automatikusan, egy okos rendszeren keresztül történik. Ezen folyamat során hozzájárul az országos villamosenergia-hálózat stabilizálásához anélkül, hogy újabb fosszilis erőműveket kellene csatlakoztatni. Megoldásainkkal egy vállalat akár 10-30 százalékos energiaköltség-csökkenést érhet el anélkül, hogy napi működését átalakítaná. A nap 24 órájában működő és változó energiafogyasztású cégeknél a költségmegtakarítás akár a 60 százalékot is elérheti.
Ha jól értem, a Nano Energies egyfajta közvetítő szerepet tölt be az energiaszektorban. Érezhető a működésükben egyfajta startup-szemléletmód? Ezalatt nem a vállalat méretéről, vagy magáról az induló vállalkozásról beszélek, hanem annak a legnagyobb – sokszor multinacionális – energiacégekhez való kötődéséről.
Mi egy cseh energiatechnológiai vállalat vagyunk, amely több mint 14 éve van jelen az energiapiacon, így már nem vagyunk startup. Ettől függetlenül kétségtelen, hogy az elhivatottságunk legalább olyan erős, mint cégünk alapításakor. Növekedési stratégiánk megvalósításának közepén járunk.
Jelenleg négy piacon vagyunk jelen az Európai Unióban: Csehországban, Szlovákiában, Horvátországban és mostantól Magyarországon is, illetve jelenleg is dolgozunk a piacra lépésen Romániában.
A cég tavaly 116 millió eurós árbevételt ért el, és jelenleg 130 magasan képzett szakembert foglalkoztat, köztük IT-szakértőket és fejlesztőket, matematikusokat és megújulóenergia-szakértőket is.
Mik a tervei a vállalatnak a magyar piacon? Kik lehetnek a potenciális ügyfelek?
Független rugalmassági aggregátorként kiemelt célunk, hogy a jövő évtől jelenlegi szolgáltatásaink mellett automatizált kiegyenlítő szabályozási szolgáltatásokat (aFRR) is nyújtsunk ügyfeleinknek.

Általánosságban elmondható, hogy vásárlóink két főbb kategóriából érkeznek. Az első kategóriába tartoznak a szabályozható teljesítményű energiatermelők, mint a tartalék energiatermelő egységek vagy a kisebb erőművek, például a városi távfűtőművek, illetve a tárolók. A második kategóriába az olyan nagy villamosenergia-fogyasztók tartoznak, mint a hűtőházak, üvegházak vagy adatközpontok. A felsorolt példák mindegyikében a villamosenergia-felhasználás a hálózatban rendelkezésre álló energia elérhetőségének függvényében változtatható. Fontos kiemelni, hogy minden ügyfél vállalkozása egyedi, éppen ezért a konkrét megoldást mindig az adott ügyfél igényeihez igazítjuk.
Milyen hasonlóságok és főbb különbségek vannak a leányvállalataik és a fő piacaik munkájában? Vannak-e sajátosságok a magyar piacon, például a szabályozásban?
Csehországban és Szlovákiában a Nano Energies a helyi jogszabályi előírások alapján szolgáltatásait villamosenergia-ellátással kapcsolja össze. Magyarországon és Horvátországban pedig független aggregátorként működik, ami azt jelenti, hogy rugalmas szolgáltatásokat nyújt ügyfelei számára, akik szabadon választhatják meg a villamosenergia-szolgáltatójukat.
Mindkét esetben hozzájárulunk ahhoz, hogy felhasználói működésük során költséget takarítsanak meg, vagy további bevételhez jussanak profitrészesedés vagy garantált bevételek formájában.
Hogyan látja a megújuló energiaforrások jövőjét Magyarországon és a régióban? Elképzelhető, hogy Magyarországon lassabb a lesz ez a fejlődés? Mi a véleménye a fotovoltaikára és az akkumulátorokra vonatkozó új magyar jogszabályról?
Magyarország energiatermelésének jelentős része jelenleg atomerőműből származik. Ugyanakkor az ország törekszik arra, hogy a következő években napenergiából szintén jelentős mennyiségű energiát állítson elő. Ennek a tervnek köszönhető, hogy Magyarország a régió egyik első szén-dioxid-semleges országa lehet, és mi ezt az átmenetet kívánjuk támogatni szakértelmünkkel.
A magyar piac nemrégiben megnyílt a független aggregáció előtt, ez pedig lehetőséget kínál arra, hogy hatékonyan alakítsunk ki rugalmassági szolgáltatásokat új ügyfélkategóriák számára, épp ezért ragadtuk meg a lehetőséget, hogy szolgáltatásainkkal belépjünk a magyar piacra is.

Magyarország célja, amely szerint a következő években jelentősen növeli napenergia-termelését, egyben hatalmas kihívást is jelent. Mivel a napenergia a napfénytől és az időjárás változásától is függ, egyre nagyobb szükség lesz tárolóhálózat működtetésére és a hálózat kiserőművekkel történő kiegyensúlyozására. Szolgáltatásaink segíthetnek kiaknázni a napenergiában rejlő lehetőségeket, miközben a hálózatot egyensúlyban tartjuk. Több mint 14 éves tapasztalatunkat a helyi szabályozásokhoz és feltételekhez alkalmazkodva ennek a fontos célnak az elérése érdekében használjuk Magyarországon.
A cikk megjelenését a Nano Energies támogatta.
Címlapkép: Nanao Energies
Putyin emberének életébe kerülhetett az ukránok egyik legnagyobb sikere? – Rejtélyes haláleset borzolja a Kreml kedélyeit
Miért halhatott meg a volt orosz közlekedési miniszter, Roman Sztarovojt?
Másfél évtized után újraindítja a legendás hírnévre szert tett fegyver gyártását Franciaország
Az ukrán háború bebizonyította, nem volt elhibázott fejlesztés.
Súlyos ügyben mondták ki Donald Trump bűnösségét: milliókat fizethet ki az amerikai elnök
Folytatódnak a tárgyalások.
Brutális számokat mondott be az Egyesült Államok az orosz-ukrán háborúról - Ennyire elszámolta magát Oroszország?
Ez lehet az egyik legdurvább éve a háborúnak.
Zelenszkij: megvan a fegyver a brutális orosz dróntámadások ellen, csak több pénz kell
Az ukrán elnök szerint akár 1000 drónt is elindíthat Ukrajna felé az orosz haderő.
Akkora sikert aratott a köztudatba berobbanó német csúcsfegyver, hogy fél Európa kilincsel az új verzióért
Ukrajna meg viszi, mint a cukrot.
Megtámadta Moszkvát az ukrán haderő - Tűz alá került az orosz főváros
Dolgozott a légvédelem.
Trump és az elektromos autók
Fosszilis fordulat: új pályán az USA autóstratégiája.
ESG szabályozás 2025: fontos változások és lehetőségek a magyar vállalatoknak
Az elmúlt hetekben több fontos változás is történt az ESG nemzetközi és magyarországi háza táján. Blogbejegyzésünkben a legfontosabb módosításokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze 20
NKFIH + SZTNH: Két hivatal közösen a magyar innovációért
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) közötti megújuló stratégiai együttműködés célja a magyar innovációs ökoszisz
Többet katonára, mint oktatásra
A szokásos hétfői Agyviharon került elénk ez a grafikon, sokat nem is kell rajta magyarázni. Az ábra azt mutatja, hogy az egyes államoknak mekkora a... The post Többet katonára, mint oktatásra a
Évi 4 százalék kockázatmentes hozam megy a kukába a Trump-kockázat miatt
A dollár trendszerű erősödésének vége, év eleje óta a világ egyik leggyengébben teljesítő fizetőeszköze a zöldhasú. Névrokonán, a hongkongi dolláron át mutatjuk be, hogyan dobnak... Th
Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok Az utóbbi évek egyik legszélesebb körben elérhető felújítási pályázata mégis eg
GINOP pályázat: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.
GINOP Plusz-1.2.4-25: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Ismét pofon vágta Európát a kínai autóipar
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
