Napenergia-robbanás Európában: hihetetlen növekedés egy év alatt

Napenergia-robbanás Európában: hihetetlen növekedés egy év alatt

Az európai napenergia-termelés több mint 30%-kal nőtt 2025 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest. Ez egyben rekordteljesítményt vetít előre az év egészére is, amihez nagyon sok európai ország járulhat hozzá.

Haszon kontra klímavédelem: kérdőre vonták az energiaóriást

Haszon kontra klímavédelem: kérdőre vonták az energiaóriást

Kisebbségi részvényesek kérdőre vonták az Equinor igazgatóságát a vállalat olaj- és gáztermelés növelésére irányuló terveivel kapcsolatban, mivel szerintük ez ellentmond a párizsi klímaegyezményben vállalt kötelezettségeknek - írja a Reuters.

Magyarország fokozza a villamosenergia-rendszer kibervédelmi felkészültségét

Magyarország fokozza a villamosenergia-rendszer kibervédelmi felkészültségét

A megújulóenergia-termelők és az energiatárolók egyre hangsúlyosabb szerepe növelheti a kiberbiztonsági incidensek bekövetkezési valószínűségét. Az elmúlt években megszaporodtak az európai energiaszektort ért kibertámadások, ezért egy 2024 nyarán életbe lépett uniós rendelet a megújuló termelőket és az energiatárolókat is bevonta a kiberbiztonsági szabályozás hatálya alá. Ennek nyomán Magyarországok is elkezdődött az ágazat kibervédelmének megerősítése.

Digitális kohók: áldás vagy teher?

Digitális kohók: áldás vagy teher?

Az AI (mesterséges intelligencia) modellek telepítése és betanítása a nagy és energiaéhes adatközpontokban zajlik, amelyek áramfogyasztása a nehézipar, például az alumíniumkohók fogyasztásával vetekszik. Az adatközpontokba való globális befektetések értéke 2022 óta közel megkétszereződött, és 2024-ben elérte az 500 milliárd dollárt, ez pedig növekvő aggodalmakhoz vezetett az ehhez fűződő energiaigény megugrásával kapcsolatban. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) jelentése szerint azonban ezek az aggályok túlzottak.

Izgalmas változások előtt az energetikai piac – Mit várhatunk?

Izgalmas változások előtt az energetikai piac – Mit várhatunk?

Az energiapiac átalakulása az elmúlt években soha nem látott tempóra kapcsolt, és ebben a környezetben az ALTEO is folyamatosan alkalmazkodik, fejlődik. De hogyan teljesített a vállalat tavaly? Milyen beruházások és stratégiai döntések határozták meg az évüket? Többek között erről kérdeztük Tokai Magdolnát, az energetikai cég nemzetközi kapcsolatokért és társasági támogatásokért felelős vezérigazgató-helyettesét és Kovács Domonkost, M&A és Tőkepiacok vezérigazgató-helyettest. Szó volt arról is, hogy miként változott a hazai és régiós energiapiac és lehet-e egyáltalán önálló nemzeti piacban gondolkodni.

Új termelőkutat indított, rekordot jelentett a PannErgy

Új termelőkutat indított, rekordot jelentett a PannErgy

Megérkezett a PannErgy első negyedéves termelési jelentése, mely alapján elmondható, hogy bár az időjárás a lezárt időszakban a 2024-es év hasonló időszakához viszonyítva lényegesen hidegebb volt, de a tavaly októberben bevezetett kételemű árazási rendszer miatt a hőkereslet változásának hatása (így pl. az időjárásé) a társaság eredményességére minimálisra csökkent. A lényeg: elsősorban a miskolci harmadik termelőkút elindításának köszönhetően a PannErgy rekord szintű, a bázisidőszak hőértékesítését és az időszakos tervet is meghaladó hőértékesítést realizált, a vállalat a januárban közölt EBITDA terv tartományának várható teljesülését fenntartja.

Ambiciózus tervek érkeztek Moszkvából

Ambiciózus tervek érkeztek Moszkvából

Moszkva új energiastratégiája szerint a világ második legnagyobb olajexportőrének és második legnagyobb földgáztermelőjének számító Oroszország stabil kőolajtermelésre és jelentős földgáztermelési és -exportnövekedésre számít a következő negyedszázadban, írja a Reuters.

Új EU-s gázszabályok: erre készülhetnek a tagállamok

Új EU-s gázszabályok: erre készülhetnek a tagállamok

Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a kötelező gáztárolási rendelet módosítására vonatkozó tárgyalási mandátumát. A cél az, hogy meghosszabbítsák a jelenlegi szabályokat, ugyanakkor nagyobb rugalmasságot biztosítsanak a tagállamoknak a piaci viszonyok változásához való alkalmazkodás érdekében. Ez azért is fontos, mert amint megírtuk: az Európai Gázhálózati Üzemeltetők Egyesülete (ENTSOG) jelentése szerint az EU tagállamainak azonnal meg kell kezdeniük föld alatti gáztárolóik feltöltését, és fokozniuk kell a cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéseit, különben akár ellátásbiztonsági kockázatok is felmerülhetnek a 2025-2026-os gázfelhasználási szezonban.

Rekordév jöhet az európai megújulóknál - Vagy mégsem?

Rekordév jöhet az európai megújulóknál - Vagy mégsem?

Az Európai Unió tagállamai rekordmennyiségű megújuló energiaforrást telepíthetnek 2025-ben, bár az ágazat szereplői figyelmeztetnek, hogy a kormányzati támogatások csökkentése veszélyeztetheti ezt a növekedést.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!