Pénteken jelentős áramszünet érte Csehország több térségét. Az eset a cseh fővárost, Prágát is érintette, amely komoly fennakadásokat okozott a helyiek életében.
2025-ben újabb lendületet kap a magyar energiaszektor korszerűsítése: elindulnak a Jedlik Ányos Energetikai Program keretében meghirdetett pályázati felhívások. A kormányzat által életre hívott program egyszerre támogatja a megújuló energiaforrások elterjedését, a korszerű energiatárolási megoldásokat, valamint az energiahatékonysági beruházásokat is - mindezt komoly, összesen 440 milliárd forintos állami forrással megtámogatva. Ezért most megnéztük, hogy mit tudunk eddig.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) közzétette 2024-es évre vonatkozó villamosenergia-ellátás minőségét értékelő jelentéseit. A hat elosztói engedélyes és az átviteli rendszerirányító "ötös osztályzatot szereztek", miután az előző évben valamennyi kötelező minőségi előírást teljesítették.
Oroszország gázkitermelést tervez az Azovi-tengeren, összesen 22 lelőhelyet terveznek feltárni az Ukrajnától elvett térségben - jelentette az Ukrainszka Pravda.
Nagy bejelentést tett a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH): elsőként kapott engedélyt Magyarországon egy önellátó villamosenergia-termelő egység.
Kína a tervek szerint még az év vége előtt elindítja az országos szintű egységes árampiaci platformját – jelentette be Pang Xiaogang, a kínai állami áramszolgáltató elnöke - írja a Bloomberg.
Az Egyesült Államok egyik legnagyobb villamosenergia-hálózat-üzemeltetője hétfőn energiaügyi veszéhelyzetet hirdetett a közelgő hőhullám miatt, amely az előrejelzések szerint az elmúlt évek legnagyobb áramigényét idézheti elő.
Üzembe állhat Magyarország legnagyobb működő, önálló akkumulátoros energiatároló rendszere: a MET Csoport 100 százalékos tulajdonában álló MET Dunai Energiatároló 40 MW teljesítményű (80 MWh kapacitású) berendezést helyezett üzembe a Dunamenti Erőmű területén - közölte a MET.
Oroszország, az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia szükség esetén együttműködhet az olajpiacok stabilizálása érdekében - nyilatkozta Kirill Dmitrijev, Oroszország befektetési nagykövete a Reutersnek.
A nemzetközi vállalati összeolvadás és felvásárlás (M&A) piaca mérsékelt növekedést mutatott mind tranzakciószám, mind érték tekintetében 2024-ben. Itthon az M&A a globális trendet meghaladva 19%-os év/év alapú növekedést ért el az elmúlt évben. Nemzetközi szinten a gazdasági környezet javulása – különösen a kamatszint csökkenése, az energiaválság enyhülése és az infláció lassulása – megfordította a korábbi negatív trendet, és kedvezően hatott a befektetői hangulatra – derül ki a Deloitte friss, hazai piacra fókuszáló M&A piaci tanulmányából.
A spanyol kormány által közzétett hivatalos vizsgálati jelentés szerint a Red Eléctrica de Espana (REE), az országos villamosenergia-hálózat üzemeltetője súlyos hibát vétett, amely közvetlenül hozzájárult a 2025. április 28-án bekövetkezett, történelmi léptékű áramszünethez.
Pénteken forrósodott fel az Irán és Izrael között már évek óta lappangó konfliktus, az immár háborús helyzetben egyre jelentősebb eszkalációk történnek. A piac azonnal reagált, ismét fényesen csillog az arany, de ami ennél is fontosabb: a globális ellátás veszélybe kerülését árazva kilőtt az olaj ára. Ráadásul sok elemző szerint ez még egyáltalán nem a sokk vége, van olyan forgatókönyv, ami alapján akár a mostani kétszeresére is ugorhat a Brent jegyzése. Egy esetleges olajár-robbanás – azon túl, hogy alaposan betenne a világgazdaságnak – egyúttal izgalmas befektetési lehetőséggel is kecsegtet.
Rekordot döntött a hazai napenergia-termelés június 13-án, és volt olyan időszak, amikor a napelemek teljes mértékben fedezték Magyarország áramigényét, sőt, exportra is jutott a megtermelt energiából - számolt be Czepek Gábor energiaügyi államtitkár a Facebookon.
Az energiatárolás kulcsszerepet játszik a megújuló energiák hasznosításában, a villamosenergia-piac stabilizálásában és a jövő energiarendszerének kialakításában. Ezen piaci robbanás előtt áll Magyarország: már a következő 12 hónapban komoly változásoknak lehetünk tanúi. Többek között erről beszélgettünk Luczay Péterrel, az ALTEO termelésmenedzsmentért és üzletfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével, de szóba került az is, hogy milyen szempontokat kell figyelembe venni, amikor beruházunk egy energiatárolóba.
Az Európai Bizottság bemutatta az Oroszország elleni 18. szankciós csomagját, amely az energiaszektor és a bankszektor szigorúbb korlátozását, az olajárplafon csökkentését, valamint további exporttilalmakat tartalmaz. A Portfolio-nak brüsszeli diplomaták szerint sem Magyarország, sem Szlovákia nem fogja megvétózni a javaslatot, mivel a csomagot úgy állították össze, hogy az ne sértse ezen országok érdekeit. Bár várható némi ellenállás, a két ország számára az intézkedések akár gazdasági előnyöket is hozhatnak, így a szankciók elfogadása valószínű.
A hazai tőzsdei energiacégek és az MVM Csoport főbb 2024-es pénzügyi eredményeiről már korábban beszámoltunk, de ezek csak a szektor egy részét fedik le tevékenységükkel. A nem tőzsdei energiacégek teljesítménye szintén érdeklődésre tarthat számot, amelyek közül a jelentősebb magyarországi energiatermelő vállalatok és a villamosenergia-és földgázkereskedők eredményeit néztük meg. Ezek közül talán az egyik legizgalmasabb a Paksi Atomerőmű eredménye volt, hiszen az üzemeltető által tavaly elért árbevétel az elmúlt évtized legmagasabbja volt.
Vezetők nélkül marad az űrügynökség.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Ritka orosz csúcsfegyvert semmisítettek meg az ukránok.
Ennyire erős a verseny?
Friss adatok érkeztek.
Sötét felhők a költségvetés felett.