
Közzétette a Magyar Nemzeti Bank a magyar bankszektor februári hitel- és betéti statisztikáit. Felemásak az adatok: a lakossági üzletágak erőteljesen, a vállalatiak gyengébben indították az évet.

Első helyen érdemel említést a lakáshitelezés, amely februárban 85 milliárd forintnyi új szerződést produkált az egy évvel korábbi 33 milliárd forinttal szemben, ez +157%-ot, az év első két hónapját tekintve pedig +126%-ot jelent. A lakástranzakciók márciusi emelkedése a boom folytatódását vetíti előre.

Nemcsak a lakáshitelek, hanem a fogyasztási hitelek is lendületben vannak: a személyi kölcsönök kihelyezése idén már 62%-kal, a babaváró hitelek 74%-kal múlta felül az egy évvel korábbit. Utóbbiaknál ez a tavalyi mesterségesen alacsony bázisnak is köszönhető.
Háztartási hitelek új kihelyezésének változása az előző év azonos időszakához képest | |||||
Lakáshitel | Személyi kölcsön | Babaváró hitel | Egyéb | Összesen | |
2024 eddig (kumulált) | 126,4% | 61,9% | 73,8% | 38,8% | 83,7% |
2024. február | 157,4% | 53,5% | 21,8% | 98,4% | 92,7% |
Forrás: MNB, Portfolio |
Hosszabb távra visszatekintve elmondható, hogy az elmúlt 12 hónapban a lakáshitelezés még a 2017-es, a fogyasztási hitelezés pedig a 2019 körüli volumennél járt, a gyors növekedés miatt azonban ezeket a szinteket rövid idő alatt elhagyhatjuk.

A hitelfelvevők száma és az átlagos hitelösszeg egyaránt növekszik, ám míg a lakáshiteleknél az átlagos hitelösszeg emelkedése az erősebb faktor, a fogyasztási hiteleknél a hitelfelvevők száma növekszik jobban.

A lakáshitelek 15,5 millió forintra emelkedő átlagösszegében szerepe van a CSOK Plusz 26 millió forint körüli átlagösszegének, miközben a személyi kölcsönök 2,5 milliós átlagösszege megfelel a két évvel ezelőttinek.

A CSOK Plusz első két havi teljesítményéről egyelőre annyit tudunk, hogy nagyjából 1000 házaspár igényli havonta, február végéig összesen 49 milliárd forint összegben. A már megkötött szerződések összeg szerinti arányát tekintve viszont a kamattámogatott hitelek teljes aránya 24% volt az év első két hónapjában, és ebben a kistelepüléseken elérhető CSOK-hitel is benne van.

Kamatperiódus szempontjából továbbra is a 10 éves és a végig fixált lakáshitelek a legnépszerűbbek, ugyanakkor 11%-ra ugrott februárban a változó kamatozású hitelek aránya, ami vélhetően a CSOK Plusznak köszönhető, ennek ugyanis az első két évben egy-egy év a kamatperiódusa (az ügyfelek fixen 3%-ot fizetnek, így ennek a kamattámogatás szempontjából van csak jelentősége), és csak utána áll át 5 évre.

Emellett jót tett az év elején 7,3%-ra csökkentett THM-plafon a háromnegyedes többségben lévő piaci kamatozású lakáshitelek árazásának: februárban ezeket 6,7%-os átlagkamattal vették fel, ami két százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. További jelentős kamatcsökkenés viszont belátható időn belül nem várható:

A fogyasztási hitelek hiteldíja is fokozatosan csökken, a személyi kölcsönöké februárban 18,4% volt az egy évvel korábbi 19,0%-kal szemben.

Összességében 10 200 milliárd forinton állt az év második hónapjának a végén a háztartások hazai banki hiteltartozása, ez még csak 3,4%-kal múlta felül az egy évvel korábbit, de a dinamika hónapról hónapra nő. A lakáshitelek állománya 2,7%-kal 5060 milliárd forintra emelkedett.

Ami a lakossági bankbetéteket illeti, ezeknél is meglepően nagy pozitív számokat láthatunk. Februárban 388 milliárd forintnyi nettó pénzbeáramlás történt a lakossági bankszámlákra, aminél nagyobb nettó tranzakcióra csak a 2022-es választási osztogatás idején, két évvel korábban volt példa.

A mostani emelkedésre vonatkozóan több magyarázat is adja magát: a jelentős állampapír-kamatfizetések, a 14. havi nyugdíj, a januári béremelések februárban érződő hatása, egyes nem rendszeres kifizetések megérkezése és a szökőnap ellenére is a többinél rövidebb hónap hatása. A betéti kamatok nem indokolják a jelenséget, azok továbbra is rendkívül alacsonyak: egy átlagos lekötött lakossági betétre 1,8%-os évesített kamatot fizettek februárban a bankok.

A háztartási betétállomány csökkenése ezzel megállt: februárban 437 milliárd forinttal emelkedett, az elmúlt egy évre visszatekintve viszont még 64 milliárd forinttal, vagyis 0,5%-kal csökkent.

A vállalati hitelpiacon a január után a február is gyengén alakult, a nettó tranzakciók 120 milliárd forintos törlesztési többletet mutattak a hitelfelvételekkel szemben, az elsősorban devizában népszerű a Baross Gábor Hitelprogram év eleji újraindítása (200 milliárd forint erejéig) ellenére.

Az elmúlt 12 hónapban még így is 244 milliárd forinttal több hitelt vettek fel a vállalatok, mint amennyit törlesztettek. Előtérbe kerültek a forgóeszközhitelek a beruházási célúakkal szemben, a devizahitelek a forinthitelekkel szemben és a támogatott hitelek (Széchenyi Kártya, Baross Gábor Hitelprogram) a piaci kamatozásúakkal szemben. A vállalati hitelállomány 3,5%-kal, a vállalati betétállomány 4,1%-kal gyarapodott egy év leforgása alatt.

Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Elmondja az NGM, mi alakítja igazán a magyar gazdaság teljesítményét
A második negyedévben stagnálhatott a magyar gazdaság.
Épp most radírozzák le a magyar felpattanás kulcselemeit?
Aggasztó hírek záporoznak a legfontosabb magyarországi beruházások felől.
Teljesíti a Coca-Cola Trump kívánságát: jön az új recept
De nem a meglévőt cserélik le, hanem egy újat vezetnek be.
Globális jelentések: nagy fordulatot hozott a megújuló energia
Több mint dupla annyi beruházás történt tavaly zöld energiába, mint fosszilisba.
Külföldön terjeszkedik a Videoton, két országot is megjelöltek
Megérett az idő az akvizíciókra.
Bejelentette az UniCredit: visszavonja a verenytársára tett ajánlatát
Feladta a küzdelmet az olasz kormánnyal a bankcsoport.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.
Egy új innovációval zöldforradalom törhet ki a textiliparban
A Mashouf testvérek új szemlélete formálhatja át a textilgyártás jövőjét.
VIDEÓ! Politika, piac, infláció: Miért érdemes most Japánra figyelni?
A 2025-ös japán választások rendkívüli feszültség közepette zajlottak: az inflációs bizonytalanság, a gyenge jen és az emelkedő állampapírhozamok megrendítették a lakosság és a befekte
A vírusok nehezebbek, mint a teljes emberiség
Imádom az adatvizualizációkat - egy-egy jól eltalált infografikával több hasznos tudást lehet átadni, mint több tízezer karakternyi szöveggel. Ilyen az e heti grafikonunk is: egész... The post
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Zsiday Viktor a "butább" gazdaságok felelőtlenségéről
Egészen elképesztő tendenciák alakulnak költségvetési politika területén az egész világon, de különösen az Egyesült Államokban, aminek igen súlyos hosszú-, vagy akár már középtávú k

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
Elhullottak a forint támadói – Meddig tarthat ki ez a hihetetlen erő?
Páratlan évet fut a magyar deviza.
Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
