
Közzétette a Magyar Nemzeti Bank a magyar bankszektor februári hitel- és betéti statisztikáit. Felemásak az adatok: a lakossági üzletágak erőteljesen, a vállalatiak gyengébben indították az évet.

Első helyen érdemel említést a lakáshitelezés, amely februárban 85 milliárd forintnyi új szerződést produkált az egy évvel korábbi 33 milliárd forinttal szemben, ez +157%-ot, az év első két hónapját tekintve pedig +126%-ot jelent. A lakástranzakciók márciusi emelkedése a boom folytatódását vetíti előre.

Nemcsak a lakáshitelek, hanem a fogyasztási hitelek is lendületben vannak: a személyi kölcsönök kihelyezése idén már 62%-kal, a babaváró hitelek 74%-kal múlta felül az egy évvel korábbit. Utóbbiaknál ez a tavalyi mesterségesen alacsony bázisnak is köszönhető.
Háztartási hitelek új kihelyezésének változása az előző év azonos időszakához képest | |||||
Lakáshitel | Személyi kölcsön | Babaváró hitel | Egyéb | Összesen | |
2024 eddig (kumulált) | 126,4% | 61,9% | 73,8% | 38,8% | 83,7% |
2024. február | 157,4% | 53,5% | 21,8% | 98,4% | 92,7% |
Forrás: MNB, Portfolio |
Hosszabb távra visszatekintve elmondható, hogy az elmúlt 12 hónapban a lakáshitelezés még a 2017-es, a fogyasztási hitelezés pedig a 2019 körüli volumennél járt, a gyors növekedés miatt azonban ezeket a szinteket rövid idő alatt elhagyhatjuk.

A hitelfelvevők száma és az átlagos hitelösszeg egyaránt növekszik, ám míg a lakáshiteleknél az átlagos hitelösszeg emelkedése az erősebb faktor, a fogyasztási hiteleknél a hitelfelvevők száma növekszik jobban.

A lakáshitelek 15,5 millió forintra emelkedő átlagösszegében szerepe van a CSOK Plusz 26 millió forint körüli átlagösszegének, miközben a személyi kölcsönök 2,5 milliós átlagösszege megfelel a két évvel ezelőttinek.

A CSOK Plusz első két havi teljesítményéről egyelőre annyit tudunk, hogy nagyjából 1000 házaspár igényli havonta, február végéig összesen 49 milliárd forint összegben. A már megkötött szerződések összeg szerinti arányát tekintve viszont a kamattámogatott hitelek teljes aránya 24% volt az év első két hónapjában, és ebben a kistelepüléseken elérhető CSOK-hitel is benne van.

Kamatperiódus szempontjából továbbra is a 10 éves és a végig fixált lakáshitelek a legnépszerűbbek, ugyanakkor 11%-ra ugrott februárban a változó kamatozású hitelek aránya, ami vélhetően a CSOK Plusznak köszönhető, ennek ugyanis az első két évben egy-egy év a kamatperiódusa (az ügyfelek fixen 3%-ot fizetnek, így ennek a kamattámogatás szempontjából van csak jelentősége), és csak utána áll át 5 évre.

Emellett jót tett az év elején 7,3%-ra csökkentett THM-plafon a háromnegyedes többségben lévő piaci kamatozású lakáshitelek árazásának: februárban ezeket 6,7%-os átlagkamattal vették fel, ami két százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. További jelentős kamatcsökkenés viszont belátható időn belül nem várható:

A fogyasztási hitelek hiteldíja is fokozatosan csökken, a személyi kölcsönöké februárban 18,4% volt az egy évvel korábbi 19,0%-kal szemben.

Összességében 10 200 milliárd forinton állt az év második hónapjának a végén a háztartások hazai banki hiteltartozása, ez még csak 3,4%-kal múlta felül az egy évvel korábbit, de a dinamika hónapról hónapra nő. A lakáshitelek állománya 2,7%-kal 5060 milliárd forintra emelkedett.

Ami a lakossági bankbetéteket illeti, ezeknél is meglepően nagy pozitív számokat láthatunk. Februárban 388 milliárd forintnyi nettó pénzbeáramlás történt a lakossági bankszámlákra, aminél nagyobb nettó tranzakcióra csak a 2022-es választási osztogatás idején, két évvel korábban volt példa.

A mostani emelkedésre vonatkozóan több magyarázat is adja magát: a jelentős állampapír-kamatfizetések, a 14. havi nyugdíj, a januári béremelések februárban érződő hatása, egyes nem rendszeres kifizetések megérkezése és a szökőnap ellenére is a többinél rövidebb hónap hatása. A betéti kamatok nem indokolják a jelenséget, azok továbbra is rendkívül alacsonyak: egy átlagos lekötött lakossági betétre 1,8%-os évesített kamatot fizettek februárban a bankok.

A háztartási betétállomány csökkenése ezzel megállt: februárban 437 milliárd forinttal emelkedett, az elmúlt egy évre visszatekintve viszont még 64 milliárd forinttal, vagyis 0,5%-kal csökkent.

A vállalati hitelpiacon a január után a február is gyengén alakult, a nettó tranzakciók 120 milliárd forintos törlesztési többletet mutattak a hitelfelvételekkel szemben, az elsősorban devizában népszerű a Baross Gábor Hitelprogram év eleji újraindítása (200 milliárd forint erejéig) ellenére.

Az elmúlt 12 hónapban még így is 244 milliárd forinttal több hitelt vettek fel a vállalatok, mint amennyit törlesztettek. Előtérbe kerültek a forgóeszközhitelek a beruházási célúakkal szemben, a devizahitelek a forinthitelekkel szemben és a támogatott hitelek (Széchenyi Kártya, Baross Gábor Hitelprogram) a piaci kamatozásúakkal szemben. A vállalati hitelállomány 3,5%-kal, a vállalati betétállomány 4,1%-kal gyarapodott egy év leforgása alatt.

Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Kinevezte új helyettesét Mahmúd Abbász palesztin elnök
A 89 éves Abbász két évtizede vezeti a Palesztinai Felszabadítási Szervezetet.
Trump kemény üzenetet küldött Putyinnak, fontos tárgyalások zajlottak – Háborús híreink szombaton
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Kreml: Moszkva kész előfeltételek nélkül tárgyalni Kijevvel a rendezésről
Vlagyimir Putyin a Kremlben fogadta Donald Trump különmegbízottját.
Nagyon olcsó elektromos autót dobnak piacra, a vásárlók szerelhetik össze
Az alap verzió eléggé fapados lesz.
Idén akár még kétszer vághat kamatot az EKB
Gediminas Simkus szerint tovább kell csökkenteni a kamatokat.
Kanadai miniszterelnök: Trump tényleg az 51. amerikai állammá tenné Kanadát
Szó szerint kell venni, amit az amerikai elnök mond.
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.