
A Pénzcentrum és a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán működő the CoRe lab közös kutatásában a kérdésekre több mint 1200 válasz érkezett, a válaszadók átlagéletkora 44,92 év. A mintában felülreprezentáltak a férfiak 80,83%-kal, a válaszadók 19,01%-a nő. A fővárosi és városi lakosság markánsan megjelenik, 36,28% a fővárosban él, megyeszékhelyen 22,15%, egyéb városban 28,43%, faluban vagy községben 12,98%.
A beérkezett válaszok alapján az alacsony és versenyképes kamatok, a kiszámítható és rugalmas pénzügyi konstrukció a legfontosabb szempontok, amikor hitel- vagy kölcsönfelvételben gondolkodunk. Emellett az online ügyintézés lehetősége is kiemelt tényező a válaszadók számára, 71,07%-a inkább a digitális megoldásokat keresi.

Arra a kérdésre, hogy venne-e fel személyi kölcsönt, a válaszadók 52,59%-a válaszolt igennel. A személyi kölcsön felvételére a 35 év felettiek és a fővároson kívül élők nyitottabbak.
A megkérdezettek 47,41%-a nem venne fel személyi kölcsönt, elsődleges indokként szerepelt, hogy épp nincs rá szükségük, valamint sokan még a jelenleginél is alacsonyabb kamatokra várnak. A személyi kölcsönnel kapcsolatos elutasítás mögött gyakran a felhasználói bizalmatlanság áll a bankokkal és magával a hiteltípussal szemben.

A személyi kölcsönt legtöbben nagyobb kiadások megvalósítására vennék fel, az elsődleges cél az életminőség javítása, ezen belül is legfőbb hitelcélként a lakásfelújítás és autóvásárlás szerepel. Az egyéb célok között a befektetés és az ingatlanvásárlás is markánsan megjelenik, a válaszadók 28,56%-a már meglévő hitelét váltaná ki egy kedvezőbb ajánlattal. A válaszadók 86,41%-ának a költségcsökkentés lenne a legnagyobb motiváló erő a kölcsönkiváltásra abban az esetben, ha az új kölcsön havi törlesztőrészlete minimum 5000 Ft-tal kedvezőbb lenne.

Abban a kérdésben, hogy mi az elfogadható átfutási idő az igényléstől a személyi kölcsön folyósításáig, a fiatalok sokkal rugalmasabbak, ők hajlandóak lennének többet várni. Az ideális átfutási idő tekintetében a 3 napon belül történő folyósítást a válaszadók 34,55%-a, az 1 napon belülifolyósítást 32,64%, az 1 órán belüli folyósítást 14,88% jelölte meg.
Ha egy kölcsönnél opcionálisan választható lenne, hogy a törlesztőrészlet fizetése több hónappal később induljon el, arra sokan nyitottak lennének, összesen 40% élne a lehetőséggel. A halasztott törlesztés indítása elsősorban a fiatalabbak számára releváns.

A hitelekkel kapcsolatos kérdésekben a válaszadók túlnyomó része az online banki összehasonlító oldalakra és a szakmai forrásokra, például közvetlenül a bankra támaszkodnak a legszívesebben. Egyre többen tájékozódnak podcast-okból, ami a tévénél, rádiónál és közterületi vagy nyomtatott hirdetéseknél is nagyobb népszerűségnek örvend.
Köszönjük, hogy válaszaival segítette a kutatásunkat!
A cikk megjelenését a MBH Bank támogatta.
Címlapkép forrása: Getty Images
Olyannal vádolja Trump a Fed elnökét, ami részben az ő hibája
Itt az amerikai székházügy.
Alig van munka, egymást tapossák az emberek egy jó állásért
Kevés hirdetés, sok jelentkező.
Itt egy konkrét számítás az Otthon Start hiteléről – A kettős indexálású jelzáloghitel lenne az előnyös
Ebben a konstrukcióban a hagyományosnál kisebb nominális törlesztővel kezdünk, és nagyobbal fejezzük be.
Drámai változás az európai autópiacon: látványos hanyatlásban a benzines autók
Jönnek fel az elektromosok hajtások.
Videó: lecsaptak a thai F-16-osok, szétlőtték a főhadiszállást
Sorra jönnek a háború felvételei.
Hosszabb időre leáll a Paksi Atomerőmű egy része: kihívás elé nézhet a villamosenergia-rendszer
Most nem hiányozna egy hőhullám.
Gyorsabbak, zöldebbek, részletesebbek: látványosan fejlődtek a banki fenntarthatósági jelentések
Több területen azért akad még javítanivaló a KPMG elemzése szerint.
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Az S&P-huszárok hanyatlása
Új jelenség ütötte fel fejét falamon. Az S&P 500 ETF-ező kommentelőket lecserélték a Commerzbankozók. "Aki három éve Commerzbankot vett, annak annálismégsokkaljobb a hozama!" De hadd.
Nulla kamat, nulla önerő - és most indul az aranyroham!
KKV-k, figyelem! Elindult a történelmi lehetőség: pénzhez juthatsz úgy, hogy közben egy fillért sem kell kockáztatnod.

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Olcsó a lakosságnak, brutális az iparnak – Hol a kiút az árampiaci káoszból?
A jónak tűnő vállalati megoldásoknak is vannak kevéssé ismert buktatói.
