Bedrogozták a tőzsdéket - Milyen lesz a kijózanodás?
Czachesz Gábor: Az elmúlt két évben a részvénypiacokon az árfolyamok változékonysága extrém alacsony volt, ez pedig nem csak a lakossági, de az intézményi befektetők éberségét is elaltatta. Összességében egy magasabb volatilitás kívánatos, már csak azért is, hogy a befektetők érezzék a részvénybefektetés komolyságát, hogy a tőzsdei befektetésben igenis vannak kockázatok. Másrészt a nagyobb árfolyamkilengések profitlehetőséget is jelentenek, nekünk is vannak olyan stratégiáink, amelyek a korábbinál magasabb volatilitású időszakokban működnek jól. Ez azonban egy csúszós lejtő, hiszen amikor az árfolyamok mozgása megemelkedik, akkor az ritkán marad egy számunkra optimális szinten, könnyen elpattanhat, ami azt eredményezheti, hogy az ügyfelek kivonják az alapokból a pénzüket. Az elmúlt években mi is sokat dolgoztunk azon, hogy az árfolyammozgásokkal kapcsolatos kockázatkezelést megerősítsük, a mostani időszak jó tesztje lesz ennek.

C.G.: Egy alacsony kamatkörnyezetben nehéz magas hozamokat elérni. Két, három éve például a hazai vállalatok devizás kötvényei nagyon jó portfólióelemek voltak, ezeknél a 15-20 százalékos várható hozam sem volt ritka. Jelenleg azonban egy jelentős hozamesésen vagyunk túl, a mostani várható hozamok véleményem szerint már nem kompenzálnak azokért a kockázatokért, amelyeket ezek a papírok megtestesítenek. A csökkenő hozamkörnyezet a befektetők egy részét arra ösztönözte, hogy magasabb kockázatot vállaljon, az elmúlt 3 évben volt a világban egy nominális hozaméhség, részben ez fűtötte a részvénypiacok emelkedését. A jegybankok gyakorlatilag bedrogozták a piacokat az elképesztő likviditás-pumpával, az igazi kérdés az lesz, hogy hogyan reagálnak a tőzsdék a drogok megvonására.
P.: Ennek a drogmegvonásnak az első jelei mintha már látszanának, az amerikai jegybank kivezeti az eszközvásárlási programját, jövőre akár már kamatemelés is jöhet, részben emiatt estek az elmúlt hetekben a tőzsdék. Véleményed szerint ez is csak egy "átlagos" korrekció, vagy érdemes tartós esésre felkészülni?
C.G.: Az elmúlt években sokan azért számítottak egy nagyobb korrekcióra, mert a részvények árazása több esetben feszítetté vált, viszont az elmúlt időszak arra is jó példa, hogy a magas árazások ellenére a tőzsdék tovább tudnak emelkedni. Szerintem a mostani esésnek nagyrészt az az oka, hogy a növekedési kilátások romlanak: elég csak a német Ifo gazdasági hangulatindexet megnézni, amelynek a várakozások komponense drasztikusan romlott. Arról van szó, hogy az európai konjunktúra szempontjából fontos Németország feldolgozóipara elsősorban a csökkenő orosz és kínai eladások miatt nehézségekkel szembesül, de végső soron ez a történet a kínai lassulásról is szól, ott a beruházások fűtötte gazdasági ciklus kiigazítása elérte a saját korlátait, a rendszer egyre kevésbé fenntartható. Azt azonban nehéz megmondani, hogy mikor fordulnak át az ezzel kapcsolatos aggodalmak masszív részvénypiaci korrekcióba.
P.: Aggodalomból pedig van elég. Hogy csak néhányat említsünk: a jegybankok már gondolkodnak a pénzcsapok elzárásán, a kínai gazdasági lassulással párhuzamosan a globális növekedési kilátások romlanak, az orosz-ukrán konfliktus nem mérséklődik és a korábban lokálisnak tűnő Ebola-járvány is kezd globális méreteket ölteni. Véleményed szerint ezek közül melyik problémát kell komolyan venni?
C.G.: Egyikre sem mondanám azt, hogy csak zaj, de a meghatározó szerintem mindenképpen a kínai lassulás, mivel annak többek között az a hatása, hogy a nyersanyagárak, így az olajárak is esnek, ez pedig alapvetően befolyásolja az inflációs várakozásokat. A mostani helyzetben Európában és az Egyesült államokban is talán arra van a legkevésbé szükség, hogy felüsse a fejét a defláció: főként Európában lenne veszélyes az általános árszínvonal esése, ugyanis az adósságproblémát alapvetően úgy lehet megoldani, hogy ha sikerül nominális értelemben kinőni, ha pedig nincs infláció, akkor az európai adósságválság vissza fog térni.
A kérdésben felvetett egyéb problémákkal kapcsolatban úgy gondolom, hogy az orosz-ukrán feszültség a német gazdaságon keresztül elsősorban Európában jelent problémát, és az Ebola-járvány is megmarad súlyos, de lokális természetű problémának. Azt lehet látni, hogy a jobban szervezett államok még Nyugat-Afrikában is meg tudták fékezni a járványt.
Az amerikai jegybank kamatemelésével kapcsolatban pedig arra érdemes figyelni, hogy a dollár erősödésével és az olajárak esésével az amerikai inflációs várakozások jelentősen csökkentek, így könnyen lehet, hogy a Fed fókusza változni fog. Eddig a munkahelyteremtést, a munkanélküliségi ráta alakulását figyelte az amerikai jegybank, de míg azon a területen jól haladnak, addig az infláció rendre a Fed által kitűzött szint alatt marad, ez alapján pedig akár úgy is dönthet a jegybank, hogy a várakozásokkal szemben 2015 közepén mégsem emel kamatot.
P.: Részben az amerikai kamatemeléssel kapcsolatos várakozások miatt erősödött jelentősen a dollár az elmúlt hónapokban. Számítasz további dollárerősödésre? Hogyan hathat az az amerikai és az európai részvények megítélésére?
C.G.: Május óta közel 10 százalékot erősödött a dollár az euróval szemben, ez már azért van akkora elmozdulás, ami kezdi elérni az amerikai jegybank ingerküszöbét, azonban a fejlett részvények megítélése szempontjából még nem jelentős az árfolyamváltozás a néhány hónappal ezelőtti állapothoz képest. A vállalatok szempontjából sokkal fontosabbak a növekedési kilátások, mint a devizaárfolyamok elmúlt hónapokban látott változása. A német vállalatok szempontjából pont, hogy kedvező a korábbinál gyengébb euró, mégis, a növekedési kilátások romlását ez nem tudta ellensúlyozni.
P.: Ez azonban nem zavarja a vállalatvezetőket abban, hogy felvásárlásokat hajtsanak végre: a tranzakciók száma és mérete elképesztő mértékben megugrott, mint ha azt üzennék a vállalatvezetők, hogy nincs itt semmi baj, 5 év bull piac után is érdemes vállalatokat, részvényeket venni.
C.G.: Nem feltétlenül érdemes a vállalatvezetők döntéseit követni, hiszen a felvásárlások végrehajtását nem elsősorban az árazás, hanem a stratégia befolyásolja, és az sem feltétlenül igaz, hogy ezeknek a döntéseknek a helyességét visszaigazolják a tőkepiacok. A vállalatok az olcsón rendelkezésre álló forrásokkal igyekeznek felvásárolni egymást, pusztán azért, hogy bizonyos szinergiahatásokat kiaknázzanak, és hogy az adott piacon a versengők száma csökkenjen. Számos tanulmány támasztja alá, hogy a felvásárlást végrehajtó vállalat árfolyama a benchmarknál gyengébben teljesít, a kisbefektetők akkor járhatnak jól, ha a felvásárolt cégben volt részesedésük.

C.G.: Ezeknek a vállalatoknak az értékeltségével kapcsolatban sok a kérdőjel, de az is látszik, hogy van olyan piaci környezet, amelyben az árazásnak átmenetileg nincsen nagy jelentősége. A Tesla sem mondható olcsónak, de az amerikai autógyártó is egy olyan vállalat, amely elsőként lépett be egy piaci szegmensbe, elsőként dolgozott ki működőképes, piacosítható üzleti modellt, a befektetőknek pedig ennek megfelelően magasan vannak a várakozásai, ez pedig felfelé hajtja a cég részvényeinek az árát. Az OTP Trend Nemzetközi Részvény Alap pont az ilyen lehetőségeket, a befektetők nagy kedvenceit keresi, ugyanis a tapasztalatok szerint a piaci kedvencekből álló portfóliók felülteljesítik a piac egészét, mi is hasonló stratégia mentén alakítottuk ki az alapunkat.
P.: Egyszer azonban a hosszú trendek is megszakadnak. Milyen stratégiát követtek, ha a trend megbicsaklását látjátok?
C.G.: Jó hangulatban a befektetők kedvencei felülteljesítenek, a lejtmenetben azonban kifejezetten gyengén muzsikálnak. A fordulókat nehéz beazonosítani, de amennyiben azt látjuk, hogy a trend megtört, akkor eladjuk a korábbi kedvencekben meglévő befektetéseinket. Az OTP Trend Alapban az idő nagy részében a piac kedvenceinek mondható fejlett piaci részvényeket tartunk, de ha az általunk figyelt indikátorok alapján a trend megtört, akkor deviza készpénzt tartunk az alapban. Most egyébként trendfordulós környezetet jeleznek az indikátoraink, ennek megfelelően például a német részvényeknél zártuk a pozíciókat.
P.: Milyen stratégiát ajánlasz azoknak, akik most hozzátok hasonlóan trendfordulóra számítanak? Azért kérdezem, mert mintha egyre kevesebb lenne az igazi menekülő termék, már az arany sem tölti be ezt a szerepet.
C.G.: Be lehet shortolni a nagy részvényindexeket, azonban ezzel is óvatosan bánnék, mert a jegybankok előbb-utóbb reagálnak, hiszen mostanra egy eszközük maradt, ez pedig az eszközárak felpumpálása. Soros György reflexivitás elméletét tudom idézni, amely szerint a részvényárak visszahatnak a reálgazdasági folyamatokra, a fundamentumokra: a részvényárfolyamok lemorzsolódása visszahat a növekedési várakozásokra, ez az inflációs előrejelzéseket is lefelé húzza, és erre már a jegybankoknak is reagálniuk kell, mégpedig újabb stimulusokkal.
P.: Akkor legyünk optimisták a részvénypiaci kilátásokkal kapcsolatban?
C.G.: A világ jegybankjai elkötelezettek az iránt, hogy a nominális növekedés pozitív legyen, hiszen a japán példa jól mutatja, hogy a defláció mennyire pusztító, ezért mindent meg fognak tenni a gazdasági növekedés fenntartásáért, még azok is, akik eddig ódzkodtak ilyen lépésektől. Szerintem nem sokára a németek is sokkal együttműködőbbek lesznek, és az EKB is a monetáris lazítás újabb és újabb eszközével jön majd elő.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Pápaválasztás: bíborosokat zártak volna ki a konklávéról egy vatikáni dogma miatt
A szabályok szerint van egy 120 fős limit, míg 133 választó bíboros van.
Trumpnak csak 100 nap kellett és máris összeomlás szélén a globális gyáripar
Európa egyelőre meglepően ellenálló, az USA és Kína a nagy vesztesek.
Jön a Portfolio következő befektetési konferenciája, a Portfolio Investment Day 2025
Állampapír, részvény, arany, kripto vagy külföldi ingatlan a tuti?
Uniós tagság nélkül nincs fenntartható gazdaság – állítja a távozó államtitkár
Banai Péter Benő megvédte a nyári költségvetést, cáfolta a választási osztogatást.
Szeizmikus raj rázza meg Texast, újabb földrengést jelentettek
Az epicentrum közel volt a mexikói határhoz.
Pusztító támadást indított Moszkva, erős üzenetet küldött a Kreml – háborús híreink vasárnap
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Véget ért az európai pápák kora? – A számok magukért beszélnek
Folyamatosan csökken az európai katolikus hívek aránya.
Itt a lista: ők a világ leggazdagabb emberei, vannak köztük meglepetések is
Elgondolkodtató adatok a szupergazdagokról.
Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)
A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs...
Hogyhogy ilyen magasak az adók Magyarországon?
A Bankmonitor legújabb videójában Vörös Benjámin fejti véleményét amagyar adórendszerről. Egy kis történelmi...
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító...
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás...
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben...
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő...
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal...
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják...
Repülőrajt helyett földbe állás
A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága...


- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Csányi Péter: akár 35-40 ezer forint is lehet az OTP árfolyama
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.