A vártnál gyengébb pénteki amerikai munkaerőpiaci adatok a gazdaság lassulására utaltak, amely a részvénypiacokon esést, a japán jennél a kamatkülönbözetre játszó pozíciók további zárását okoztak pénteken, és ezzel párhuzamosan jókora esés alakult ki a legnagyobb kapitalizációjú kripto eszközökben is. A bitcoin, az ethereum és a solana is kritikus zónába esett, amelyről szombaton megpróbáltak kicsit emelkedni.
Hamarosan változtatásokat jelenthetnek be az amerikai hatóságok a bankok Bázel III. szerinti tőkeszabályozását illetően, amelyek szigorítására vonatkozó terveiket tavaly júliusban jelentették be, ugyanakkor számos piaci kritika érte azóta ezeket.
Jövőbe látó kristálygömbje senkinek sincs, ezért sokan a múltból merítenek ihletet azzal kapcsolatban, hogy mi jöhet a tőzsdéken. Kering a neten egy érdekes grafikon arról, hogy mik a hasonlóságok 2007 és az idei év eseményei között. Megnéztük, stimmel-e.
Jelentős pénzek indultak meg a pénzpiaci alapok felé az elmúlt időszakban, felkészülve az amerikai jegybank várható kamatcsökkentésére. A Bank of America szerint a múlt hét szerdával záruló héten 37 milliárd dollár áramlott pénzpiaci alapokba - írja a Reuters.
A Federal Reserve (Fed) hitelességének jelentőségét vizsgálta egy új kutatás, amelyet a Kansas City Fed éves konferenciáján mutattak be a wyomingi Jackson Hole-ban. A tanulmány rávilágít arra, hogy a központi bank inflációellenes lépéseit hatékonyabbá teszi, ha erősen hisz a Fedben a piac.
Most már biztosnak tűnik, hogy nem tudják véglegesíteni a banki tőkeszabályok tervezett szigorítását a novemberi elnökválasztás előtt az amerikai szabályozó hatóságok. Ez erősen kétségessé teszi, hogy a "Bázel III. végjátéknak" nevezett szigorúbb szabályok egyáltalán életbe lépnek-e – írja a Reuters.
A Federal Reserve tisztviselői júliusi ülésükön erősen hajlottak a szeptemberi kamatcsökkentés felé, derül ki a közzétett jegyzőkönyvből. Bár a kamatlábakat változatlanul hagyták, a döntéshozók többsége úgy vélte, hogy szeptemberben valószínűleg indokolt lesz a monetáris politika enyhítése.
Az eddig ismertnél 818 ezerrel alacsonyabb volt a foglalkoztatottság növekedése az Egyesült Államokban a 2023 márciusától 2024 márciusáig tartó egy év során, ami minden idők második legnagyobb lefelé történő adatrevíziója ezen a téren – derült ki az amerikai munkaügyi tárca szerdai bejelentéséből. Ez gyengébb munkahely-teremtési képességre utal, ami fokozhatja a Fed-del kapcsolatos kamatvágási várakozásokat, így a dollár gyengült, a részvényindexek tovább emelkedtek.
A befektetők újra megtalálták a kötvényeket, mivel az inflációs félelemeket mára a recessziós félelmek váltották fel, és a kötvénybefektetések bizonyították, hogy a közelmúltbeli részvénypiaci káosz elleni fedezetként is megállják a helyüket – írja a Financial Times.
Tekintsük át, mi történt két jegybankkal kapcsolatban a múlt héten. Mindkét központi bank nagy múltra tekint vissza, a saját országán messze túlmutató befolyással rendelkezik, és mindkettő kénytelen volt kényes döntéseket hozni, amelyek célja az infláció további csökkentése oly módon, hogy közben ne okozzanak túl nagy károkat a növekedés és a munkaerőpiac szempontjából. Végül az történt, hogy a két intézmény 24 órán belül két nagyon eltérő megközelítésre jutott.
Négyféle módon is növelheti majd az amerikai inflációt egy második Trump-kormányzat – véli Joseph E. Stiglitz. A Project Syndicate-nek adott interjúban a Nobel-díjas közgazdászprofesszor a négy inflációs kockázat között az amerikai bevándorlási szabályok Trump által tervezett szigorítását, a fiskális fegyelem várható lazulását, a monopóliumellenes politika szinte biztosra vehető feladását, valamint a Fed ügyeibe való valószínűsíthető beavatkozást nevezte meg. Továbbá az interjúban kihangsúlyozta, hogy szerinte a neoliberalizmus megbukott. A választók viszont – ahogy fogalmazott – a „jobbközép” politika kudarcára úgy reagáltak, hogy a szélsőjobb felé fordultak, ami a Columbia Egyetem professzora szerint csak súlyosbítani fogja a problémákat azáltal, hogy a nagyvállalatok még több hatalmat kapnak.
Jeremey Siegel, a Pennsylvaniai Egyetemhez tartozó Wharton School pénzügyi professzora, és a Wisdom Tree vezető közgazdásza hétfőn felszólította az amerikai jegybankot, hogy a pénteki kiábrándító munkaerőpiaci jelentés után hajtson végre egy sürgősségi 75 bázispontos kamatcsökkentést - tudósított a Cnbc.
Austan Goolsbee, a chicagói Fed elnöke arról beszélt, hogy szerinte még nincs recesszióban az USA, de utalt arra is, hogy a gyenge munkapiaci adatok nyomán csökkenteni kellene a kamatot.
Eljött a jegybankok nagy hete, kamatdöntő ülést tart az amerikai, a brit és a japán jegybank is, a Fednél borítékolható a kamatdöntés kimenetele, így inkább a kilátások lehetnek érdekesek, a Bank of Japan és a Bank of England kamatdöntése azonban nehezen előre jelezhető. Jöhetnek nagy piaci mozgások.
A forint délelőtt gyengült a főbb devizákkal, így az euróval és a dollárral szemben is, de később korrigált. A nap legjobban várt adata az amerikai GDP volt, amely a várakozások felett 2,8 százalékkal bővült. Viszont a második negyedévben a PCE infláció a várakozások alatt alakult. Ez összességében kedvező a Fed-nek, hiszen egy erősebb gazdaság, csökkenő inflációval párosul.
Összességében a várakozásoknál jobb adatok jöttek és a szeptemberi kamatcsökkentés esélye emelkedhetett az adatok hatására. Mivel az utóbbi időben a reálgazdasági adatok és az előretekintő indikátorok is a gazdaság lassulásának irányába mutattak, ezért az eheti kongresszusi meghallgatásokon már az amerikai jegybank is megengedőbb hangnemet ütött meg.
A vitatott Tajvani-szoroson haladtak keresztül.
Nagyon jó lehetőségek rejlenek egy autóipari részvényben.
Nagyot csökkent az exportinfláció, talán túl nagyot is.
Budapesten tanácskoztak az eurózóna pénzügyminisztériumai, érdekes információkat hallottunk.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Kitörhet a forint abból a sávból, amelyben idén eddig mozgott?
Az elnökválasztási vitát értékeltük a Checklistben.
A mélyben vannak feszültségek bőven.