Christopher Waller, a Federal Reserve döntéshozója szerint a jegybank jelenlegi irányítási struktúrája, amelyben a tagok nem bocsáthatók el szakpolitikai nézeteltérések miatt, kiállta az idő próbáját és megőrzésre érdemes. Ezzel egyértelműen Donald Trump amerikai elnöknek üzent, aki többször is nyilvánosan beszélt arról, hogy legszívesebben kirúgná a Fed-elnök Jerome Powellt. Sőt, az államfő arról is beszélt, hogy maga irányítani a jegybankot.
Bár tegnap az amerikai kamatdöntő ülés látszólag unalmasan telt, azonban a sorok között elrejtett üzenetekből, az ellátási láncok segítségével kifőztük, hogy mikor jöhet az első kamatcsökkentés. Ez alapján pedig már értékes következtetések adódnak a részvényekre és a dollárra is.
Emelkednek az amerikai kötvényhozamok a Fed ma esti kamatdöntése előtt, mivel a befektetők elkezdték azt árazni, hogy lassabb lesz a lazítás üteme a korábban vártnál. Trump áprilisi vámbejelentései óta ez lesz az első kamatdöntő ülés, így a piac árgus szemekkel figyeli majd az USA jegybankelnökének nyilatkozatát az események értelmezéséről.
A vámháború és az amerikai jegybank függetlenségét érő támadások közepette tartja kamatdöntő ülését a Fed, egy olyan helyzetben, amikor a részvénypiacok nagyon sokat emelkedtek már. A dollár nem tud erősödni, de az arany ismét emelkedik. Egymással szoros kapcsolatban lévő piacok ellentétesen kezdtek el viselkedni, de ebben szerdán a Fed rendet vághat és akár komoly mozgások is indulhatnak.
A vártnál is erősebbnek tűnik az amerikai szolgáltatószektor az ISM felmérése alapján, viszont ezzel egy időben az árnyomás erősödik.
Az amerikai pénzügyminiszter szerint a kötvénypiac jelzése alapján a Fednek kamatot kellene csökkentenie, mivel a kétéves államkötvények hozama már a jegybanki alapkamat alatt van.
A Fed továbbra is változatlanul hagyja a kamatlábakat, miközben a döntéshozók egyensúlyoznak az infláció és a gazdasági lassulás kockázatai között, különösen az amerikai importvámok hatásainak fényében.
Érdemi javulás jöhet az elemzőket is meglepő, pocsék rossz amerikai első negyedéves GDP-adatok után az Atlanta Fed modellje szerint a második negyedévben újra bővülhet az Egyesült Államok gazdasága.
Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke szerda este arról beszélt, hogy bár még sok a bizonytalanság, de Donald Trump vámjai magasabb inflációt és alacsonyabb gazdasági növekedést hoznak.
A Trump-adminisztáció jelenlegi kereskedelempolitikája felgyorsítja az idei inflációt, viszont az amerikai jegybank számára kritikus fontosságú, hogy megakadályozza a hosszabb távú inflációs várakozások elszabadulását – nyilatkozta John Williams, a New York Fed elnöke pénteken.
Az Atlanta Fed GDPNow előrejelző modellje szerint 2025 első negyedévében 3,7 százalékos GDP-csökkenés várható az Egyesült Államokban, ami jelentős romlás a március végi 2,8 százalékos visszaesési előrejelzéshez képest - írja a Fed Atlanta.
Az európai részvények felé fordulnak a befektetők, miközben egyre erősödnek az amerikai gazdaságot övező inflációs és recessziós félelmek – derül ki a magyar portfóliómenedzserek márciusi ajánlóiból. Az alapkezelők vélekedése szerint véget érhetett az USA-részvények felülteljesítése, a jövő nyertese sokkal inkább Európa lehet, ahol a fiskális stimulusok, az ipar várható élénkülése és a béketárgyalások adnak okot az optimizmusra.
Úgy látszik, hogy Donald Trump amerikai elnököt – első elnöki ciklusával ellentétben – már nem érdekli, hogy intézkedései milyen károkat okoznak a pénzpiacokon. Úgy tűnik, Trump mostanra megszállottja lett az intézmények leépítésére vonatkozó radikális megközelítésnek, amely többek között a Federal Reserve, a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank ellen irányul.
A Federal Reserve 2024-ben kisebb veszteséget könyvelt el működésén, mint egy évvel korábban. Az amerikai jegybank 77,5 milliárd dolláros veszteséget jelentett, szemben a 2023-as 114,6 milliárd dollárral, miközben továbbra is az infláció megfékezésén dolgozik - tudósít a Reuters hírügynökség.
Soha nem volt még ekkora bizonytalanság az amerikai gazdaság jövőjével kapcsolatban. Az utóbbi időben szaporodnak az olyan adatok, amelyek a romló növekedés és emelkedő infláció irányába mutatnak, miközben az amerikai tőzsdék egy hónap alatt 10%-ot estek. Trump elnöksége óriási bizonytalanságot hordoz, így most mindenki az amerikai jegybankra figyel, hogy mennyire próbál magabiztosságot sugározni egy nagyon nehéz helyzetben. A kamatdöntés legnagyobb kérdése, hogy létezhet-e még a Fed-put.
Donald Trump amerikai elnök még ma a Fed bankfelügyeletért felelős alelnökének jelöli a posztra eddig is legesélyesebbnek tartott Michelle Bowmant, a szigorú bankszabályok éles kritikusát – írja a Reuters. A döntést a Fehér Ház jelentette be.
Miután az alkotmánybíróság elutasította a voksolás kapcsán benyújtott óvását.
Ha szeretnél a magyar gazdasági közbeszédre valódi hatással lenni, itt a lehetőség!
Sokan aggódnak, hogy vissza kell térni az irodékba.
Szétbombázták az iszlám radikálisokat.
Az amerikai kötvényhozamok meredeken emelkednek.
Happy Bitcoin Pizza Day!
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit