Minden településen ATM-et szeretne látni a kormány, ezért kötelezték a bankokat, hogy ahol nincs, oda helyezzenek ki bankautomatát. Amelyik bank megszüntetné már üzemben lévő bankautomatáját vagy a fiókjában a készpénzfelvételt, az 2-200 millió forintos büntetést kockáztat - derül ki az éjjel a közlönyben megjelent kormányrendeletből.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden előre vetítette, az éjjel pedig meg is jelent a kormányhatározat: minden településen lesz legalább egy bankautomata. Ehhez több mint 2000 új ATM-re lesz szükség, amely minimum 12 milliárd forintos beruházás lesz a bankszektornak. A kormány terve, hogy a boltokban ingyenesen tudjanak az ügyfelek készpénzt felvenni, - egyelőre - füstbe ment. Valószínűleg ezért is - és a készpénz alaptörvénybe foglalása miatt - döntöttek úgy, hogy a bankoknak kell megoldani, hogy vidéken is kényelmes közelségben lehessen készpénzt felvenni. Az MNB-nek már volt az ATM-ek elosztására egy már megvalósítás alatt lévő, a bankokkal is egyeztetett koncepciója, ám a kormánynak ez nem volt elég. Most fájhat a fejük, hogy közösen egy olyan stratégiát dolgozzanak ki, amivel a lehető legkisebb extra költség mellett hozzák létre az új hálózatot. Bár a pontos részleteket még nem ismerjük, a változások szinte biztosan a bankok számára drágább és nagyobb ATM-hálózatot eredményeznek, ez a befektetés pedig össztársadalmi szinten erősen kétséges, hogy megtérül.
Egy új brit tanulmány szerint a mesterséges intelligencia által generált és a közösségi médiában terjesztett álhírek növelik a bankrohamok kockázatát. A tanulmány szerint a hitelintézeteknek javítaniuk kell monitoring tevékenységüket, hogy felismerjék, ha a dezinformáció hatással lehet az ügyfelek viselkedésére – írja a Reuters.
Az Európai Központi Bank le fog csapni azokra a bankokra, amelyek lassan kezelik a felügyeleti hatóság által megkövetelt javításokat – tudta meg a Bloomberg.
2025-től módosul a bankok tőkehelyzetére vonatkozó szabályozási környezet. A Bázeli Bankfelügyeleti Bizottság 2017 végén elfogadta a Bázel III véglegesítését, melynek európai uniós implementációja a tőkekövetelmény rendelet (CRR), valamint a tőkekövetelmény irányelv (CRD) módosításával valósul meg. Az MNB 2024 szeptemberében kérdőíves felmérést indított, hogy áttekintse a magyarországi hitelintézetek CRR3-as felkészülését és a tőkemegfelelési helyzetükre gyakorolt előzetesen várható hatásokat. Az MNB emellett rendkívüli adatszolgáltatást is bekért az átállás hatásainak számszerűsítéséhez, amelyet a 2024 végi adatok alapján jövő február végéig kell beküldeniük az intézményeknek.
Az idei évre várt 140 milliárd forint helyett mintegy 160 milliárd forintot fizethetnek jövőre a bankok és pénzügyi vállalkozások extraprofitadóként, ha elegendő állampapírt vásárolnak. Mivel az adóalap, az adókulcs és a felezés lehetősége is változik, ezért a teher bankok közötti eloszlása is jelentősen módosulhat.
A német kormány bejelentését követően nagyot eshetnek a Commerzbank részvényei a mai piacnyitásban - kiderült, hogy az állam egyelőre megtartja 12 százalékos részesedését a bankban.
A hazai pénzügyi vállalkozások – a biztonságos működés fenntartása érdekében – sikeresen növelték induló tőkéjüket tavaly év végéig. A jogszabály alapján ugyanakkor 2026. december 31-ig még magasabb tőkeszintet kell elérniük. A tőkeemelés és a tulajdonosi befolyásoló részesedés változása továbbra is bejelentési vagy/és engedélyezési kötelezettségekkel jár az érintett piaci szereplőknek. Ehhez az MNB engedélyezési útmutatóval, a témával kapcsolatos gyakori kérdések és válaszok közzétételével nyújt segítséget - írja az MNB közleményében.
Az eurózóna bankjainak át kell alakítaniuk kockázatkezelésüket, ugyanis olyan kihívásokkal néznek szembe, mint a korábbi ultraalacsony kamatlábak eltűnése és a nem hagyományos versenytársak megjelenése, amelyek gyorsan erodálhatják piaci részesedésüket - mondta az Európai Központi Bank bankfelügyeleti vezetője.
Pénzügyi válságtól tartanak Dél-Koreában a hitelszövetkezeti szektorban tapasztalt hiteltörlesztési problémák és a nyomában előállt betétesi bizalmatlanság miatt – számolt be a Bloomberg.
Kiváló eredménnyel zárták az idei első félévet a magyar hitelintézetek, hiszen még soha nem volt olyan magas (405 milliárd forint) a szektor első hathavi konszolidált nyeresége, mint idén. Paradox módon jót tett a kamatbevételeknek a törlesztési moratórium, megnőtt az ügyfelek aktivitása, száguld a lakáshitelezés, emelkedik a kamatkörnyezet, a kockázati költségek pedig visszaestek. Az igazság pillanata persze sok szempontból a várhatóan 2022 közepéig velünk élő törlesztési moratórium után jön el. A profit több mint felét most is az OTP szállította.
A koronavírus-járvány gazdasági és járványügyi hatásainak kezelésére két alapot állít fel a kormány, egy 663 milliárdos járvány elleni védekezést szolgáló és egy 1345 milliárdos gazdaság-újraindítási alapot. Előbbibe a bankoknak 55 milliárd forintot kell befizetniük, erről már tudtunk a hétvégén, most Varga mihály pontosította az elképzelést, ez alapján számoltuk ki, mekkora lehet idén az OTP terhe.
Decemberben négy éve nem látott összegben adtak el állampapírt a hitelintézetek, ami kicsit rontotta a 2017-es képet - derül ki az MNB friss adataiból. Persze még így is több mint 500 milliárd forinttal nőtt a bankok állománya tavaly, vagyis bármennyire is várjuk a roham végén, vannak még tartalékok a szektorban.
Több mint másfél éve nem látott ütemben vásároltak állampapírt a hitelintézetek októberben, így a hónap végére majdnem 8400 milliárd forintos új csúcsra emelkedett az állományuk - derül ki az MNB hétfőn megjelent adataiból.
A nemzetközi babérokra törő, kínai online hitelintézetek térhódítása megnyitotta az adatkereskedelem feketepiacát is - írja a Financial Times. A botrány már addig dagadt, hogy a kínai felügyelet úgy döntött, átmenetileg nem ad működési engedélyt új online hitelintézeteknek.
Példátlanul nagy, 496 milliárd forintos adózás utáni nyereséget ért el a magyar hitelintézeti szektor az év első 9 hónapjában. A bankok profitjának több mint negyede a minden eddiginél dominánsabb céltartalék-visszaírásokból származott. Az adózás előtti tőkearányos megtérülés (ROE) az elmúlt egy évben 16,3% volt, amire utoljára a válság előtt volt példa.
Nagyot nőttek az eladások.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Fontos euróövezeti adatok érkeznek ma.
A háború kezdete óta nem találkozott az ukrán és az orosz vezető.
Az OTP lehet a nap nyertese?
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.