Mozgalmas év volt 2024 a tőkepiacokon, éppen ezért érdekes, hogy a magyar értéktőzsde hogyan értékeli az elmúlt időszakot. Erről és jövő évi terveiről kérdezzük Végh Richárdot a BÉT vezérigazgatóját a Portfolio Business Podcast legújabb adásában. Áttekintettük a BÉT Xtend piacának idei eseményeit, és azt hogy 2025-ben hogyan lehetne egyre több hazai céget becsábítani a tőzsdeérettség előszobájába. Szó volt arról is, hogyan növelhető új társaságokkal a hazai blue chip szekció, és hogyan érhetnék el a középmezőnyben lévő, egymilliárd euró alatti kapitalizációjú cégek mielőbb a blue chip méretet.
Nem láthatunk ma jelentősebb elmozdulást a vezető hazai részványindexnél, jó sztorik azonban akadnak a kisebb kapitalizációjú vállalatok háza táján, egy-egy midcap árfolyama valósággal kilőtt a mai kereskedésben.
Április közepétől vásárolhatók meg annak a tőzsdén kereskedett befektetési alapnak (Exchange Traded Fund, ETF) a befektetési jegyei, amely a kelet-közép-európai régió hét országának legnagyobb forgalmú és kapitalizációjú részvényei közül maximum huszonötöt tartalmazhat. Az alapot kibocsátó OTP Alapkezelő szándékai szerint a termékkel azok a befektetők is hozzáférhetnek régiónk vállalati topligájához, akiknek nincs piaci ismerete ebben a térségben. Az OTP CETOP ETF érdekessége, hogy három partner, az OTP Alapkezelő, az OTP Global Markets, illetve a Budapesti Értéktőzsde közös projektjeként jött létre.
A legnagyobb piaci értékű kriptoeszköz kapitalizációja a múlt héten 2021 óta először lépte át az 1000 milliárd dollárt, nem kérdés, hogy egyre nagyobb a hype a bitcoin kürül - ebben a felfokozott hangulatban tette közzé árfolyamvárakozását a híresen kriptokedvelő Robert Kiyosaki.
Pénteken a Microsoft megelőzte az Apple-t piaci kapitalizációban, vagyis a világ legértékesebb cége lett. Az ok az almás cég vártnál gyengébb gyorsjelentése.
Bár a bankok értéke a visszatérő infláció hírére átmenetileg megemelkedett, de a nagy, határokon átívelő bankfelvásárlások lényegében eltűntek az európai tranzakciós térképről. Közép-Kelet-Európában nincs olyan eladó pénzintézet, amely piaci részesedését tekintve a TOP5-be tartozna, de régiós szinten gyökeret eresztett nemzetközi bankok akár még találhatnak kisebb felvásárlási célpontokat - írja elemzésében Simonyi Tamás, a KPMG szenior igazgatója.
A márciussal bezáródó fél évben az amerikai kis kapitalizációjú value (értéka alapú) részvények a második világháború óta nem látott hozamkülönbséggel verték a nagypapírok teljesítményét – számol be a hírről a Financial Times.
Március elejétől kezdve az amerikai részvénypiacon látványosan alulteljesítenek a kisebb részvények a nagy, ismertebb nevekhez képest. Ez egy szokatlan és ritka jelenség, mivel a kis kapitalizáció is rendszerint együtt mozog a piaccal, ráadásul ha magasabb kockázat mellett is, de lényegesen magasabb hozamokat is szokott hozni a befektetőknek. Mi állhat a gyenge relatív teljesítmény mögött, és milyen következtetéseket lehet levonni emiatt a teljes piacra nézve?
A befektetési guru által létrehozott indikátor új csúcsra emelkedett, 2007 októbere óta nem állt ilyen magasan a jelzés. A globális „Buffett indikátor” néven is emlegetett mérőszám a globális GDP-t hasonlítja össze a világ tőzsdéin kereskedett cégek összesített kapitalizációjával - egy egyszerű osztással a historikus adatok alapján elméletileg megállapítható, hogy a részvénypiacok alul- vagy felülértékeltek-e. Más kérdés persze, hogy a jelenlegi példa nélküli időkben mennyire lehet helytálló a hírhedt indikátor.
Az amerikai választásokat követő első napon, szerdán, a befektetők a kis- és közepes kapitalizációjú cégeket tartó ETF-ekbe menekítették a pénzüket – írja a Financial Times.
A világon elsőként az Apple piaci kapitalizációja lépte át szerdán a 2000 milliárd dolláros lélektani határt miután tovább emelkedett a részvények árfolyama.
Az IT már annyira a mindennapjaink része, hogy sokszor fel sem tűnik, mennyire meghatározza a digitalizáció azt, ahogy fogyasztunk, ahogy dolgozunk. A legújabb technológiák egyre könnyebben érhetőek el Magyarországon is, és annak sincs nehéz dolga, aki üzletet, befektetést keres ezen a piacon.
Durva átalakuláson ment át a globális bankpiac az elmlúlt hónapokban, ha a piaci kapitalizáció alapján vizsgálódunk, az európai pénzintézetek sorra kopnak ki a globális listák éléről, olyan nagy múltú bankok, mint a Deutsche Bank és az Unicredit már az európai lista első 20 helyére sem férnek fel.
Hamarosan újabb index felülvizsgálatra kerül sor a Richter kikerülése óta sokak által megismert MSCI-nál, bár a vizsgálatok szempontjából figyelembe vett időszak csak július végén zárul le, a befektetőket két hazai papír miatt is erősen foglalkoztathatja a felülvizsgálat végkimenetele. A Magyar Telekom kerülhet most elsősorban fókuszba (a likviditást ilyenkor nem vizsgálja az MSCI) hiszen a kapitalizációs kritériumok ellenőrzése a negyedéves felülvizsgálatok elsődleges célja. Ha az MSCI felülvizsgálata június végével zárult volna, akkor már biztosan elmondhatnánk, hogy a Magyar Telekom bennmaradna a fontosabb indexekben, összességében pedig az augusztusi kiesésnek is igen alacsony valószínűséget adunk, ehhez ugyanis a részvényeknek az elkövetkező hetekben több mint 20%-ot kellene zuhanni (a jelenlegi dollár árfolyammal számolva). Jóval lényegesebb lehet majd a Telekom számára a novemberi féléves felülvizsgálat, ahol a papírok kisebb védettséget élveznek (50% helyett 33%-kal lehet csak alacsonyabb a kapitalizáció a minimálisan elvárt értéknél).
A kínai részvénypiacon az elmúlt időszakban igen jelentős árfolyam eséseket láthattunk, ez pedig azt jelenti, hogy a világ 10 legnagyobb kapitalizációval rendelkező vállalata között nincs kínai. Erre 2006 óta nem volt példa - írja a Bloomberg.
Megmutatjuk, melyik csapatokat érdemes "longolni". De vannak shortolandók közt is új "arcok". Videóinterjú Tőrös Balázzsal.
Az orosz vezérkar valószínűleg nem számolt ezzel, amikor elindította az inváziót.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!