Faluvégi Balázs

Bizalmi tanácsadó , Stradamus Zrt.

Faluvégi Balázs 25 éve van jelen befektetés-szakmai területen, és több mint tíz éve foglalkozik etikus befektetésekkel, illetve a Környezetre (Environment), Társadalomra (Social) és Felelős Vállalatirányításra (Governance) vonatkozó ESG elemzéssel. Társ-alapítóként startupjával elnyerte a BBVA nagybank globális versenyén a Legjobb Fintech a Fenntartható Pénzügyekért díjat. Megoldásaival és tanácsaival segítette többek között az egyik legismertebb hazai pénzintézetet, a régió egyik legnagyobb energiavállalatát, illetve az egyik legelismertebb magyar egyetemet ESG fejlesztésben. A számos tőzsdei cégnek és kkv-nak ESG tanácsadást és zöld finanszírozást elősegítő Stradamus Zrt. tanácsadó testületének a tagja.
Cikkeinek a száma: 325
Így függ össze az e-autó piac átalakulása és az ESG térnyerése

Így függ össze az e-autó piac átalakulása és az ESG térnyerése

Hívjuk bárhogy is, a fenntarthatósági, ESG tényezők mára elválaszthatatlan részeivé váltak a vállalati stratégiáknak. Ezen belül is fontos az e-autók térnyerése, ám e téren újabb paradigmaváltás következett be: a kínai e-autók immár a magyar piacon is tarolnak. De vajon az ázsiai cégek is ugyanolyan környezettudatosak ESG téren, mint nyugati versenytársaik? Miért szó szerint lényeges az ESG Lényegességi Jelentése, és mit jelent mindez egy környezettudatos cégvezető számára?

Világszerte terjed a majomhimlő, elindult a száguldás a tőzsdéken

Világszerte terjed a majomhimlő, elindult a száguldás a tőzsdéken

Még soha nem fordult elő annyi majomhimlős megbetegedés Európában, mint az utóbbi napokban, és mivel már régóta abbahagyták a himlő elleni védőoltásokat a világ fejlett országaiban, így akár egy újabb világjárvány is potenciális veszély lehet. Az Egészségügyi Világszervezet is szorosan figyelemmel kíséri a helyzet alakulását, és bár majomhimlő ellen nincs speciális vakcina, de a himlő megállítása érdekében használt védőoltások hatékonyak lehetnek. Ennek apropóján a himlő gyógyítására és kezelésére szakosodott, tőzsdéken jegyzett biotechnológiai cégek részvényárfolyamai nagyot raliztak a múlt héten, és ma is folytatódik az emelkedés - ennek apropóján megnéztük, hogy mit érdemes tudni ezekről a vállalatokról.

Egyelőre még nem látni, hogy hol a részvénypiac alja

Egyelőre még nem látni, hogy hol a részvénypiac alja

Bár a pénteki nap egy viszonylag erős fordulós jelet produkált, ez csak egyetlen apró része egy olyan összetett folyamatnak, amely a középtávú, vagy pláne a hosszútávú trendfordulókat szokta jellemezni. A technikai elemzés segítségével megnézzük, hogy mik azok a jelek, amelyek a széljárás megváltozására utalnak, és hogy ezekből mennyi esetén utal a piac arra, hogy ez meg is történik.

Minden kínai technológiai vállalatot egyformán ítél meg a piac és ennek egyetlen oka van

Minden kínai technológiai vállalatot egyformán ítél meg a piac és ennek egyetlen oka van

Hosszú ideje zuhannak az árfolyamok azoknál a vállalatoknál, amelyek kínaiak és egyben a technológiai szektor részei. Ezeket a cégeket mindkét faktor nagymértékben sújtotta az utóbbi hónapokban, hiszen ez az év eddig nem éppen az emelkedésről szólt a nagy tech papírok esetén, miközben a távol-keleti papírok jó ideje masszív csökkenő trendben üldögélnek, és amikor fel is pattannak, akkor is együtt teszik ezt. Miért hasonlít ennyire ezeknek a részvényeknek a mozgása, és mit várhatunk tőlük a következő hetekben, hónapokban? Ezekre a kérdésekre keressük a választ a technikai elemzés segítségével.

Nem sok hely maradt elbújni a részvénypiacon

Nem sok hely maradt elbújni a részvénypiacon

A tegnapi nap tengerentúlon lezajlott zuhanásában különösen feltűnő volt egyetlen szektor hanyatlása. Ez pedig az ún. Consumer Staples, amelyben nem-ciklikus jellegű termékek gyártói vannak jelen. Az egyébként is feltűnően nagyot csökkent főbb indexekhez képest a piacnak ezt a szegmensét a 2-3%-kal is jobban büntette a piac. Ráadásul ezt nap közbeni folyamatos eladásokkal tette, ami mögött rengeteg esetben komoly disztribúció áll, vagyis az intézmények nagy tételekben szabadultak meg pozícióiktól. Mi állhat ennek a hátterében és miért nagy probléma ez a teljes részvénypiac szempontjából?

Nem csupán papíron emelkednek a papíripari papírok

Nem csupán papíron emelkednek a papíripari papírok

Bár a napokban volt egy szép visszapattanás a részvénypiacokon, a trendek továbbra is lefelé mutatnak, és a legtöbb szektor, illetve ágazat komoly mínuszokat tud csak felmutatni idén. A kevés kivétel közé tartoznak a fa- és papíripari részvények, amelyek ha nem is szárnyalnak úgy, mint az energia szektor, de bőven felülteljesítenek és nagy relatív erőt tudnak felmutatni. A kedvező körülmények esetén pedig egy emelkedésbe váltó piacon könnyen a vezetők közé tartozhatnak majd. A technikai elemzésünk során három olyan részvényt néztünk meg az ágazatból, amelyekre ez igaz lehet.

Hamburger vagy pelmenyi, avagy miért nem lesz így birodalom soha Oroszország?

Hamburger vagy pelmenyi, avagy miért nem lesz így birodalom soha Oroszország?

Egyre látványosabbak a jelei annak, hogy Oroszország majdnem minden értelemben elveszíti a közel három hónapja elindított háborúját Ukrajna ellen. Ez hatalmas csapás a nagy medve birodalmi ambícióira és a Szovjetunió modern változatának visszaállítására. Bár Moszkva több stratégiai hibát is elkövetett a katonai lépések során, illetve a felkészülés és az utánpótlás vonalak biztosítása kapcsán, a legnagyobb baklövést nem is a harctéren tette meg, hanem a szívek megnyerésében. Ebben bizony nagyon rosszul áll Oroszország és az elmúlt hónapok tovább rontották a helyzetet, ami a geopolitikai küzdőtéren végzetesnek bizonyulhat.

Tovább, tovább, tovább: nem állnak meg az olajrészvények

Tovább, tovább, tovább: nem állnak meg az olajrészvények

Nincs könnyű helyzetben mostanság az elemző, akinek egy medve piacon vásárlásra ajánlott részvényeket kellene ajánlania, legalábbis rövidebb időtávokon. Általában nem is teszi, helyette shortolást vagy lejáratig tartott kötvényeket javasol a következő hónapokra. Ám a jelenlegi helyzetben is van egy szektor, ahol látunk még szárnyalást. Ez pedig a már sokszor említett energia, és azon belül is az olajrészvények ágazata. Ők azok, akik bár nem mindig voltak jó tanulók, de valahogy a bika piac utáni kijózanodásban mégis ők találták meg leginkább a számításukat. A technikai elemzés szerint valószínű, hogy a folyamatnak még nincs vége.

Ha még tényleg hiszel a kriptókban, akkor eljött az ideje vásárolni (és imádkozni)

Ha még tényleg hiszel a kriptókban, akkor eljött az ideje vásárolni (és imádkozni)

Hatalmas nagy zuhanáson van túl a kriptoeszközök piaca, ami még akkor is fájdalmas, ha el is érkezett a technikai korrekció. Az ilyenkor menetrendszerint bekövetkező tanácstalanság, pánik és apátia mellett szintén gyakori vélekedés a kriptoeszközök spekulánsai és befektetői között, hogy a mostanihoz hasonló zuhanásokat meg kell venni és valójában mindez beleilleszkedik egy trendbe, kétségbeesni nem szabad. A technikai elemzés képe azonban egy eddig soha nem látott visszaesést mutatnak az elmúlt hetekre és hónapokra, nem is feltétlenül annak mértéke, hanem jellege miatt. Mindez nem azt jelenti, hogy a kriptoeszközöknek vége és innentől csak az összeomlás érkezik, hiszen több kvalitását tekintve továbbra is értéket hordozó piacról van szó. Sokkal inkább a mostani helyzet ahhoz hasonló, ami azoknak való és elviselhető, akiknek mély meggyőződése, hogy a bitcoin és társai tényleg képesek a pénzügyi szektor átalakítására.

Teljesen kicsinálják a biotechnológiai részvényeket, de fontos, hogy ennek mikor lesz vége

Teljesen kicsinálják a biotechnológiai részvényeket, de fontos, hogy ennek mikor lesz vége

Talán az összes ágazat közül a biotechnológia volt az, amelyik a legtöbb fájdalmat okozta az elmúlt egy év során a befektetőknek, pedig a fájdalomról a Netflix és a Facebook részvényesei is tudnának mesélni egyet s mást. A VanEck Vectors Biotech ETF az augusztusi csúcspont óta elveszítette értékének 37%-át, miközben ugyanezen időszak alatt az utóbbi hónapokban számos csapást elszenvedett Nasdaq 100 is “csak” 18%-kal került lejjebb. Miért esett ennyire egy egy ilyen előremutató és gyorsan növekvő ágazat és mit jelenthet, ha az esés lelassul?

Bár ma emelkedünk, de háborús mélypont felé tarthat a magyar tőzsde, kritikus szinten az OTP és a Mol

Bár ma emelkedünk, de háborús mélypont felé tarthat a magyar tőzsde, kritikus szinten az OTP és a Mol

Az utóbbi hetekben a nemzetközi piacok negatív hangulatával együtt a magyar tőzsdén is komoly visszaesés zajlott le és nagyon úgy tűnik, hogy ezen a gyorsjelentések sem tudtak érdemben változtatni. Ráadásul a BÉT nagy részvényei jelentős mértékben alulteljesítőek is, ami tovább rontja az esélyeket a következő hónapokra. A BUX és a blue chipek többsége most már nagyon közel van a háborús, március elejei mélypontokhoz. Ha ezek elesnek, akkor még az sem kizárt, hogy a COVID-mélypontok is látótávolságon belülre kerülnek. Ennek az esélyeit boncolgatjuk a technikai elemzés segítségével.

Nagyon úgy fest, hogy még nincs vége az olajár robbanásnak

Nagyon úgy fest, hogy még nincs vége az olajár robbanásnak

Bár piaci közhely, hogy az olaj és az egyéb energiahordozók árfolyama idén, sőt: az elmúlt fél év során szárnyalt, valójában többségük immáron két hónapja nem tudott új maximumot megütni. A technikai elemzés képe alapján most az tűnik valószínűbbnek, hogy a korrekciónak lassan vége és az árfolyamok hamarosan akár ismét felrobbanhatnak. Hiába volt komoly emelkedés eddig is, a történelmi olajár sokkok tapasztalata alapján szélsőséges helyzetekben - mint a mostani háború - ennél sokkal durvább emelkedések is előfordultam már.

A magyar bankár, aki Chilébe költözött etikus pénzintézetet építeni

A magyar bankár, aki Chilébe költözött etikus pénzintézetet építeni

Nem gyakran fordul elő, hogy egy pénzember egy sikeres karrier közben egyszer csak gondol egyet és a világ másik végére költözik, 12 600 km-re eddigi otthonától. Pozsonyi Gábornak, a Magnet korábbi vezérigazgató helyettesének azonban jó oka volt erre. Interjúnkban részletesen beszél erről, az etikus bankok jelenéről és jövőjéről, a pénzügy és a klímaváltozás elleni küzdelem kapcsolatáról, a kockázati tőke lehetséges szerepéről.

Buy The F*cking Dip?

Buy The F*cking Dip?

Nagyot estek a piacok az elmúlt hónapokban és bár időről időre voltak felpattanások, a csökkenő trend végéhez egyik energiája sem volt elegendő idén eddig. A tegnapi Fed kamatdöntés utáni nyilatkozat miatt azonban ismét egy komoly felpattanás volt az amerikai piacokon, ami a globális tőzsdéken is okozott kisebb-nagyobb optimizmust. A technikai elemzés segítségével megnézzük, hogy ideje már megvenni az esést, vagy ez még túl nagy kockázatot jelent.

Egyelőre még kitart az éjszaka az ázsiai részvénypiacokon

Egyelőre még kitart az éjszaka az ázsiai részvénypiacokon

Bár kelet-ázsiai részvénypiacok nem tartoznak a hazai befektetők fő fókuszába, időről időre érdemes egy pillantást vetni az itteni indexekre és fontosabb vállalatok árfolyamára is, hiszen a régió alapvető szerepet játszik a világgazdaságban. Távol-Keleten jön létre a világ GDP-jének a harmada, a három legnagyobb gazdaságból kettő itt található, rengeteg terméket itt gyártanak, amit a hétköznapi életben használunk, és ma már az innovációnak és ezáltal a növekedésnek az egyik gócpontja is ez a régió. Az sem elhanyagolható szempont, hogy a világ tíz legnagyobb kapitalizációjával rendelkező tőzsdéből négy itt található. Ázsia ezen távoli részének tehát a jelentősége megkerülhetetlen, ezért érdemes megnézni, hogy miként alakul itt a részvénypiaci hangulat.

Valami nagyon furcsa történik az olajrészvények piacán

Valami nagyon furcsa történik az olajrészvények piacán

Az elmúlt hónapok a pénzügyi piacokon mind az olaj, mind az energia szektor sikertörténetéről szóltak. A két eszköz kategória értelemszerűen kéz a kézben jár, ám az utóbbi hetekben mintha kezdenének eltérő irányba kacsintgatni és az együttmozgás is szinte teljesen megszűnt közöttük. A technikai elemzés segítségével ennek jártunk utána, illetve megnéztük, hogy mely részvények lehetnek a legérdekesebbek a következő hetekben, hónapokban.

Nemcsak Magyarországon fizetnek pofátlanul keveset az óvónőknek

Nemcsak Magyarországon fizetnek pofátlanul keveset az óvónőknek

Az alacsony pedagógusfizetéseket hallva elsősorban az általános és középiskolai tanárok jutnak az eszünkbe, miközben az óvónőkről viszonylag ritkábban hallunk. Pedig az ő helyzetük ha lehet még nehezebb, és nehéz munkájuk ellenére az anyagi megbecsülés őket még inkább elkerüli. A jelenség Magyarországon mindenképpen igaz, de világjelenség is egyben. Az alacsony bérek, az alulfinanszírozottság, és a pályaelhagyások miatt az oktatási rendszer ezen szegmense világszerte egyre nagyobb nyomás alatt van, és csak kevés kivétel akad. Ez pedig olyan problémákat okozhat, amiknek a hatásait évtizedek múlva fogjuk érezni.

Poszt-Covid tüneteket mutat a szállítmányozás ágazata a részvénypiacon

Poszt-Covid tüneteket mutat a szállítmányozás ágazata a részvénypiacon

A szállítmányozási ágazat az internetes cégek mellett a koronavírus egyik nagy nyertese volt. Bár az első hullám során még hatalmas visszaesés zajlott le, a kiszállítások jelentősége idővel megnőtt, hiszen az emberek többé-kevésbé a négy fal közé lettek zárva, de a stimulusok miatt (vagy akár ettől függetlenül is) pénzük volt, amit el akartak költeni. Mindenki házhoz rendelt mindent, ami főleg a Fedexhez és UPS-hez hasonló cégek szolgáltatásaira a kereslet hatalmasat ugrott és a hirtelen gazdasági visszaesés is pár negyedéven belül helyreállt, még ha ehhez szteroidokra is szükség volt. Mostanra azonban kifulladni látszik a trend, sőt: a durvább hullámok eltűnésével fordult a kocka.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ursula von der Leyen bejelentette az EU új vezetőit, meglepő terület juthat a magyar jelöltnek
RSM Blog

Az ESG és a HR

Az ESG, vagyis az Environmental, Social & Governance (Környezetvédelmi, Társadalmi és Irányítási) keretrendszer jelentése...

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.