
Régre nyúlik vissza az acélpiacon a hektikus ármozgás, hiszen 2005-ben vezették be az acélpiacon a havi árazást, azóta pedig folyamatosan ingadozik az acél ára. A meglehetősen volatilis piachoz szokott szereplők számára is kirívó volt az idei év eddigi időszaka, hiszen márciusban, illetve áprilisban olyan magas szintet ért el az acélár, amelyet sem az építőipar, sem a gépipar nem tudott tolerálni.
Több szereplő emiatt le is állította a különböző beruházásait, és a gépgyártók sem adtak le elegendő megrendelést - emiatt azóta jelentősen csökken az acél iránti kereslet, amely újbóli áresést hozott.
Januárban még senki sem sejtette
Pedig az év elején meglehetősen lassan indult be az európai acélpiac. 2022 elején senki sem számított arra, hogy kitör a háború, amikor azonban ez megtörtént, az elindított Európában egy pánikot. Mindenki félt attól, hogy hiány lép fel az acéltermékek területén, és olyan vásárlásokat végeztek bizonyos cégek, amelynek eredményeképp többhavi készletet halmoztak fel.
Vagyis nagyobb volt a kereslet, mint a készlet, emiatt az árak bizonyos termékek esetében, mint például a durva lemez, megduplázódtak
– mondta el a Portfolio-nak Furda Roland, az Épduferr Nyrt. acélkereskedelmi és gyártási vezetője. Hozzátette: „A termék januári gyártóművi ára 920-950 euró volt tonnánként, ez áprilisi megrendeléskor már elérte a 2200 eurót. Viszont ez a pánik május elejére lecsendesedett, és mivel Németországban is visszaesések vannak a gépek és berendezések gyártóinak rendelésállományában, emiatt nincs szükség annyi acéltermékre.

A vevők tehát az év első hónapjaiban bekészleteztek, ugyanúgy, mint a felhasználók, emiatt a piac teljesen megállt.
Elindult egy ellenkező irányú pánik, mert folyamatosan csökkennek az árak, a durva lemez ára pillanatok alatt 1600 euróra esett, a betonacél ára 1200-1300 euróról ezer alá csökkent.”
Egyelőre nem rendelnek
Furda Roland szerint mindaddig, amíg a korábban felhalmozott készletek a felhasználóknál nem fogynak ki, addig nem jelennek meg a gyártóknál újabb, érdemi megrendelés. A szakember szerint a gyártók sok esetben követik el azt a hibát a jelenlegi helyzetben, hogy csökkentik az áraikat annak érdekében, hogy a kevés megrendelés mellett is fenn tudják tartani a folyamatos termelést.
Az árcsökkenéstől ugyanakkor nem lesz több megrendelés.
Az biztos, hogy Európában az acéltermékek ára túl magas volt, ám ha figyelembe vesszük, hogy az energiaárak tavaly az utolsó negyedévtől kezdve a mai napig folyamatosan emelkednek, és az acélipar meglehetősen nagy energiafelhasználó, akkor nem indokolt ez a nagy visszaesés.”
Lehet védekezni ellene
Az Épduferr esetében több szempontból ugyanakkor pozitív az összkép. „Szerencsére jó időpontban vásároltunk és a szerencse mostanában sajnos hangsúlyosabbá is vált mint korábban az acéliparban.
Több tényező okoz turbulenciát a piacon, mint a korábbi években, ami a piac kiszámíthatóságát tovább rontja.
Ennek ellenére az elmúlt időszakban sikerült jó időzítéssel és jó ütemben végrehajtani beszerzéseinket és értékesítéseinket, így az ez évre tervezett forgalmunkat várhatóan félév alatt teljesíteni fogjuk” – mondta el Furda Roland, aki szerint azonban a volatilis piac máshol gondokat is okoz. „Mivel folyamatos a raktárkészletünk, a most megcsappant a kereslet hatására növekszik a készlet. A termékeinket stagnálva tudjuk eladni, sőt, folyamatos árcsökkentéssel értékesítjük július-augusztusig. Amit az ember kap pluszban, azt általában vissza is kell adni” – fogalmazott a vezető.
Csökkenő trend, hozzáadott érték
A jövőről szólva kijelentette:
nehéz megbecsülni, milyen irányba változik a piac, de jelenleg az látható, hogy az acélfelhasználás számos országban csökkenő trendet mutat, így a megrendelésállomány is folyamatosan csökken.
„A kínai gazdaság is esik, ez kihat az egész globális piacra. Idehaza az építőipari megrendelések az első negyedévben növekedtek.
A második negyedévben viszont azt tapasztaltuk, hogy mind a lakossági, mind az egyéb nagyobb beruházások csökkentek vagy leállították
A lakosság részéről is az volt a jellemző reakció, hogy elhalasztják az építkezést, vagy teljes mértékben leállítják azokat. Egy családi házhoz minimum 10 tonna betonacél szükséges, nem mindegy, hogy azt 4 millió forintért tudja megvenni az építtető vagy 8 millióért” – említett példát a szakember.
Az Épduferr ezért úgy tervezi, hogy a következő 2-3 hónapban a piachoz igazodva várhatóan csökkenti beszerzéseit, a meglévő készletet fogja forgalmazni és felhasználni. Részben már megérkeztek a vállalathoz az új feldolgozó berendezések is, melyekkel akár bérmunkában, akár különböző megrendeléseket fogadva tudja az acéltermékek, elsősorban lemeztermékek további feldolgozását vállalni a cég.
A tipikus acélkereskedelem helyett mostanra mindenképpen a szolgáltatásokat kell növelni, hogy a további feldolgozás révén folyamatosan fenn tudjuk tartani a megrendeléseket.
A kereskedelem inkább kiegészítő tevékenység, amely arra szolgál, hogy a feldolgozásra felhasznált alapanyagainkat megfelelő áron tudjuk beszerezni.”
A cikk megjelenését az Épduferr Nyrt. támogatta.
Fotó: Épduferr
Küzd a vámháború hatásai ellen Kína: óriási élénkítő programot jelentett be
Az intézkedések többsége a második negyedévben hatályba lép.
A bankszabályok egyszerűsítése érdekében alakított munkacsoportot az EKB
Úgy látszik, nem akarnak lemaradni Amerikától a deregulációban.
Nagyon ideje volt már: egyre több élelmiszergyártónak fontos, mivel tápláljuk Leonardo „tökéletes gépét”
A szálak a tavalyi Portfolio Agrofood konferenciához vezetnek.
Ugrik a forint a sűrű hét reggelén
Rengeteg makroadatot várunk, és közben geopolitikai fronton is zajlanak az események.
Úgy néz ki, megkaparintották Amerika ellenségei a Stormbreakert
Ezt szinte biztosan le fogják másolni.
Újabb ellenséges felvásárlási kísérlet: 6 milliárd eurós olasz részesedés a tét
Az olasz banki felfordulás újabb felvonása.
Less be a kulisszák mögé – Műteremlátogatások a Műtárgyak Éjszakája Fesztiválon
Egy igazán különleges folyamatnak lehetünk tanúi.
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Egy despota harca a piaccal
Egy fékeket vesztett rezsim épp visszaél egy fékevesztett helyzettel. Amióta Erdoğan az elnök, a török líra folyamatosan gyengül. Ez a folyamat az elmúlt négy évben...
The post Egy despota ha
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor

Óriási siker az új Duna-parti negyed, itt tart az építkezés (x)
A budapesti átlagot is felülmúlja a Marina City iránti kereslet

- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.