Megvan a Dunaferr új neve

Megvan a Dunaferr új neve

Miután hivatalosan is megvalósult dunaújvárosi vasmű tulajdonlásának átadás-átvételi folyamata, nyilvánosságra került kedd reggel a társaság új neve. Emellett az új cégvezetés felvázolt egy 100 napos programot is, amely most mint fontos teendő került elő az átvétel után.

Kellemetlen hír borzolja a kedélyeket a Dunaferr körül - Mégis mi áll a háttérben?

Kellemetlen hír borzolja a kedélyeket a Dunaferr körül - Mégis mi áll a háttérben?

Kedden váratlan hír kelt lábra a nemrégiben értékesített dunaújvárosi vasmű berkein belül, valamint a nemzetközi szaksajtóban. A kedvezőtlen piaci árakra reagálva a társaság a napokban több hónapra leállítja a folyékony fázist, vagyis a nyersvas gyártását. Szerdára az is kiderült, hogy mindezt a friss vevő, a Liberty Steel javasolta megfontolásra, az új tulajdonos ugyanakkor még nincs a gyárkapun belül, a versenyhatósági eljárás ugyanis még folyamatban van. Az biztos, hogy a piaci környezet romlása a legrosszabbkor érkezik az éppen átadás átvétel alatt álló, vagyis átmeneti helyzetben lévő vasmű esetében, az ilyen formában megjelenő és kiszivárgó hír nem tesz jót a munkavállalói hangulatnak, nem véletlen, hogy a menedzsment és a szakszervezetek szerdai találkozóján is kardinális ügyként került elő: a munkavállalók jogosan várják el a hiteles és rövid időn belüli tájékoztatást. Csütörtöki friss információink szerint a munkavállalók ma rendben megkapják a júliusi bérüket, és ezt már a Libery utalja.

Hivatalos: ketten maradtak versenyben a Dunaferr vasműért

Hivatalos: ketten maradtak versenyben a Dunaferr vasműért

A Fővárosi Törvényszék napokban megjelent döntése szerint a felszámolás alatt álló ISD Dunaferr Zrt. értékesítési eljárásában két vevőjelölt maradt talpon. Az egyikük nem meglepetés, a másik cég neve idehaza egyelőre még nem ismert, háttere elsőre különlegesnek tűnik.

Tovább növekedhet a világ acélkereslete

Tovább növekedhet a világ acélkereslete

A nemzetközi acélipari szövetség, a World Steel Association (WSA) szerint az idén az acél iránti globális kereslet 2,3 százalékkal, 1,822 milliárd tonnára nőhet a tavalyi 1,782 milliárd tonnáról.

Az EU öt évre betesz a kínai dömpingáruknak

Az EU öt évre betesz a kínai dömpingáruknak

Az Európai Bizottság pénteken közölte, hogy öt évvel meghosszabbította a Kínából és Tajvanról származó rozsdamentes acélból készült termékekre kivetett dömpingellenes vámokat, és kiterjesztette azokat Malajziára is.

Fellélegezhet az acélpiac idén?

Fellélegezhet az acélpiac idén?

Igazán hektikus időket élt meg tavaly az acélpiac, amelynek a viszonylag eseménytelen 2022-es évkezdet után a háború okozta pánikvásárlással, kirívó drágulással, majd ezt követő forgalom- és árzuhanással is szembe kellett néznie. A kilengések és a bizonytalanság az év utolsó hónapjaiban is folytatódott, az év végére pedig mind a kereslet, mind az árak bezuhantak. Furda Roland, az Épduferr Nyrt. acélkereskedelmi és gyártási vezetője az előttünk álló hónapokra áremelkedést és stabilizálódást prognosztizál – komoly kockázatokkal.

Gomolyfelhők sorakoznak: esik az acél ára, mégsem jön idén az építőipari költségcsökkenés

Gomolyfelhők sorakoznak: esik az acél ára, mégsem jön idén az építőipari költségcsökkenés

Michael Klien, a WIFO, az Euroconstruct osztrák tagintézetének elemzője Ausztria és a környező országok - beleérteve Magyarországot - építőipari helyzetét vizsgálta. Az osztrák építőipar számára 2022 ígéretesen indult, az év eleji felmérésében egyre több cég a rendelések kedvező alakulásáról számolt be. Viszont az év folyamán a gazdasági helyzet folyamatosan romlott. Az építőipari munkák viszonylag gyors lassulása volt jellemző 2022-ben nemcsak Ausztriában, hanem más országokban is. A különböző országok üzleti bizalmi indexének összehasonlításából kiderül, hogy az európai építőipar elvesztette a lendületet és sok esetben optimistából pesszimistába fordult. Németországban, Csehországban, Magyarországon és Lengyelországban már most több a nem elegendő rendelésállománnyal rendelkező cégek aránya. Az építőipari anyagárak tekintetében is történt változás: az acél ár már például esni kezdett.

Készülhet az építőipar - Megdrágítja az EU az olcsó és környezetkárosító termékek behozatalát

Készülhet az építőipar - Megdrágítja az EU az olcsó és környezetkárosító termékek behozatalát

Ideiglenes megállapodás született az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmusról (CBAM) Brüsszelben, az úgynevezett uniós karbonvám 2023 októberétől lép életbe, eleinte egyszerűsített követelményekkel. A karbonvám lényege, hogy egyes termékek - vas, acél, cement, alumínium, műtrágya, stb. - unión kívüli behozatala során egy illetékkel ösztönözzék a magas szintű éghajlatvédelmi előírásokat - áll az Európai Tanács közleményében. Egyszerűbben szólva, hogy ne rontsák a belső piacok versenyhelyzetét az EU területére beérkező olcsó, de magas szén-dioxid-kibocsátással járó termékekkel.

Itt vannak az építőipari lézergépek

Itt vannak az építőipari lézergépek

A modernizációs projekt a mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása című felhívás keretén belül valósul meg.

Kiszivárgott: az orosz WC-papír importot is betiltaná Brüsszel, továbbra is védi Kirill-pátriárkát a magyar kormány

Kiszivárgott: az orosz WC-papír importot is betiltaná Brüsszel, továbbra is védi Kirill-pátriárkát a magyar kormány

Számos acél-, szépségápolási- és higiéniai termék importját, így például a WC-papír behozatalt, is megtiltaná Oroszországból az a nyolcadik szankciós csomag, amelyet tegnap mutatott be az Európai Bizottság elnöke és a konkrét szövegbe betekintést nyert a Politico. Az exportoldalon például a chipek és repülőgépek kivitelét tiltanák meg, illetve mintegy 30 magánszemélyt is rátennének a szankciós listára. A lap ma reggeli hírlevele azt is megjegyzi, hogy a magyar kormány álláspontja továbbra sem változott: nem engedi szankciós listára venni Kirill-pátriárkát.

Energiaválság: a túlélésért küzdenek a gyárak, sokan már feladták

Energiaválság: a túlélésért küzdenek a gyárak, sokan már feladták

Európa energiaválsága egyre súlyosbodik, és ez növekvő nyomást gyakorol a kontinens gazdaságának építőköveit alkotó iparágakra. Az olyan energia- és gázigényes ágazatok, mint az acél-, műtrágya-, és az alumíniumipar kénytelenek gyárakat bezárni, vagy a növekvő költségeket a fogyasztókra hárítani. Persze arról sem szabad megfeledkezni, ha ezek a jellemzően a beszállítói lánc alján elhelyezkedő vállalatok nem tudnak termelni, annak súlyos következményei vannak azokra az ágazatokra, amelyek függenek attól, hogy hozzájussanak a megfelelő alapanyagokhoz. Ha például leáll a műtrágyagyártás, akkor a melléktermékként keletkező CO2 ellátás is akadozni kezd, amit a vágóhídaktól kezdve a sörgyártáson át, az élelmiszerek szállításánál használt szárazjég előállításáig használnak számos iparágban - és ez csak néhány a számos érintett ágazatból.

Mikor fizethetünk magyar euróval? Bod Péter Ákost kérdeztük

Mikor fizethetünk magyar euróval? Bod Péter Ákost kérdeztük

Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon jelentkező podcastjének hétfői adása. A műsor első részében arról az április felmérésről volt szó, amelyben magyarokat is megkérdeztek, hogy mennyire elégedettek a hazai fizetőeszköz, a forint teljesítményével, és hogy támogatnák-e az euró bevezetését. A felmérés eredményéről, a forint versenyképességéről és az euró bevezetésének lehetőségéről Bod Péter Ákost, a Budapesti Corvinus Egyetem tanárát, az MTA doktorát, volt jegybankelnököt kérdeztük. Az adás második részében az acél árának változásával foglalkoztunk, mivel az év eleji túlkereslethez és meredek áremelkedéshez képest, mostanra gyakorlatilag leálltak a megrendelések az acél piacán. A témával kapcsolatban Braunmüller Lajos, a Portfolio szerkesztője volt a Checklist vendége.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Újra éledezik az infláció - Mibe érdemes most befektetni?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.