
A hazai egészségügy helyzetéről tartott előadásában Fábián Lajos, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) társelnöke, a VOSZ egészségügyi tagozatának elnöke elmondta: nincs két szektor, állami és magán az egészségügyben.
Egy szektor van, amelyik a beteget meggyógyítja. A beteget nem érdekli hogy kié az épület, vagy a műtőlámpa.
A beteg ember érdeke a gyors, hatékony egészségügyi ellátás, a gyorsan visszanyert keresőképesség, és ha lehet, nem milliókat fizetve.
A hazai egészségügyi rendszer kritikus területei között sorolta fel
- az általános alulfinanszírozottságot,
- a kiszámíthatatlan jogi környezetet,
- a széthulló, gazdaságtalanul működő, adóssághalmozó állami ellátórendszert, a bezáró kórházi osztályokat, az egyre foghíjasabb alapellátást.
- Kiemelte: az adósságspirál a beszállítókat is sújtja.
- A humánerőforrás-probléma kapcsán arra hívta fel a figyelmet ki, hogy a szakorvosok (és szakdolgozók) piaci elvárásai igen magasak, egyfajta zsaroló potenciállal bírnak, mert több helyen tudnak dolgozni.
A jelenlegi helyzet orvoslását elősegítené szerinte a betegutak teljes újragondolása, amiből nem kellene kizárni a magánellátókat, amelyek ma már az első szakorvosi találkozások nagyobbik részét biztosítják (Budapesten a páciensek kétharmadát látják elsőként), de nincs joguk a betegeket elindítani a betegúton, csak ha visszaküldik a háziorvoshoz beutalóért.

Fábián Lajos, aki egyben a TritonLife csoport társalapító tulajdonosa, elnöke kihangsúlyozta: valódi és működtethető regionális ellátó centrumokat kell kijelölni, működtetni a valóban progresszív ellátás érdekében, míg a kisebb, nem működtethető, az állam számára nagy anyagi terhet jelentő, és az ellátottakra veszélyt jelentő egységeket meg kell szüntetni.
A játékkórházakban, kórházparódiákban a legforgalmasabb szoba a patológiai őrző, ezeket nem szabad nyitva tartani.
Úgy véli: az eszközöket és a HR-t a centrumokba kell irányítani.
Továbbá szerinte a szükségesnél szélesebb körű gyógyszerelést meg kell szüntetni. A betegségek megelőzésének szerepét erősíteni kell, ami nemcsak szűrések, hanem főleg életmód kérdése. Az emberek saját felelősségvállalását saját egészségük megőrzése érdekében erősíteni kell. Ez közvetlen anyagi teher nélkül még sehol nem sikerült. A beteg által fizetett co-paymentre, önrészre szükség van, ugyanis ami ingyen jár, az nem érték.
Úgy véli, tovább kell erősíteni az alapellátás, a foglalkozás-egészségügy, a járóbeteg-szakellátás, az egynapos sebészetek szerepét.
Erősíteni és támogatni kell a vállalati szektor és a biztosítási/pénzügyi szektor szerepvállalását és lehetőségeit, akár adókedvezményekkel is. Sőt, akár kötelező vállalati egészségbiztosítási rendszer kidolgozásával.
Fábián Lajos felvezető előadása után a VOSZ Egészségügyi Tagozatának szekcióelnökei beszélgettek a saját szegmensükben működő vállalatok helyzetéről, kilátásairól, valamint az állami- és magánegészségügyi rendszer együttműködéséről.
Békássy Szabolcs, alapellátás és fogászati ellátás szekció elnöke, a Háziorvosok Online Szervezete (HAOSZ) alapító elnöke az alepellátás kapcsán azt emelte ki, hogy egy évvel ezelőtt indult meg az alapellátás finanszírozásának átalakítása, ami nagy kihívást jelentett az egész alapellátó szektor számára. Hozzátette: egy éven belül el kell indulni a körzetstruktúra változásának irányába, ez hozhat igazi eredményt.
Ki kell alakítani azokat a gazdaságos üzemméretű háziorvosi körzeteket, amik jól finanszírozhatók, és amelyek egyfajta menedzsmentszemlélet mentén finanszírozhatók, ami egyúttal megteremtené annak a lehetőségét is, hogy a fiatalok számára népszerű legyen ez a szakma.

Kitért arra is, hogy a privát és az állami szféra betegútjai kereszteződnek, és sokszor a háziorvos, az alapellátó orvos jelenti ebben az ütközőpontot, hiszen ő a betegút menedzsere ezekben a folyamatokban, és nagyon sok esetben ez kihívás elé állítja.
Az elkövetkező néhány évben egyértelműen el kell oda jutni, hogy a kórházcentrikus ellátórendszer helyzetével szakítsunk.
Csernavölgyi István, szakorvosi fekvőbeteg-ellátás szekció elnöke, a Budai Egészségközpont vezérigazgató a HR-kérdés kapcsán elmondta: a szakemberek megtartása jelentős feladat, a szakembergárda megfelelő biztosítása egy hosszú folyamat eredménye. Több év, több több évtized munkája, mire egy szolgáltató felépít egy szakmát, képzi, megtartja a szakembereket.

Gyarmati János, diagnosztikai szekció elnöke, a Huniko Kft. ügyvezetője nem látja a fényt az alagút végén, szerinte stagnál a piac. Utalt a diagnosztikában, a képalkotó diagnosztikában történt államosítási folyamatra. Kiemelte: telítődött a képalkotó diagnosztikában, a laborban is a piac, tehát már talán több a kínálat, mint a kereslet, amely inkább visszaesőben van.
Az embereknek hiába gyakorlatilag a diagnosztika az első lépcső a gyógyítás folyamatában, már ott is egyre kevesebben vannak, akik meg tudják engedni maguknak, hogy 30-50-80 ezer forintot kifizessenek az első lépésre.

Kirschner András, szakorvosi járóbeteg-, és foglalkozás-egészségügyi ellátás szekció elnöke, a Swiss Medical Services ügyvezetője elmondta: foglalkozásegészségügyi szabályok szeptember 1-jétől történő megváltozása miatt eddig nem történtek drámai visszamondások a szolgáltatók felé.
A szakember kihangsúlyozta: a sajtóban sok helyütt leírtakkal szemben nem szűnnek meg a foglalkozás-egészségügyi vizsgálatok, csak azok kötelezőssége szűnik meg. "Egyelőre nem tudta szerencsére a sajtó az összes vállalati felsővezetőnek átmosni az agyát."

Rádai Tamás, egészségügyi technológiai szekció elnöke, az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ) igazgatója a beszállítók kapcsán megjegyezte: a legnagyobb probléma az egész egészségügyi rendszert illetően a kiszámíthatatlanság. Az, hogy mi fog történni holnap, az is kiszámíthatatlan, de az, hogy merre haladunk, és mi fog történni a következő két-három évben, nehezen látható előre, és ebben a környezetben rendkívül nehéz nyilvánvalóan tervezni. Ugyanakkor elmondta: az elmúlt egy évben érzékelhetően javult a kommunikáció az egészségügyi kormányzat és a beszállítói szektor között, különösen ez a kormányzati adósságállomány kezelésére vonatkozik.
A kórházak adósságállományának rendezésével kapcsolatban elmondta: sikerült elérni, amit már régóta követett a beszállítói szektor, hogy ne évente egyszer, hanem amikor szükség van rá, többször is történjen meg a konszolidáció.

Skorán Ottó, egészségügyi innováció és informatika szekció elnöke, a Doktor24 Medicina Zrt. társtulajdonosa arra hívta fel a figyelmet, hogy áprilisban elfogadták az egységes egészségügyi adattérről szóló uniós szabályozást, ez 2030-ra fog teljesen realizálódni: ami teljesen meg fogja változtatni ezt a piacot. Egy teljesen új piac fog kialakulni és ez minden magánellátót, de az állami szektort is fogja érinteni. "Van egy EESZT, amit fejleszteni kell, nagyon sok munka lesz az elkövetkező 6 évben, amit meg kell csinálni" - tette hozzá.

Címlapkép forrása: Stiller Ákos / Portfolio
Másfél évtized után újraindítja a legendás hírnévre szert tett fegyver gyártását Franciaország
Az ukrán háború bebizonyította, nem volt elhibázott fejlesztés.
Súlyos ügyben mondták ki Donald Trump bűnösségét: milliókat fizethet ki az amerikai elnök
Folytatódnak a tárgyalások.
Brutális számokat mondott be az Egyesült Államok az orosz-ukrán háborúról - Ennyire elszámolta magát Oroszország?
Ez lehet az egyik legdurvább éve a háborúnak.
Zelenszkij: megvan a fegyver a brutális orosz dróntámadások ellen, csak több pénz kell
Az ukrán elnök szerint akár 1000 drónt is elindíthat Ukrajna felé az orosz haderő.
Akkora sikert aratott a köztudatba berobbanó német csúcsfegyver, hogy fél Európa kilincsel az új verzióért
Ukrajna meg viszi, mint a cukrot.
Megtámadta Moszkvát az ukrán haderő - Tűz alá került az orosz főváros
Dolgozott a légvédelem.
Hamarosan megbukhat az ukrán védelmi miniszter
Zelenszkij nagyon gondolkodik a személycserén.
Trump és az elektromos autók
Fosszilis fordulat: új pályán az USA autóstratégiája.
NKFIH + SZTNH: Két hivatal közösen a magyar innovációért
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) közötti megújuló stratégiai együttműködés célja a magyar innovációs ökoszisz
Többet katonára, mint oktatásra
A szokásos hétfői Agyviharon került elénk ez a grafikon, sokat nem is kell rajta magyarázni. Az ábra azt mutatja, hogy az egyes államoknak mekkora a... The post Többet katonára, mint oktatásra a
Évi 4 százalék kockázatmentes hozam megy a kukába a Trump-kockázat miatt
A dollár trendszerű erősödésének vége, év eleje óta a világ egyik leggyengébben teljesítő fizetőeszköze a zöldhasú. Névrokonán, a hongkongi dolláron át mutatjuk be, hogyan dobnak... Th
ESG szabályozás 2025: fontos változások és lehetőségek a magyar vállalatoknak
Az elmúlt hetekben több fontos változás is történt az ESG nemzetközi és magyarországi háza táján. Blogbejegyzésünkben a legfontosabb módosításokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze 20
Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok Az utóbbi évek egyik legszélesebb körben elérhető felújítási pályázata mégis eg
GINOP pályázat: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.
GINOP Plusz-1.2.4-25: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Ismét pofon vágta Európát a kínai autóipar
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
