Ingatlan

A kőkorszakban ragadt az ingatlanpiac?

Az információtechnológia fejlődése számos iparágra volt már komoly hatással, az egyik legnagyobb és ezért talán kissé nehezebben mozduló iparág, az ingatlanszektor azonban mintha folyamatos lemaradásban lenne a többiekhez képest, a piaci szereplők jellemzően csak lassan képesek adaptálni az új technológiákat.
Ennek egyik oka, hogy az ingatlanszektor mindig is személyes kapcsolatokon alapuló üzletág volt, a kereskedelmi és lakóingatlanok piaca soha sem működhetett az ingatlanpiaci szereplők hosszú évek során kialakított kapcsolati hálója nélkül.

Az ingatlanpiacon ugyanakkor nagy értékű tranzakciók múlhatnak az információáramlás hatékonyságán, így ez a piac sem működhet a pontos és gyors adatáramlás, a munkafolyamatok automatizálása, az online együttműködés nélkül.

Ezt felismerve, a technológiai fejlődés első fázisaként kialakultak és ma már mind a lakáspiacon, mind a kereskedelmi ingatlanok piacán megtalálhatóak olyan online adatbázisplatformok, amely könnyebbé teszi a keresést, az eladó és a vevő egymásra találását. Ha a technológiai fejlődés 1.0 azt jelentette, hogy az ingatlanpiac online felületre került, akkor a 2.0-ban olyan szoftverplatformok születnek majd, ahol az adatok áramlása, így a működés sokkal hatékonyabban és eredményesebben fog megvalósulni.

Azok a piaci szereplők, akik eddig a papír-ceruza vonzásában, vagy Excel-statisztikák alapján irodákban dolgoztak, ma már könnyen, bárhol hozzáférhetnek felhő alapú információkhoz is, és ezeknek a közös adatbázisoknak az optimális használatával hatékonyabb a kollegák, üzletágak, fióktelepek közötti együttműködés, és a folyamatok automatizálásával kiküszöbölhetőek a duplán/triplán végzett munkák. Természetesen mindezen megoldások pénzt és időt takarítanak meg a tulajdonosok számára, elősegítve a költséghatékony működést.

Ez a trend közben új befektetési üzletágat is létrehozott, a kockázati tőke figyelme egyre inkább az ingatlantechnológiai startup cégek felé fordul. A CB Insights 2016. februári riportja szerint 1,5 milliárd dollár tőke áramlott be ebbe a szegmensbe 2015-ben. A CB Insights kiemelt néhány szolgáltatási irányt, amelybe a kockázati tőkebefektetők tőkét invesztáltak, s amely startup cégek sorsát érdemes nyomon követni.
  • Kereső szolgáltatások: Gondolhatnánk, hogy a már működő keresőoldalakon nem sokat kell, vagy lehet fejleszteni, de látható, hogy a befektetőket még mindig érdeklik azok az új megoldások/platformok, amelyek lehetővé teszik a lakó és kereskedelmi ingatlanok online megjelentetését, marketingjét akár eladásról, akár bérletről van szó. (Például: Placester, VivaReal (Brazília), 42Floors, LiquidSpace, Estately, PropTiger és Zumper)
  • Befektetői szolgáltatások: Magyarországon még kevéssé ismert olyan közösségi finanszírozást megvalósító platformok és csatornák, amelyek tőke, vagy kölcsön ügyleteket közvetítenek befektetőknek. (Például: Property Partner, vagy a RealCrowd)
  • Tech ügynökségek: Online ügynökségek, amelyek működésüket optimalizálva a modern technológiára építve nyújtják szolgáltatásaikat. (Például: Redfin, Compass)
  • Lízing -menedzsment szoftverek: Teljes körű bérleti szerződés menedzsment programok. (Például Hightower és LeaseAccelerator)

Ez a befektetési terület sem mentes azonban a kockázatoktól. Az ingatlantechnológia befektetőknek is tanácsos, hogy értékeljék az induló cég hosszú távú életképességét, annak ellenére, hogy az eddigi tapasztalatok alapján az ingatlantechnológiai startup cégek által létrehozott előnyök messze felülmúlják a költségeket. Az elemzők arra számítanak, hogy a hatékonyságnövekedést megcélzó, valamint az információk sebességének és pontosságának fejlesztésére létrehozott technológiai megoldások fogják áthatni az ingatlanágazatot.

Ugyanakkor a képet tovább színesíti, hogy az élet egyéb területeit kiszolgáló okostelefonok robbanásszerű fejlődése, és ezek átütő elterjedése, teljes mértékben integrálni fogja ezen eszközökbe a vállalati irodai rendszereket, megkönnyítve az ügynökök irodától távoli munkavégzését.

Látható tehát, hogy ebben a rendkívül hagyományosnak gondolt iparágban is vannak elérhető megoldások, melyek használatával külföldön már most, és Magyarországon remélhetőleg nagyon hamar komoly versenyelőnyre lehet szert tenni.
FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!