Célba ér Budapest az olimpiával?
A cikk megjelenését a Budapest 2024 Nonprofit Zrt. támogatta.
Az olimpiák gazdasági hasznairól és költségeiről idén tavasszal Robert A. Baade és Victor A. Mathenson írt tanulmányt, melynek végkövetkeztetése szerint az olimpiarendezés inkább viszi a pénzt a házigazda kasszájából, mint hozza és az előnyök nem minden esetben kerekednek felül a hátrányokon. Ami pedig a budapesti rendezés szempontjából még inkább intő jel, hogy elemzésük szerint jobb eredménnyel rendszerint a fejlett ipari országok zárnak, míg fejlődő országok esetében általában negatív a költségek és hasznok mérlege.Ezek a tanulságok ugyanakkor nem feltétlenül jelentenek sokat egy budapesti olimpiarendezés elemzése szempontjából, mivel a 2024-es olimpiát már a költségcsökkentés jegyében rendeznék meg, az Agenda 2020 program ajánlásainak megfelelően. Az Agenda 2020 negyven pontban tartalmazza, hogyan lehet kisebb és olcsóbb olimpiát rendezni, például a meglévő és ideiglenesen felépülő létesítményekre jobban támaszkodó megvalósítással, vagy azáltal, hogy egyetlen város helyett több település bevonásával, esetleg országhatáron túlnyúlóan rendezik meg a versenyeket. Budapest pályázata egyértelműen ezen program jegyében született, míg a még versenyben lévő Los Angeles és Párizs nem elsősorban a kis olimpia mellett tette le a voksát.

Tanulni kell a múltból
Egy budapesti olimpia sikeressége nagyban múlhat azon, hogy mennyire sikerül fenntartható olimpiai fejlesztéscsomagot összeállítani, ami lehetővé teszi a költségek alacsony szinten tartását és a megvalósuló fejlesztések társadalmi és gazdasági hasznának maximalizálását. Előbbihez a korrupció visszaszorítására, utóbbihoz pedig megfelelő utóhasznosítási tervre van szükség, aminek összeállításakor mindenképp érdemes figyelni a korábbi olimpiák sikereire és kudarcaira.A 2000-es évek olimpiáinak többsége nem tartozott a sikertörténetek közé. A 2004-es athéni olimpia részben hozzájárulhatott az ország gazdasági összeomlásához, az elhagyatott létesítmények képei pedig évekkel később az egész világot bejárták. A 2008-as pekingi olimpia sem tartozik a pénzügyileg sikeresek közé - igaz, ott ez nem is volt szempont: Kína presztízskérdésként kezelte az ügyet, a játékok megrendezésének egyik fő célja a világ elkápráztatása volt. A legutóbbi, 2016-os riói játékok körül pedig már az előkészülés alatt vetődtek fel problémák és társadalmi feszültségeket hoztak felszínre az elszálló költségek.
Athénra különösen figyelni kell Ritkán esik szó róla, de nem csak negatív öröksége van az athéni olimpiának. Craig McLatchey, az Ausztrál Olimpiai Bizottság volt főtitkára szerint sajnálatos, hogy világszerte teljesen sikertelennek ítélik meg a 2004-es játékokat. Az olimpiához kapcsolódóan megvalósult közlekedésfejlesztések például óriási mértékben javították a város kötöttpályás közlekedését, valamint a reptér is komoly ráncfelvarráson esett át. "A budapesti pályázat készítői ugyanakkor sokat tanultak Athén hibáiból. A jól időzített tervezés és megvalósítás mellett a költségek kordában tartására és a részletesen kidolgozott utóhasznosításra is nagy hangsúlyt fektetnek" - mondta el Craig McLatchey. "Az athéni példát azért lehet ma már elkerülni, mert minden létesítményhez utóhasznosítási tervet, úgynevezett business plant kell készíteni jövő tavaszra. Ez azt tartalmazza, hogy az olimpia után ki, milyen módon és milyen forrásból üzemelteti majd a létesítményt. Vagyis amit 12 éve a görögök meg tudtak tenni, azt ma már nem lehet megismételni, hiszen ezek az utóhasznosítási tervek jelentik a kontrollt. Ha ezek nem hihetők vagy nem elég meggyőzőek, akkor a NOB illetékes bizottsága le fogja pontozni a budapesti pályázatot, ami hatással lesz a szavazókra" - tette hozzá Mizsér Attila, a Budapest 2024 Nonprofit Zrt. sportigazgatója.
A felsorolt negatív példák mellett kiemelt figyelmet érdemelnek a 2012-es londoni játékok, melyekre azóta többen is követendő példaként tekintenek. Bár a rendezés közvetlen költségei itt rúgtak a legmagasabbra, hosszú távon abszolút pozitív hatással volt az olimpia London fejlődésére. Egész városrészeket sikerült megújítani, a város Európa és a világ egyik vezető turisztikai desztinációjává nőtte ki magát, a felhúzott létesítmények kihasználtsága pedig példaértékűnek számít."A londoni játékokat rendkívül alapos tervezés előzte meg, aminek eredményeképp magas színvonalon készültek el a létesítmények, amelyek azóta is kiválóan működnek. A város nagyon ügyesen mutatta be ikonikus helyszíneit az olimpia ideje alatt, a fejlesztések pedig olyan városrészek regenerálását tették lehetővé, melyekhez olimpia nélkül akár évtizedekig nem nyúltak volna. Budapest pályázata is erre a két sikeresnek bizonyult elemre épít" - mondta el Craig McLatchey, aki a Budapest 2024-et segítő konzorcium egyik vállalatának, az EKS független tanácsadó cégnek az alapítója.
Hasonlóan sikeresnek tekinthető az 1992-es barcelonai olimpia, mely amellett, hogy az infrastrukturális beruházásokkal hosszú távon sokat javított a város élhetőségén, feltette a várost a világtérképre. Míg Barcelona a játékok előtt az első tízbe sem került be az európai turistacélpontok között, addig 2010-re az ötödik helyre tornászta fel magát és azóta is az egyik legkedveltebb európai város a turisták körében. A megvalósított beruházások illeszkedtek egy átfogó városfejlesztési tervbe, ez pedig hozzájárult ahhoz, hogy a turizmus azóta is virágzik.

Budapest jó úton jár?
Craig McLatchey szerint mindenképp, hiszen a budapesti olimpiai játékok megrendezéséhez mindössze három helyszínt kell a semmiből felépíteni, ráadásul, mint minden helyszínhez, ezekhez is részletes és életképes utóhasznosítási terv készült. Az összes többi létesítmény része a város és az ország hosszú távú fejlesztési tervének."Azokon a helyeken, ahol nem fenntartható egy létesítmény hosszú távon, illetve a város nevezetességeit akarjuk megmutatni, ott ideiglenes létesítmények lesznek csak, ilyen például a Hősök tere, a Városliget vagy a Kossuth tér" - tette hozzá Mizsér Attila.
A cikk megjelenését a Budapest 2024 Nonprofit Zrt. támogatta.
A címlapkép forrása: ShutterstockSúlyos vonatbaleset rázta meg Németországot, halálos áldozatok is vannak
A mentés folyamatban van.
Rendkívüli bejelentés: megállapodott az EU és Amerika a vámok ügyében
„Ez minden idők legnagyobb megállapodása."
Elképesztő mennyiségű eső zúdult le egy magyar településre, ami komoly felfordulást okozott
Szélsőséges időjárás sújtja Magyarországot.
Ez nem tartott sokáig: lemondott a román kormány botrányba keveredett miniszterelnök-helyettese
Korrupció gyanúja merült fel.
Újabb fordulat a Kína–USA kereskedelmi háborúban: jöhet a következő hosszabbítás
Mindenki ragaszkodik a saját igazához.
Egyszerűen megőrülnek érte a magyarok: itt a nagy személyikölcsön-táblázat
Még így sem elég erős a kamatverseny a bankok között?
Kolnai, utópia, ChatGPT
Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.