
A Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpontban folyó kutatássorozatunk éppen ezt a témát vizsgálta. Három kérdést igyekeztünk megválaszolni.
- Hogyan hat a fogantatás előtti hőmérséklet a fogantatások számára?
- Befolyásolja-e a terhesség első néhány hetének időjárása a korai vetélések valószínűségét?
- Milyen összefüggés áll fenn a magzatot a terhesség alatt érő hőmérséklet és a születési súly között?
A kutatások közös jellemzője, hogy olyan adminisztratív adatbázisok elemzésén alapulnak, amelyek milliós esetszámban tartalmaznak adatokat a magyarországi terhességekről. A hőmérséklet oksági hatásának becslése pedig egy olyan módszertannal történik, ami a hőmérséklet évek közötti véletlenszerű ingadozását használja ki (kiszűrve az időbeli trendeket és a szezonális különbségeket).
Az első kérdés megválaszolásához az 1980 utáni összes magyarországi születés, terhességmegszakítás és magzati halálozás adataiból számoltunk fogantatási rátákat (ezer 15-44 éves nőre jutó fogantatások száma), majd megvizsgáltuk, hogyan függenek ezek össze a hőmérséklettel.
Az eredmények szerint egy magas hőmérsékletű hetet követően számottevően kevesebb terhesség kezdődik, mint egy kellemes tavaszias vagy kissé hűvösebb hét után.
Érdekes módon ez a hatás időben egyfajta U-alakot ír le: a hőhullám után kettő-négy héttel esik vissza legerősebben a fogantatások száma. Például három héttel egy olyan extrém időjárású hetet követően, amikor az átlaghőmérséklet minden nap 25 °C feletti (azaz hőhullámos napnak tekinthető), közel hat százalékkal kevesebb terhesség indul, mint egy olyan hetet követően, amikor minden nap átlaghőmérséklete 15 és 20 °C közötti. Mivel a hőmérséklet azonnali hatása gyengének nevezhető, ezért a meleg időjárás valószínűleg nem a szexuális aktivitás megváltoztatása révén hat a fogantatások számára, hanem elsődlegesen a férfiak megtermékenyítő-képességét és a nők fogamzóképességét befolyásolja.
Ezt a mechanizmust valószínűsítik a hasonló késleltetett hatásokat találó állatkísérletek eredményei, továbbá a hőmérséklet, valamint a sperma mennyisége és minősége közti kapcsolatot és annak időbeli dinamikáját vizsgáló humán kísérletek is.
Érdemes ugyanakkor azt is kiemelni, hogy a meleg időjárás nem „eltünteti” ezeket a terhességeket, hanem jelentős részüket egyszerűen késlelteti. A magas hőmérsékletű hét után négy-hat hónappal ugyanis megemelkedik a fogantatások száma. Ez az eredmény talán kevéssé meglepő, hiszen a tervezett terhességek esetében jó okkal várhatjuk, hogy ha valamilyen külső tényező (például a szokatlanul meleg időjárás) miatt nem történik meg a fogantatás az eredetileg tervezett időpontban, akkor a további próbálkozások előbb-utóbb sikerrel járnak.
A meleg időjárásnak azonban további hatása is van. Nem csak a fogantatás esélyét csökkenti, hanem a már folyamatban lévő terhességek kimenetelét is befolyásolja. A becslések szerint a megfogant terhességek 40-70 százaléka nem jut el az élveszülésig, és ezen magzati veszteségek elsöprő többsége a terhesség első néhány hetében, a klinikai felismerés előtt történik. Mivel az ilyen korai magzati veszteségekről nem áll rendelkezésre semmiféle adatbázis, annak vizsgálata sem magától értetődő, hogy a hőmérséklet miképpen befolyásolja őket. Azonban nem is lehetetlen. Kihasználhatjuk azt a tényt, hogy a fogantatást követő időszak időjárása nem képes befolyásolni magának a terhességnek az elindulását (azaz nincs időben visszafelé ható okság), ugyanakkor a terhesség kimenetelét képes megváltoztatni.
Ha például egy szokatlanul hideg vagy meleg időjárású hét látszólag csökkenti a néhány héttel korábbi fogantatások számát, akkor arra következtethetünk, hogy néhány terhesség a hőmérséklet hatására nem jutott el a klinikai megfigyelés stádiumba. Ennek következménye a számított fogantatási ráta (látszólagos) csökkenése. Mi történik ezekkel a terhességekkel? Azon korai vetélések számát gyarapítják, amelyeket nem rögzít az egészségügyi rendszer. Így tehát bár a terhesség nagyon korai szakaszában bekövetkező magzati veszteségeket közvetlenül nem lehet megfigyelni, az egészségügyi rendszer által rögzített terhességek számának változásából következtetni lehet rájuk.
Egy ilyen indirekt módszertant követve megmutattuk, hogy ha a terhesség első néhány hetében szokatlanul meleg az időjárás, akkor nő a korai vetélések száma (a hideg időjárás esetén pedig csökken).
A korábbi példánál maradva, ha a fogantatás utáni első hónap során előfordul egy olyan hét, amikor minden nap 25 fok feletti átlaghőmérsékletű, akkor a korai vetélés esélye nagyjából két százalékkal nő. (Viszonyítási pontként ismét egy 15 és 20 fok közötti napokból álló hetet vettünk.)

Az eddigiek alapján azt láttuk, hogy a meleg időjárás csökkenti a terhesség elindulásának a korai vetélésnek az esélyét is. Milyen hatással van azokra a magzatokra, akik megszületnek? Eredményeik azt mutatják, hogy őket sem hagyja érintetlenül a terhesség alatti időjárás. 2000 és 2016 közötti születési adatokat vizsgálva azt találtuk, hogy a 15-20 fokos átlaghőmérsékletű napokhoz képest a hideg és tavaszias hőmérsékletnek nincs különösen érdemi hatása a születési súlyra. Ugyanakkor, ha a terhesség alatt melegebbre fordul az időjárás, akkor az újszülöttek átlagos születési súlya csökken. A hatások, bár statisztikai értelemben szignifikánsak, elsőre csekélynek tűnhetnek. Egy 20-25 fokos nap 0,36 grammal, míg egy 25 fok feletti nap 0,46 grammal csökkenti a születési súlyt.
Azonban egy 39 hetes terhesség alatt ezek a hatások összeadódnak és számottevőbbek lesznek.
Ráadásul az eredmények a hőmérséklet hatásának alsó becslésének tekinthetőek. A meleg időjárás ugyanis, ahogy korábban is bemutattuk, a magzati veszteségeket is befolyásolja. A meleg hatására bekövetkező vetélések révén feltehetően egy olyan szelekció zajlik, amely során éppen azok a csecsemők nem születnek meg, akik nagy valószínűséggel az átlagosnál alacsonyabb súlyúak lettek volna. Azaz a meleg hőmérséklet ezen szelekció miatt látszólag növeli a „túlélő” újszülöttek átlagos születési súlyát, torzítva ezzel a becsléseket. Ha a torzító hatást ki tudnánk szűrni, akkor a meleg időjárás születési súlyra gyakorolt hatását is kismértékben erősebbnek becsülnénk.
A kutatások eredményei tehát azt mutatják, hogy a hőmérséklet mérhető és nem elhanyagolható hatást gyakorol az emberi terhességekre, jóllehet számos társadalmi, viselkedési és környezeti tényező hatása az időjárásnál lényegesen erősebb lehet. Ennek ellenére a becslések azt vetítik előre, hogy a magyarországi klímaváltozás okozta hőmérséklet növekedés nehezíti a terhességek elindulását, növeli a vetélések esélyét, illetve az újszülöttek születéskori egészségét is gyengíti.
A szerző a KRTK Közgazdaságtudományi Intézetének munkatársa.
Címlapkép: Getty Images
Irán legfőbb vezére is célponttá válhat, Amerika bármelyik pillanatban támadhat – Percről percre az Irán-Izrael háborúról csütörtökön
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk a közel-keleti háborúról.
Putyin kész tárgyalni Zelenszkijjel, Oroszország nyeregben érzi magát – Ukrajnai háborús híreink csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül.
Teherán beváltja az fenyegetést? Tömeges támadás indult Izrael ellen
Bejelentést tett az IRGC.
Beszorították a forintot, illikvid piacon jöhetnek az izgalmak
Az illikvid piacokon akár komoly kilengésekre számíthatunk.
Idén minden tizedik lakásvásárláshoz Munkáshitelt igényelhettek
Az év első 4 hónapjában nagyságrendileg 20 ezren vették fel a Munkáshitelt mintegy 77 milliárd forint összegben. Az MNB felmérése alapján nagyságrendileg az igénylők negyede lakásvásárlá
Zöld energiával meleg otthonokat: Megjelent a távhőtermelők új fejlesztési felhívása!
Elstartolt a pályázat, amely a távfűtés zöld átállását ösztönzi: megújuló energián alapuló rendszerek kiépítésére és fejlesztésére kínál támogatást.
Életet lehelni egy megfáradt sportágba
Mivel az atlétika kicsit ellaposodott, kevésbé felel meg a modern tartalomfogyasztási elvárásoknak, egy csapat új lebonyolítással igyekszik életet lehelni a legősibb sportágba. Ez a Grand...
Th
Módosított kiberbiztonsági határidők!
A 2024. évi LXIX. törvény 2025. május 31-én hatályba lépett módosításai fontos változásokat hoztak, NIS2 irányelv szerinti megfelelési kötelezettségek terén. A módosítás célj
Gondolkodik-e az AI, vagy csak úgy tesz?
A nagy nyelvi modellek jól el tudják játszani, hogy értik, amit mondanak. De ha tényleg értenék, az lenne az igazi lépés a valódi intelligencia felé. Csakhogy ezen még sokat kell dolgozni. The
Zöldenergia cégeknek: építs saját naperőművet és energiatárolót pályázati pénzből
A 2025. júniusában meghirdetett új pályázat célja nem más, mint felpörgetni a vállalkozások saját energiatároló és megújulóenergia-termelő kapacitásainak kiépítését.
"Fotózza le és küldje be!" - Ne, inkább ne tegye!
Nagy felháborodást váltott ki a Metropol c. ingyenes lap felhívása, amely arra buzdította olvasóit, hogy a \"Fotózza le és küldje be!\" rovathoz készítsenek és küldjenek a lapnak lehetőség
Euróbevezetés: A nemzeti intézményrendszer arbitrázsa
A saját, biztos deviza és a pénzkínálat feletti függetlenség elvétele kordában tudja tartani a demagóg politikát, de az ország szuverenitásának csorbítása jelentős politikai kockázat. Bul


- Irán jelzést adott – máris eldőlt a háború?
- Olyan történhet a forinttal, amire ebben az évtizedben még nem volt példa
- Furcsaság az izraeli támadás kapcsán: mégis hova tűntek az iráni vadászgépek?
- Özönlenek a külföldiek Magyarországra, kiderült, honnan jönnek
- Veszélyes időjárási jelenség csap le Magyarországra: hőkupola alakul ki hazánk felett
Iráni-izraeli konfliktus – 200 forintos drágulás is jöhet a benzinkutakon
A brent ára a 100 dollárt is elérheti.
Sorozatos mélyütések az agráriumban – Mikor jöhet a várva várt fordulat?
92 milliárd forinttal csökkent a magyar agrárium hitelállománya, ami 10 éve nem látott mértékű csökkenést jelent.
Vészjelzés érkezett: nincs jövőképe a magyar cégeknek
Baj van a hitelezéssel.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?