Prémium

Lakóhajóval nyaralni - az úszó apartman (x)

Az utolsó forduló nyertese

Portfolio
Az utolsó napi játékunk szerencsés nyertese: Kecskeméti Attila, Budapest, aki az "Írország" - Útitárs sorozat értékes könyvét nyerte. Gratulálunk!

A játékban résztvevők közül az első három, aki 2006-ban rendel lakóhajós üdülést a Benaco Yachtingtól, 10% kedvezményben részesül.

Barátunk az ajtóban vár Sir Livingstonnal, a németjuhásszal. Neve nem véletlen, hiszen Chris távoli rokona a híres Afrika kutatónak. (...) Régen találkoztunk, legutoljára egy holland csatornahajózáson az egyik zsilipben hajójuknak tolattunk, Sir Livingstone azonnal beleesett a vízbe, a zsilipőr idegesen rohangált, persze Chris is pipa volt. Azóta vagyunk barátok. Későn kerültünk ágyba, csak másnap a reggelinél derült ki, hogy Chris lefoglalt egy lakóhajót a Shannon-on, így egy hétig Írország legnagyobb folyójának vidékét fogjuk bejárni.

A lakóhajó olyan, mint egy úszó apartman: itt lakhatunk, itt pihenhetünk, békés, nyugodt, pihentető a környezet - maga a földi paradicsom. És persze hatalmas kaland is. Igaz, nem vadvízi evezés, nem tartozik az extrém sportok lélekemelő, ámde fárasztó kikapcsolódásához. A lakóhajózás egy életforma. Arra az egy-két hétre kikapcsolhatjuk a világot, és pihenhetünk, együtt lehetünk a családdal, barátokkal, miközben lassan csorgunk le valamelyik csodálatos európai csatornán.

' title='
A lakóhajózást Európában az angolok honosították meg több mint 50 évvel ezelőtt. A lényege már akkor is ugyanaz volt, mint napjainkban, mégpedig egy olyan nyaralási formát kialakítani, amely a vízen történik, de ne kötődjön feltétlenül vízijártassági engedélyhez, viszont lehessen haladni vele. Így született a lakóhajózás.

A behajózás Portumna kikötőjében történt, míg a feleségek a 20 évre hozott étkészletet helyezték el a konyhában, mi Chrissel a túléléshez szükséges nem kevés whiskyt és sört helyeztük biztonságba. Sir Livingstone elfoglalta helyét a hajó orrában - azt hiszi az a kapitány helye - és lassan elhagytuk a kikötőt.

A lakóhajó egy békés vízi jármű. Nem megy gyorsan, 15 km óránként a maximális sebessége. Cserébe még vízijártassági sem kell hozzá. Amikor a hajót átvesszük, egy-két óra alatt megtanítják a használatát, és onnantól kezdve már kapitány sincs a hajón! Csak mi, a magunkkal hozott készleteink, a víz, az ég, a szabadság és a nyugalom!

Aki nagykorú, az már vezetheti a hajót, hiszen kisforgalmú csatornákon közlekedhetünk, szerte Európában. Ezek a hajók nem tengerre valók, ezek a hajók a vadregényes tájak, művelt földek, csalitos dombságok között meghúzódó lassú folyók, csatornák vándorai.

A Shannon vidéke varázslatos táj, hosszú kilométereken keresztül folyó, aztán kiszélesedő nagy tó, mesebeli szigetek a part mentén, mindig változó égbolt és örökké zöld növényzet, vízimadarak sokasága. Estére egy szigeten kötünk ki néhány lakóhajó mellé. Szomszédaink a William házaspár áthívnak egy pohár Guiness-re s mikor megtudják, honnan jöttünk, véget nem érő mesébe kezdenek hazájukról.

A folyami hajózás kicsit olyan, mint egy csillagtúra. Megérkezünk autóval egy bázisra (amit egy őrzött parkolóba fogunk hagyni), átvesszük az előre lefoglalt hajót, átpakolunk a hajóra, megtanuljuk használni, és máris birtokba vettük a saját úszó apartmanunkat. Egy-két hétre a sajátunk lesz a hajó, aminek mi leszünk a kapitánya és a személyzete is. Mehetünk akár ketten is (hiszen van 2 személyes lakóhajó), de akár 12 fős hajót is bérelhetünk. És útközben bárhol megállhatunk (bár igénybe vehetjük a kikötőket), úszkálhatunk, pecázhatunk - vagy csak elvonulva olvashatunk egy csendes zugban a hajón.

' title='
Chris szereti a vihart, it's wonderful most kell hajózni. Süvít a szél, a tó közepén megyünk, erősen kell tartani a kormányt, de szélirányban gyorsan haladunk. Dél felé aztán csillapodik, Killaloe kikötője már barátságosan fogad. Sir Livingstone, legyen szíves leszállni végre a kikötőkötélről, hogy kiköthessünk! Ugyan vicsorog, de lelép, kikötünk s egy part menti pubban ebédelünk, majd körbejárjuk a városkát feltűnik, hogy minden ház kőből épült, s az ablakok, ajtók, boltívek a kőfaragók ízlését és művészetét dicsérik. Sok a zöld, a virág, kedvesek az emberek. Délutánra kisüt a nap, meleg van, Sir Livingstone után mi is bemerészkedünk a vízbe, de azért az lehetne pár fokkal melegebb.

Hajózni Európában egyre több helyen lehet. Anglián kívül Írországban - az idézett élménybeszámoló is onnan származik -, Skóciában, a szigeteken kívül pedig Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Belgiumban, Hollandiában, Portugáliában és idéntől Finnországban is bérelhetünk lakóhajót és választhatjuk a nyaralás ezen különleges módját.

' title='
Ha felkeltettük az érdeklődését, kérem nézze meg részletes ajánlatunkat weblapunkon (www.benacoyachting.hu ), és tervezze meg nyaralását!
(X)
Holdblog

Az ünnep, ami tragédiából született

Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig... The post Az

Kiszámoló

Repülőrajt helyett földbe állás

A tragikus 2023-as és 2024-es év után a Főnök bejelentette év elején, hogy repülőrajttal fog Magyarország gazdasága az égig emelkedni, az éves növekedési ütem 3-6% lesz. Az inflációnak, a

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet