Prémium

Ártalmak és lehetőségek (x)

PR cikk
Több, mint egymilliárd ember van a Földön, aki dohányzik, köztük kétmillió honfitársunk. Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) országok között Magyarország dobogós helyen áll a dohányzók számának tekintetében, ezért előnyös, ha a nemdohányzók is megismerik a témában folytatott kutatások legfrissebb eredményeit.

Egyértelmű és vitathatatlan tény: a leghatékonyabban úgy kerülhetjük el a dohányzás ártalmait, ha egyáltalán nem fogyasztunk dohány- és nikotintartalmú terméket.

Annak, aki dohányzik, mindent meg kell tennie azért, hogy abbahagyja, mert ezzel csökken a legnagyobb mértékben és a leggyorsabban a dohányzással összefüggésbe hozható megbetegedések valószínűsége. További előny, hogy a környezetében élők, családtagok, munkatársak, barátok, ismerősök is mentesülnek a passzív dohányzás káros hatásaitól és a környezetük is komfortosabbá válik. A káros szenvedély abbahagyásával nem érezhető a gyakran a dohányosokat is irritáló füst szaga a ruháikon, a bútoraikon, vagy akár az autójukban.

A dohányfüst több mint 7000 vegyi anyagot – közöttük arzént, formaldehidet, cianidot, ólmot, nikotint és szén-monoxidot – tartalmaz. Ezek közül 93-ról állapította meg az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer– és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala, az FDA, hogy káros, vagy potenciálisan káros az egészségre.

Azonban, aki valamilyen okból kifolyólag nem hagy fel ezzel a káros szokással, ma már tájékozódhat és – a technika fejlődésének köszönhetően – több opció közül is választhat. Dönthet úgy, hogy mind önmagát, mind pedig a környezetét alacsonyabb kockázatnak és kevesebb kellemetlenségnek teszi ki, mint a cigarettázás folytatása esetén.

A cigarettánál potenciálisan kevésbé káros alternatívát a különböző füstmentes technológiák jelenthetik. Az égés és füst nélkül működő megoldásokban az a közös, hogy a használatuk során kevesebb toxikus anyag szabadulhat fel, mint a cigarettafüst esetében. Így mind a fogyasztó, mind a környezetében tartózkodók kevesebb mérgező anyagnak lehetnek kitéve.

A lehetőségek száma még a füstmentes kategórián belül is nagy, mert több, különböző megközelítés van, ráadásul még a hasonló elven működő technológiákon belül is óriási különbségek vannak.

Ide, a füstmentes kategóriába tartozik például az e-cigaretta, a nikotinsóval működő, vagy a dohányhevítéses technológia. Az első két esetben a készülék dohány helyett nikotintartalmú folyadék, illetve nikotinsó felhasználásával állít elő nikotinpárát, míg a dohányhevítéses technológia olyan hőmérsékletre hevíti a dohányt, ami már elég ahhoz, hogy dohány- és nikotinpára szabaduljon fel, de még ne történjen égés, így nem keletkezik füst sem. Azzal, hogy nincs se égés, se füst, nemcsak a kellemetlen füstszagtól mentesülhetnek a dohányos emberek, valamint a környezetükben tartózkodók, hanem ezzel együtt lényegesen kevesebb káros és potenciálisan káros anyagnak lehetnek kitéve, mint cigarettázás esetén.

A cigarettázás során az elsődleges veszélyforrás az égés, és az égés során keletkező füst. Azonban a füstmentes technológiák sem kockázatmentesek, mivel tartalmaznak nikotint, ami függőséget okoz, valamint többek között megemeli a szívfrekvenciát, és a vérnyomást. Ráadásul ezen új technológiák használatának hosszú távú hatása sem ismert. További kockázatot jelenthetnek a nem megbízható, bizonytalan hátterű forrásból származó eszközök és anyagok is. Fontos azt is hangsúlyozni, hogy ezek a technológiák nem leszoktató eszközök, ahogy azt sokan tévesen gondolják, azaz használatuk kizárólag a felnőtt dohányosok esetén merülhet fel, amennyiben valamilyen okból nem szoknak le. A brit állami egészségügyi hatóság (PHE) idén tavasszal kiadott közleménye szerint ezek az eszközök az ártalmak csökkentésében játszhatnak szerepet, mivel használójuk a cigarettához képest kevesebb ártalomnak lehet kitéve, de nem leszokást segítő eszközök.

Az ártalomcsökkentés leghatékonyabb módja kizárólag az, ha nem dohányzunk. Ha pedig dohányzunk, az ártalmakat úgy a lehet a leghatékonyabban csökkenteni, ha egyszer és mindenkorra abbahagyjuk a dohány- és nikotintartalmú termékek fogyasztását.

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.

(x)

RSM Blog

Értékpapír és állampapír öröklése

A pénzügyi tudatosság nem áll meg a befektetéseknél - az öröklés kérdésköre legalább ennyire fontos. Különösen igaz ez a bank- és értékpapírszámlákon elhelyezett pénzeszközök, ért

Holdblog

Németország hűti legjobban a világot

Évi 201 ezer tonna fagyi külföldre - ezzel Németország messze a világ legnagyobb exportőre volt 2023-ban, a fagyi őshazájának tartott Olaszország a kanyarban sincs. Persze... The post Németorsz

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a friss inflációs adat! Újra gyorsult az áremelkedés Magyarországon
Portfolio Sustainable World 2025
2025. szeptember 4.
REA SUMMIT 2025 – Powered by Pénzcentrum
2025. szeptember 17.
Portfolio Future of Finance 2025
2025. szeptember 18.
Portfolio Private Health Forum 2025
2025. szeptember 30.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Ez is érdekelhet