
A Design Terminal és az az Európai Űrügynökség (European Space Agency, ESA) magyarországi inkubátorháza, az ESA BIC Hungary (Business Incubation Center) 2018 óta kínál szakmai segítséget űripari termékekkel, fejlesztésekkel vagy szolgáltatásokkal foglalkozó magyar startupoknak. A résztvevők üzleti, technológiai és jogi képzéseken vehetnek részt, valamint mentorálásban és networking lehetőségekben részesülnek. A program során mérföldekhez kötve összesen 50 ezer eurós vissza nem térítendő támogatást kapnak, és egy szélesebb űrkutatási közösség tagjaivá válnak.
A program népszerűségét jelzi, hogy a Design Terminal a tervezett időnél hamarabb betöltötte jelentkezőkkel az ESA-val kötött ötéves szerződésben vállalt 25 csapatos kvótát.
Az innovációs ügynökség második inkubációs programja is több hazai vállalat számára jelenthet érdemi fejlődési lehetőséget: az ESA Technology Broker közvetítésével együttműködések jönnek létre űripari és nem űripari cégek között, az űrkutatásban alkalmazott megoldások üzleti tevékenységekbe adaptálásával. A bróker segítségével a vállalatok fejleszthetik üzleti tevékenységüket, bővíthetik kapcsolati hálójukat, valamint új üzleti lehetőségeket és partnereket fedezhetnek fel az űrkutatáshoz nem kapcsolódó ágazatokban mind a magyar, mind a nemzetközi piacon – tájékoztatta a Portfolio-t a Design Terminal.

A technológia transzfer megvalósítását az ügynökség Spark Funding nevű programja támogatja, amely 60 ezer euró vissza nem térítendő támogatást nyújt azoknak a cégeknek, amelyek űrtechnológiával kívánják fejleszteni vállalkozásukat.
Sugárzásmérő, űrhajós fejpánt és dietetikai app az innovációk között
A BIC inkubációs programot sikeresen teljesítő vállalkozások akár a Technology Broker programba is jelentkezhetnek, ugyanakkor a BIC inkubáció elvégzése nem jelentkezési feltétel -, mondta el a Portfoliónak Jónás László, a Design Terminal ügyvezető igazgatója.
NASA Space Apps Challenge
A NASA Space Apps Challenge először került megrendezésre Magyarországon, október 5-6-án, Budapesten. Az esemény lehetőséget nyújtott a résztvevőknek, hogy közvetlenül a NASA szakértőivel dolgozhassanak együtt, és hozzáférjenek az űrkutatás legújabb fejlesztéseihez.
A verseny fő célkitűzése az volt, hogy innovatív ötletek és technológiai megoldások születhessenek a Földet és az űrt érintő kihívások kezelésére. Ez nem csupán a résztvevő csapatok számára jelentett értékes tapasztalatszerzési lehetőséget, de várhatóan hozzájárul majd a magyar űripar fejlődéséhez és a nemzetközi együttműködések erősítéséhez is.
Jónás két példát is hozott erre: a 27G Technology nevű magyar startup például kifejlesztette a világ legkisebb, SIM-kártya méretű sugárzásmérőjét, amit a SpaceX az MRC–100 nevű műholdjával repített az űrbe 2023 tavaszán.
Ezt a megoldást úgy fejlesztették tovább a Technology Broker keretében, hogy alkalmas legyen a kórházakban a beavatkozások során keletkező és az eszközöket érintő sugárzás valós idejű kimutatására. A RadNano néven futó termék szakmai eredményességétsikerét bizonyítja, hogy a vállalkozást meghívták a világ egyik legjelentősebb radiológiai konferenciájára, a RADECS 2024-re, ahol bemutathatták a készüléket.
Egy másik sikertörténet a MindRove nevű cég, amelynek fő fejlesztése egy olyan speciális fejpánt, ami az agyi aktivitás monitorozásával segíti elő az űrhajósok mentális frissességének megőrzését hosszútávú űrmissziók alatt. Az ún. elektroenkefalográfiát (EEG) használó eszköz célja a kognitív funkciók hatékony támogatása és a stresszkezelés elősegítése. A Mindrove a Technology Broker program keretében ugyanezt a technológiát használja fel egy, a vásárlói elégedettséget mérő megoldás kifejlesztésére.
A cég emellett bioszenzoros eszközöket is fejleszt az űrhajósjelöltek mesterséges intelligenciával támogatott agytréningjeihez, amit a Fit4Race-el kötött együttműködés során extrém sportolók körében is tesztelnek.

Hasonló egészségügyi innovációt fejleszt a SpaceABC is, ami egy olyan, mesterséges intelligencián alapulót alkalmazást hozott létre, ami az űrhajósok táplálkozását támogatja személyre szabottan, az egyéni egészségügyi paraméterek és az űrélelmiszerek sajátosságainak figyelembevételével. Az appot már az ESA is elismerte és olyan nemzetközi analóg asztronauta csapatok használják, akik extrém körülmények között végeznek kutatásokat a Földön.
(Űr)közösség épül
Jónás László fontosnak tartotta kiemelni: a Design Terminal nemcsak sikeres szakmai programokat vezet, hanem egy közösséget is kiépített a hazai űripari szereplőkből és a téma iránt érdeklődőkből.
“A Design Terminal célja, hogy ha Magyarországon bárki érdeklődik az űripar iránt, vagy ezzel a területtel szeretne foglalkozni, legyen olyan tér, ahol lehetősége van erre. Ezért az általános iskolásoktól kezdve, a kezdő vállalkozásokon át, az űriparban helyet kereső KKV-kig mindenkinek kínálunk olyan lehetőséget, mely izgalmas lehet” – tette hozzá.
Ennek szellemében kerülnek megrendezésre az űrprogram networking eseményei, például a Space Café, ahová a BIC inkubált és alumni tagjai mellett a magyarországi űripar prominens szereplői is meghívást kapnak. Ezeken az alkalmakon a tudásmegosztás mellett az aktuális projektek haladása is fontos téma.
ESA BIC Hungary program
A Design Terminal az ESA BIC programba olyan űripari fejlesztéssel foglalkozó, legfeljebb ötéves múltra tekintő vállalkozások jelentkezését várja, amelyek képesek azonosítani az ötletük piaci potenciálját, célpiacát és versenytársaikat, valamint elkötelezettek a program részét képező, aktív részvételt kívánó workshopok és mentorálás iránt.
Az inkubációs folyamat során a startupok 1on1 business mentorációt kapnak üzleti mentoroktól, szükség esetén összekötik őket technológiai partnerekkel emellett pedig üzleti, technológiai és jogi workshopokon is részt vehetnek.
Az inkubációs tevékenység mellett az űrkutatás népszerűsítése és az utánpótlás-nevelés is fontos szerepet kap: az ESA és a Külgazdasági és Külügyminisztérium közös támogatásával megvalósult, általános és középiskolásoknak szóló ESERO Hungary (European Space Education Resource Office) program célja a tanulók érdeklődésének felkeltése a tudományos, technológiai, mérnöki és matematikai (STEM) tantárgyak iránt az űrkutatás izgalmas világán keresztül.

Az ESERO keretében a diákok többek között részt vehetnek karrier napokon, múzeumlátogatásokon és céges bemutatókon is, ami által testközelből ismerhetik meg a tudomány és a technológia világát.
A Design Terminal harmadszor szervezi meg a Cassini Ötletversenyt
A Design Terminal újra lehetőséget kapott a Cassini Ötletverseny megszervezésére. A 8. Cassini Hackathon novemberben, Budapesten kerül megrendezésre. A verseny célja, hogy a résztvevőket globális kihívások megoldására ösztönözze, és pozitív hatást gyakoroljon a világra. A szervezők olyan elkötelezett innovátorokat keresnek, akik szenvedélyesen fejlesztenek a legújabb technológiákat integráló megoldásokat.
A szervezők hangsúlyozták, hogy az előzetes űrkutatási tapasztalat nem feltétel a részvételhez. A versenyzőknek elegendő kiválasztaniuk egy számukra érdekes kihívást, és kihasználniuk az EU űrtechnológiáinak lehetőségeit egy fenntartható gazdasági rendszer kialakításához és a környezetvédelem támogatásához.
A budapesti Cassini Hackathon keretében a résztvevőknek az európai védelmi és biztonsági képességeket érintő kihívásokra kell válaszokat találniuk. Ezek között szerepel a térinformatikai hírszerzés, pilóta nélküli drónok, kiberfenyegetések, katasztrófaelhárítás, humanitárius segítségnyújtás, határellenőrzés és a terrorizmus elleni küzdelem.
A legjobban teljesítő csapatok a díjazás mellett mentorálásban is részesülnek a területek szakértői által.
Címlapkép forrása: Design Terminal
(x)
Trump kemény üzenetet küldött Putyinnak, fontos tárgyalások zajlottak – Háborús híreink szombaton
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Teljesen alkalmatlannak tartjuk a kormányainkat, aminek már gazdasági ára van
Annyira nem vonnak be senkit a világ vezetői a döntéshozatalba, hogy az emberek teljesen kiábrándultak.
Drámai átalakítás az Apple-nél - Még nem volt ilyen a cég történetében
Menekülnek Trump döntése elől.
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit
A nearshoring jelenség átrendezi a világkereskedelmet - Délkelet-Ázsia lehet az egyik nyertes
A nearshoring trendje révén Vietnám, Malajzia, Indonézia, Thaiföld és India kulcsszereplővé válnak a globális ellátási láncokban, miközben erősödnek a regionális gazdasági és ipari együ


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen